Deprem Bildirim Konusu

• Sevgili Hocam;

Bir "doğa" olayı ile deprem hatta depremler, tsunamiler ve volkanik patlamalar arasında ilişki kurduracak bir teorim var elbette :)

Teorimin adı : Göktaşı teorisi

Mesela 200 metre çapında bir göktaşı Pasifik okyanusuna düşerse, seyredin gümbürtüyü.

Her tür yorum yapılır :)

• Neler oluyor? Niye böyle bir açıklama yapıldı şimdi?

https://t24.com.tr/haber/kandi…-de-bos-gecmeyelim,831085

"Bir beyanat verelim de iş yaptığımızı Dünya alem görsün" tadında bir mesaj.

Neredeyse her mesajımda yazdığım matematiksel / istatistiksel bağlantıyı birde onlar "şey etmişler" işte.

Çok da önemli değil, bir şey de ( istatistik haricinde) beklemiyorlar.

Sorun yok :)

• 17 Ağustos 1999 depreminden tam 1 hafta önce olmuş ay tutulması

Mesela Temmuz-99 , Ağustos-99, Eylül-99 tarihlerinde de depremler var.

Depremlerin oluş frekansı, Güneş ve Ay tutulmalarının frekansından fazla olduğu için, Her güneş ve Ay tutulmasının aynı gün veya + / - bir ka gün farkla

bir depremle çakışması bilimsel - matematiksel bir doğrudur.

• hocam şahsi görüşüm gök yüzünde ki olayların dünya da ki bazı şeyleri tetiklediğidir. Bu sadece deprem değil. toplumlar üzerinde ki etkileri de olumlu ya da olumsuz olabilir. Mesela insanların ; güneş ve ya ay tutulması olan günlerde ya da gezegenlerin belli bir hizaya geldiği zamanlarda aşırı sinirli olabildikleri. Dünya da ki büyük savaşların başlangıç tarihlerine yakın zamanlarda gökyüzünde ne gibi olaylar olmuş mesela ? Depremi tetikler mi tetiklemez mi bilemem. O konu da bilgim yok ama inancıma göre etkisi olabileceğini düşünüyorum.

• Atina yakınlarında.

Merhaba;

İtalya da iki yanardağ, Ege Denizi ve Yunanistan'da ki bu deprem hareketinin aslında Ege bölgesi daha doğrusu kıyı Ege boyunca deprem rskini azalttığını

düşünüyorum. Kıyı Ege harici bölgelerin dinamikleri farklı olduğundan, öngörüm sadece Kıyı Ege için geçerlidir.

Bundan sonraki süreçte iki beklentim var. İtalya da bir deprem ve Ege denizi Yunanistan tarafında bir deprem.

Eğer bunlar gerçekleşirse tekrar konuşuruz.

İyi akşamlar

• Kahramanmaraş Pazarcık’ta 3.7 şiddetinde deprem olmuş bu akşam

En çok endişe ettiğim bölgelerden biri Hatay-Maraş-Malatya hattındaki kırılma riski

Marmara en çok endişe ettiğim bölge doğal olarak , yaşadığım ve ülkenin en stratejik bölgesi ve risk var olduğu için en ufak gelişmeyi takip ediyorum , devletimiz biraz daha ciddiye almalı , mesela tatbikatlar ne oldu ??

Ama Güneydoğudaki bu fay hattının da kırılma riskinden bahsediliyor , Allah göstermesin

• Cold.EFso

Hocam haklısınız. Fakat bölgede ki esas risk bana kalırsa üreteceği depremin büyüklüğü göz önüne alınırsa DAF hattı. ( Doğu Anadolu Fayı)

Diğer yandan şu orta - kısa dönemde gördük ki, Türkiye bir deprem ülkesi olmasına rağmen, hiç bir bölgemiz depreme

hazırlıklı değil. İşte bir kaç yıl önce Batı bölgelerimizden Çanakkale - Ayvacık bölgesinde olan 5,6'da köyler darmadağın oldu.

Şimdi risk DAF desek bile, KAF, yerel faylar orta büyüklükte bir depremle kırılsa bile, mutlaka hasar olacak.

Onun için Türkiye'nin her yeri risk.

İstanbul tarafı ile ilgili bir şey yazmayacağım :) orası ayrı bir başlık.

iyi akşamlar

• Cold.EFso

Geçen gün @4 Şubat Üstad paylaşmıştı. Bingöl plakası şampiyonlar liginde ki "cehennem grubu" gibi bir yer :)

KAF, DAF çakışıyor, alttan Arabistan plakası anadolu plakasının altına giriyor. Bu üstelik yerel hatları da tetikleyebilecek potansiyele sahip.

Her Amatör Depremcnin, harita da ilk aktığı yer :)

iyi akşamlar

• Hocam Türkiye’de 6 şiddet ve üstü deprem olursa-Allah korusun tabi-

Öncelik sıranızda ilk 3 riskli yer neresidir

Ben Hatay , İzmir civarı ve Tekirdağ diye sıraladım kendimce ama ..

• Cold.EFso

Hocam, şu anda Ülkenin her hangi bir yerinde bahsettiğiniz büyüklükte br deprem olsa şaşırmam.

Ama risklerin için de en risklileri hangisidir derseniz;

- Marmara Depremi ( İstanbul, Adalar, Tekirdağ açıkları gibi düşünülebilir. Baybars Hocam'la bir paylaşımımız da olmuştu bir süre önce, bu deprem Ganos yani Şarköy hattını tetiklerse ve kısa süreli bir geçiş söz konusu olursa, dakikalar sürecek 7 - 7,5 büyüklükte ama şiddeti belki 8 - 9 gibi olacak

bir deprem olur. Bu bırakın adı geçen yerleri, tüm Ülke için bir felakettir.

- DAF hattı ikinci riskli beklentim. Hem beklenen büyüklük ki tarihsel geçmişinde 8 gibi bir büyüklük var hem de bölgenin yapı stoğu olarak

zayıflığı büyük yıkıma sebep olabilir.

- Herkesin beklentisinin aksine benim 3. sıramda Van - Ağrı bölgesi var. Ekim - 2011 Van depremi olduktan sonra, özellikle Van gölü

ve çevresinde çok ilginç hareketler oluyordu. Ben bu bakımdan bu bölge için tetikteyim hep.

Tabi neticede bu bir risk sıralaması. Bahsettiğim bölgelerde belki 50 - 60 yıl boyunca pek bir şey olmayacak.

Alakasız bir yer sallanacak. ama benim risk tahminim buraları.

Selamlarımla

• ilker.gunebakan hocam değerli görüşleriniz için çok sağolun , istifade ettik

Ege’deki sarsıntılar çok korkutmuştu geçen yıl , önemli bir sürecin belirtisi olabilir

Hatay’daki kırık da oldukça uzun süredir sessiz ve ufak ufak hatırlatma yapıyor bugünki gibi

Bu arada 6-7 şiddet arası depremler de ülkemiz için risk , daha çok 7 ve 7.5/8 konuşuluyor ama 6.5 şiddetinde bir depremin de İstanbul’da ciddi sonuçları olabilir

Doğuda zaten çok etkili sayılır

Hatta şöyle düşünüyorum , kentsel dönüşümü epey yapmış olan büyük iller daha rahat atlatır 6.5 luk depremi

Ama köyler , daha az yenilenmiş il ve ilçeler çok zorlanır

Ençok Nevşehir ve Ürgüp’ü merak ediyorum

O mağaralar ve taş evler kaç şiddete kadar güvenlidir acaba

• Benim sıralamamda ilk 3 yaptığım araştırmalara ve analizlere göre şöyle; :)

En riskli bölge şuanda malatya/kahramanmaraş arasındaki türkoğlu sismik boşluğu ile kahramanmaraş/gaziantep arasındaki andırın sismik boşluğu bu bölgede yüzey faylanması(kırığı) meydana getiren geçmişteki depremler incelendiğinde bölgedeki suskunluk istanbuldan çok daha fazladır ve +7m ve civarı deprem üretme potansiyeli vardır.

Diğer riskli bölge ise 2017 iran/ırak sınırında meydana gelen 7.3m’lik depremden sonrası (benim düşüncem) van ve hakkari sınır bölgeleri ,2011 van depreminden sonra bölgeden büyük bi hareket beklenmez depremlerin oluş süresi gereği ama vanda’da birden fazla segment mevcut +6m civarı bir deprem van’dan yine gelebilir.

3.bölge ise olası istanbul depreminden önce bana göre kütahya/simav,gediz uzantısı (+6m için) 5’lik hareketler tüm bölgelerimizden gelebilir.

2011 van depremi artçı dağılımı +4m

95 adet muazzam..