Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Konusu geçti mi bilmem ama bugün bir yerde denk geldim TV ya da radyo olabilir emin değilim. Uzman birisi dedi ki ana artçı olmadı daha. Bu konu hakkında PergamoN üstad ne der?

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Code
    2020.11.03 23:35:37  40.3263   27.1085       14.2      -.-  3.0  3.0   KARACAALI-BIGA (CANAKKALE)                        İlksel
    2020.11.03 23:35:36  37.8972   26.4820       14.3      -.-  4.0  4.0   EGE DENIZI                                        İlksel

Aralarında sadece 1 saniye var.Derinlikte aynı sayılır. İstemsizce dikkatimi çekti.

• Code
    2020.11.03 23:35:37  40.3263   27.1085       14.2      -.-  3.0  3.0   KARACAALI-BIGA (CANAKKALE)                        İlksel
    2020.11.03 23:35:36  37.8972   26.4820       14.3      -.-  4.0  4.0   EGE DENIZI                                        İlksel

Aralarında sadece 1 saniye var.Derinlikte aynı sayılır. İstemsizce dikkatimi çekti.

hocam afada görede ikisi de aynı saniye de olmuş dediğiniz gibi baya ilginç

Büyüklük 4.1 (Mw)
    Yer Ege Denizi, 23.22 km. Urla (Izmir)
    Tarih 03/11/2020 - 23:35:37 (TS)
    Büyüklük 2.6 (ML)
    Yer Çanakkale - Biga
    Tarih 03/11/2020 - 23:35:37 (TS)
  • Konusu geçti mi bilmem ama bugün bir yerde denk geldim TV ya da radyo olabilir emin değilim. Uzman birisi dedi ki ana artçı olmadı daha. Bu konu hakkında PergamoN üstad ne der?

Ana artçıdan kasıt nedir? 1 birim altındaki büyüklükse illa gerçekleşecek diye bir kaide yok yani 5.9-5.8’lerde deprem gelmeyedebilir bu görüş deprem bilimindeki en ezberci görüşlerin başında geliyor ,aslında artçı deprem tahmini biraz daha kolay yapılabiliyor kırılma mekaniği açısından ,mevcut sismoloji merkezlerinin elinde şuan yığınla veri mevcut bu deprem amerikada oldaydı USGS artçı deprem tahminini çokdan yayınlamışdı..

Ege denizi depreminin zaman/büyüklük/oluş grafiği hızlı bir sönümlenme sürecini gösteriyor.Buna rağmen zaman zaman hissedilir depremler mutlaka olacaktır.

• Ana artçıdan kasıt nedir? 1 birim altındaki büyüklükse illa gerçekleşecek diye bir kaide yok yani 5.9-5.8’lerde deprem gelmeyedebilir bu görüş deprem bilimindeki en ezberci görüşlerin başında geliyor ,aslında artçı deprem tahmini biraz daha kolay yapılabiliyor kırılma mekaniği açısından ,mevcut sismoloji merkezlerinin elinde şuan yığınla veri mevcut bu deprem amerikada oldaydı USGS artçı deprem tahminini çokdan yayınlamışdı..

Ege denizi depreminin zaman/büyüklük/oluş grafiği hızlı bir sönümlenme sürecini gösteriyor.Buna rağmen zaman zaman hissedilir depremler mutlaka olacaktır.

Üstad ana artçıdan kasıt bana göre en yüksek artçı. 7.4 Marmara depremin de sabah 06 gibi 6.5 olmuştu artçı olarak. İzmir de bu olmadı galiba. Konuya tam hakim değilim. Bugün duydum radyo dinlerken ana artçı olmadı diye bir laf söyledi uzman birisi. Size sorayım dedim uzman olarak.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• manasbalasy 7.4 dün artçısı 5.8 idi daha yüksek artçısı olmadı, şuanda olan artçılar içinde en yüksek 5.2, genel kanı 1 derece altına kadar yaklaşabilirdir, olursa şaşırtmaz ama olmayadabilir her ana depremden sonra ana artçısı 1 derece altına yaklaşır diye bir kural yok kısacası.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Şimdi birşey sormak istiyorum, konuya biraz daha hakim veya bilgili olan kişilere.

Konumum buca, depremi baya sağlam hissettik ama kırılan, dökülen, çatlayan birşey olmadı. Hatta televizyon duvara monteli bile değil, yaşam ünitesinde kendi ayaklarının üstünde ve devrilmedi.

Artçıların çoğunu hissetmiyorum, 4ün üzerindekileri sabit duruyorsam anca hissediyorum, 3.7 torbalı depremini hissettim ama yaşadığım artçı depremlerin tecrübesine dayanarak, artçının 5'e yakın olabileceği yorumunda bulunmuştum.

Sorunun özetine gelirsek, eşimi ve çocugumu deprem sonrasında köye gönderdim. Kızımla her telefon konusmamda bana sordugu ilk soru. Baba ev sallandı mı yine. Daha 4. Yaş gününü bugün kutlayacak

Onun, deprem anındaki gözlerinde ki korkuyu ve ağlamasını asla unutamam.

Acaba, bunca tecrübeden dolayı evet bina sağlam diyebilir miyim? Yada daha farklı bakış açılarından bakmalımıyım?

Rahatlıkla kızımı evime getirebilir miyim?

Kafada deli soru işaretleri.

Enkaz altından çıkan çocukları gördükçe, saatlerce kendime gelemiyorum. Yüce rabbim kimseye yaşatmasın.

• 7.4'ün ana artçısı 5.8'di evet. O da depremden 25 gün sonra felan oldu. Zaten ana artçı da o kadar çok olmaz. 6.6'nın ana artçısı 5.2 olur en fazla. O da oldu sanırım 5.1'di. Bir tane daha böyle olabilir.

Yani ortalığı velveleye vermeye gerek yok. 6.6'dan bir daha 6'lik artçı çıkmaz. İstatistikte yok.

• manasbalasy 7.4 dün artçısı 5.8 idi daha yüksek artçısı olmadı, şuanda olan artçılar içinde en yüksek 5.2, genel kanı 1 derece altına kadar yaklaşabilirdir, olursa şaşırtmaz ama olmayadabilir her ana depremden sonra ana artçısı 1 derece altına yaklaşır diye bir kural yok kısacası.

Abi doğrudur ben yanlış hatırlıyor olabilirim

• 7.4'ün ana artçısı 5.8'di evet. O da depremden 25 gün sonra felan oldu. Zaten ana artçı da o kadar çok olmaz. 6.6'nın ana artçısı 5.2 olur en fazla. O da oldu sanırım 5.1'di. Bir tane daha böyle olabilir.

Yani ortalığı velveleye vermeye gerek yok. 6.6'dan bir daha 6'lik artçı çıkmaz. İstatistikte yok.

Ortalığı velveleye vermedim üstadım. Bugün duydum böyle bir muhabbet sorayım aslını astarını dedim.

• hocam binanız anlattıklarınıza göre sağlam desem yada çürük desem bu benim uzmanlık alanım değil, zemin ve bina etüdü yapan firmalar var apartmanca anlaşıp bunu yaptırtabilirsiniz, bende babayım 1 kızım var 1 kızım daha olacak, yaşadığınız korkuyu ve çocukların korkusunuda anlayabiliyorum, ama olayda aslında bizlere ve okul çağındaki çocukların eğitmenlerine iş düşüyor, depremin bir doğa olayı olduğunu tıpkı şimşek gibi ve sakin kalmalarını aşılamamız lazım çünkü biz 1. derecede bir deprem ülkesiyiz ve bu tür depremler her zaman olabilir. Her an deprem olacak diye çocuğunuzdan yada onun sizden uzak kalması ne kadar mantıklı? Depremle yaşamayı öğreneceğiz, deprem anında yapılacakları ailecek uygulayacağız, ve hepsinden öte devlet birimleri bina zemin denetimlerini iyi yapacak ,imar planları cepleri dolduracak şekilde değilde, insan hayatı göz önüne alınarak yapıalacak. O zaman zaten depremi japonyadakiler gibi sadece sallanarak geçireceğiz.

Nacizhane her gün enkaz korkusunu yaşarsanız çocuğunuzda bunu yaşar, bize düşen depremin ne olduğunu ve deprem anında neler yapılabileceğini güzelce anlatmak ve uygulamak.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• 17 agustosun en buyuk artcısı 13 eylul pzts gunu ögleden sonra olmustu..en buyuk bu deger oldu.

20 sene geçti üstad üzerinden. 12 yaşındaydım o zaman....

• Narsil sonuna kadar haklısın hocam. Bu durumla yaşamayı öğrenmek gerekiyor. Fakat insan psikolojisi ve ülkemizin gerçeklerini düşününce, insan her türlü tedirgin oluyor.

Bu arada, 2.Çocugunuzu sağsalim kucağınıza almayı nasip etsin allahım. Herşey çocuklarımız için.

• 7.0'lik bir depremin en büyük artçısının 5.2 ile sınırlı kalmış olması çok iyi avantaj. Hasar daha da büyümedi. Tabi giden onca cana yazık oldu maalesef o ayrı bir konu. Ben şahsen bölgedeki daha önce olmuş depremlere dayanarak 5.5-6 arası bir artçı bekliyordum. Ama tabi yine de 1 ay daha dikkat etmemiz lazım çünkü haftalar sonra da en büyük artçı yaşanabiliyor. İnşallah enerjisini büyük oranda atmıştır ve böyle bir şey yaşamayız da artık zaten çökmüş olan psikolojimiz daha da bozulmaz.

6.6 falan da hikaye. Profesörlerin ve AFAD hariç deprem kurumlarının hepsi 6.9-7 büyüklüğünde hemfikir, tartışmaya kapalı. İzmir'de depremi yaşamış kimse de inanmıyor 6.6'ya. Bu depremin açık denizde olması yıkımın çok çok daha büyük olmasını engelledi. Eğer şehrin altında ya da karada yakın bir yerde olsaydı binlerce ölüden bahsediyorduk.

9 Mal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Narsil sonuna kadar haklısın hocam. Bu durumla yaşamayı öğrenmek gerekiyor. Fakat insan psikolojisi ve ülkemizin gerçeklerini düşününce, insan her türlü tedirgin oluyor.

Bu arada, 2.Çocugunuzu sağsalim kucağınıza almayı nasip etsin allahım. Herşey çocuklarımız için.

Hocam elbet birseyler degisecek, biz genelde musibetten ders alan bir millettiz ama bunu depremde goremiyoruz, ulkede ne zaman denetleme iyi yapilirsa o zaman bu isler degisir.

Iyi dilekleriniz icin tesekkur ederim, insanin cocugu olunca daha bir baska oluyor.Bugun Ayda kurtulunca onun yasinda kizim olunca benimde gozlerim yasardi..Hersey cocuklarimiz icin