Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • USGS 6.9 olarak verdi ayni zamanda tsunami uyarisida geldi..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Bir ilginç durum var ama, tam çözemiyorum neler olduğunu.

Ben Alaska'da bir hareket beklerken Endonezya çıktı ortaya.

Şimdi Endonezya taraflarında bir volkanik hareket olması lazım mantıklı çıkarımlar için.

Bekleyip görelim bakalım.

• Bir ilginç durum var ama, tam çözemiyorum neler olduğunu.

Ben Alaska'da bir hareket beklerken Endonezya çıktı ortaya.

Şimdi Endonezya taraflarında bir volkanik hareket olması lazım mantıklı çıkarımlar için.

Bekleyip görelim bakalım.

Hocam bu kadar kısa bir zaman aralığında bu kadar çok, buyuk deprem olması anormal değil mi sizce bir de Turkiye için en riskli bölge şu an neresi?

• Sanırım sismik açıdan aktif bir döneme giriyoruz. Uzun zamandır (1-2 aydır) bildiğim kadarıyla Dünya'da 6-7 büyüklüğünde pek deprem olmadı. Kaliforniya'dan hemen sonra Endonezya geldi fay hatları canlanmaya başladı. Ülkemize de dikkat edelim ülkemizde uzun zamandır sessiz ve bu sessizliği yakında büyük bir gürültüyle bozabilir. bu dönemde KAF hattının Marmara Denizi kısmı ve Ege kıyıları büyük risk taşıyor bence.

Einmal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Hocam bu kadar kısa bir zaman aralığında bu kadar çok, buyuk deprem olması anormal değil mi sizce bir de Turkiye için en riskli bölge şu an neresi?

Aslında çok anormal bir durum yok. İstatistiksel olarak 2,3 günde bir 6, haftada bir 7 büyüklüğünde bir deprem oluyor.

Burada ilginç olan deprem büyüklükleri değil, daha çok konumu.

Mesela çok gündem oldu San Andreas fayı diye, herkes o bölgeye yoğunlaştı. İki sebebi var. Birincisi ABD'de nüfus yoğun, sanayi yoğun ve konumu gereği biraz da magazinsel. İkincisi hep konuşuyoruz, yakınlarda Cascadia dalma - batma zonu olduğu için tetikler - tetiklemez tartışması var.

Yoksa mesela Pasifik bölgesi, Asya, Ateş Çemberi coğrafyasında sık sık büyük depremler oluyor.

Benim yukarıda ki mesajı yazmamın sebebi, bazi parametrik değişimler sebebi ile, volkanik hareketlerle ilgili bir değişme olabileceğini düşünüyorum.

Onu göremeyince afaki olarak yazdım.

Yoksa herhangi bir sorun yok.

Türkiye içinse, Ülkemiz bir deprem bölgesi, her an her yerde deprem olabilir.

Ama beklentin ne diye sorarsanız, gerçekten öne çıkan bir bölge yok şu anda.

Sadece Ege denizi bir tık ( bu tanımdan nefret ediyorum bu arada) fazla risk içeriyor. Onunda sebebi İtalya ve Yunanistan kaynaklı.

iyi akşamlar

• Güneş tutulması, 25 milyon gezegenin aynı sıraya gelmesi vs bunların hiçbirinin depremle ilintisi yoktur şuana kadarda bilim bunlara gerçekçi bir ispat getirmedi, getirmediği sürece safsatadan öteye geçmiyor maalesef..

Şuanda ülkemizde aktif faylar söz konusu ancak bu faylardan en çok kanımca doğu anadolu fay zonu alarm veriyor, bu bölgede yakın zaman içerisinde büyüklüğü 6.5 tan fazla deprem olabilme olasılığı her geçen gün artıyor. Bu bölgeye bilim insanlarının hassasiyeti devam ederken özellikle taşra-belediye ve il yönetimlerininde gerekli bilgilendirme ve bunun dışında binaların kuvvetlendirilme çalışmalarına başlamaları gerekiyor. KAF boyunca şuanda beklenen İstanbul devamı olan mürefte hattı yine diğer riskli bölgelerden, buarada KAF ın en doğu ucu olan ve 2 fay hattının kesişim bölgesi bingölde diğer risk taşıyan yerlerden..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Ben şahsen depremlerle güneş tutulması arasında bir bağlantı olduğunu düşünmeye başladım. Şu ana kadar hep saçma gelirdi gök olayıyla yeraltında gerçekleşen olayın alakası olmaz diyordum ancak şu son depremler düşüncemi değiştirdi biraz :/. Şöyle düşünürsek geçmişte 11 Ağustos 1999 tarihinde ülkemizde gerçekleşen tam güneş tutulmasından 6 gün sonra 7.4 Gölcük depreminin olması. Buna tesadüf diyelim hadi fakat 2 Temmuz'da Güney Amerika'dan izlenen tam tutulmadan birkaç gün sonra artarda 6.4 ve 7.1'lik Kaliforniya ve en son 7.1 Endonezya depreminin olmasıyla bu iki doğa olayı arasında bağlantı olduğuna, güneş tutulmasının gerilmiş fay hatlarını tetiklediğine inanmaya başladım =O.

Darılmayın ama, mesajınıza cevap vermeyecektim, dayanamadım :)

Matematiksel olarak bahsettiğiniz risk YOK.

İki türlü, Güneş, Ay, Mars, Venüs, Jupiter, Uranüs hepsi sıraya dizilse bile, yerküre üzerinde yaratacakları çekim etkisi, teorik olarak var ama

pratik de yok. Yani güneş tutulmaları ile depremsellik arasında bir ilişki kurmak mümkün DEĞİL.

Yukarıda bir yerlerde anlattım. Her bir kaç günde br 6, her hafta 7 büyüklüğünde bir deprem oluyor.

Güneş tutulmalarının frekansı ise çok daha uzun. Onun için Güneş tutulmaları ile depremlerin oluş frekanslarının çakışması,

tesadüfü geçtim her şeyden önce matematiksel bir gerçek.

Bu tür söylemler sadece sizi tedirgin eder.

Rahatlayın :)

selamlar, iyi akşamlar

• Sağolun hocam cevabınız için. Zaten şu ana kadar saçma buluyordum ama şu son depremlerle güneş tutulmasının çakışması şüphelendirdi biraz beni sadece :).

• Maluka denizi (molucca sea) çok sık deprem yaşayan bir bölge zaten 6.5’ler orası için normal değerler anormal bi durum yok.

Kaliforniya depreminin artçılarıda normal seyirde gidiyor gözüksede asıl artçının gelmediğini düşünüyorum 5.8-5.9-6.0 civarı bi kırılma daha olursa sürpriz olmaz.

Son 24 saat’deki kırılmalara bakınca san andreas fayını etkilemeyi başarmış görünüyor. Garlock fayının güneybatı uzantısı dahil.

Los angeles merkezli 2.5’lik depremi bile önemli depremler listesine alıyor emsc ,çünkü hissedildiğine dair bildirim yollanıyor..

Los angeles segmenti 1857’de kırılmıştı,daha güneyi bernardino/salton denizi ise 1690 yılında kırılmış büyük bir deprem için yeterli enerji birikmiş vaziyette (bernardino) ve (salton denizi için)

San andreas fayı ile kuzey anadolu fayı benzer faylar densede san andreas’in yıllık kayma hızı kaf’ın neredeyse 2 katı kaf’ın çoğu segmentinde kayma hızı 25mm/yıl iken san andreas’da bu değer 55mm/yıl los angeles segmenti için 162 yılda biriken enerji kaçlık deprem enerjisine eşit bilmiyorum ama +6’dır büyük ihtimal.

(Ek bilgi: San Andreas Fayı boyunca oluşan en büyük atım, yaklaşık 300 km olduğu halde, Kuzey Anadolu'da bugüne dek saptanan en büyük atım değeri 85-90 km kadardır.)

Los angeles merkezli san andreas fayında bi deprem gerçekleşecekmi bakalım? :/

San Andreas fayı/kırığı’nın görünümü

Benim düşüncem ise sıranın meksika’da olduğu yönünde meksika/chiapas, oaxaca merkezli etkili bir deprem meydana gelebilir.

Ülkemizde ise Meydana gelen deprem sayısında ciddi düşüş var.

İran/ırak sınırında meydana gelen depremlerin sonrasında van sınır bölgesindende bi hareket geliyordu hep ,bu sefer hissedilir bi hareket (3’lük depremler mevcut) gelmedi. Ülkemizdeki sessizlik o bölgeden gelicek bi depremle bozulursa şaşırmam.

Paylaştığım bilgiler ve düşünceler amatör araştırmalarıma dayalı olup kesinliği yoktur :)

• The Long Dark

Merhaba;

Bununla ilgili bir çok çalışma var aslında. Mesela;

- hayvan davranışlarındaki değişiklikler

- karınca ve diğer böcek davranışları

- bulutlar

- kaplıca sularındaki değişimler

- sülfür veya metan gazı çıkışları ve kokusu

gibi. Bir de mevcut faylara yerleştirilen çok hassas sensörler ile değişik ölçümler yapılabiliyor. Benim bildiğim ama

şu andaki durumunu takip edemediğim "kayaç gerginlik izleme projesi" gibi.

Birde deprem hareketi başladıktan sonra ilk ortaya çıkan "p" dalgalarını haber veren sistemler olsa da, bunlar sadece doğalgaz, elektrik gibi depremde

zarar verebilecek şeyleri durdurmaya yarayan sistemlerdir.

Sonuçta, çok az zaman kazandıran bilgiler haricinde, depremleri önceden bilmek neredeyse imkansıza yakındır.

Deprem tahminleri de genelde, fayların yıllık yer değiştirmeleri ölçümleri, geçmiş istatistiki verilere göre tahmin edilebilmekte,

Ama çok keskin sınırlara sahip olmamaktadır.

Aşağıda bir link veriyorum. Bu linkde, bahsettiğim "p" dalgaları gibi ouşumlar ile ilgili temel bilgiler vardır.

iyi günler dilerim.

ilgili link :

http://www.bilimsehri.com/makaleler/depremler.html

• Ülkemizdeki deprem bilincinin artmak bir yana azaldığını düşünüyorum

Günlük konuşma Cümleleri içerisinde magazinsel konular , politik dedikodular , transfer haberleri yada Tv dizileri kadar geçmiyor

Bu bilincin tekrar dirilmesi lazım

Sık sık tv lere bağlanan deprem uzmanlarını tekrar ekranlarda görmemiz duymamız gerekiyor

Ayrıca beklenen İstanbul depremi ile ilgili eskiden çok komplo teorileri üretiliyordu

Hatta bazıları 5/10/15/20 yıl içinde diyorlardı , 99 dan bu yana 20. yılı doldurmak üzereyiz

Depremi konuşmak belki ekonomiye yatırımlara zarar verebilir ama yıkıcı şiddette olması muhtemel bir depremi de ( tabiki Allah korusun ) konuşmak zorundayız

Örneğin İstanbul’da deprem ihtimali haberleri çok sık haber okuyan bir birey olan benim bile karşıma çıkmıyor nedense?

Şu anda İstanbul depremi olasılığını en çok ciddiye alan Bilim insanları hangileri ?

Hangi şiddet ve süreci ön görüyorlar

Deprem artık daha az mı gündemde ve sismik araştırmalardan ne sonuçlar çıktı ?

Bilgi sahibi olan paylaşabilirse sevinirim

• PergamoN

Madem konusu açıldı, kısaca bende görüşlerimi aktarayım.

San Andreas fayı için risk mesela 1 ay öncesine göre daha fazla.

En son olan 7,1 büyüklğündeki deprem bu fayın komşusunda meydana geldi ki,

ABD'li bilim insanları bile şaşırmış durumdalar.

Kendimce, bu konuda yayınlanabilecek makaleleri bekliyorum. Bu depremlerin San Andreas

fayını etkileme ve tetikleme olasılıkları nedir konusuna belki bir açıklama getirebilirler.

Ama kendi düşüncem, San Andreas fayı depremleri zaten öngörülebilen depremler olduğu için,

önlemleri nispeten alınmış depremler. En son 7,1 olan depremle ilgili ölüm, yaralanma ve bence en önemlisi kamu

yapılarında hasar ile ilgili bir bilgi dönüşü olmadı.

ABD'nin en büyük endişesi, Cascadia zonundaki bir deprem olmalı. 8 büyüklüğüne hazırlanmış

olsalarda, 9 ile 9,5 arasındaki bir deprem ve yaratacağı Tsunami'ye hazır değiller bence.

Güney Amerika içinde görüşüm, haklısınız. O bölgede risk fazla. Ben de ilaveten Peru'yu ekleyeyim ki orası

tarihsel manada da riskli.

Türkiye sessizlik rahatsız edici görüşünün altına imza atarım. Çok dile getirmek istemesem de, Doğu Anadolu hattı ürkütücü

görünüyor. Ege denizi için zaten bir beklentim var ama daha çok Akdeniz havzası, Yunanistan ve İtalya beklentisi içindeyim.

Ha bu arada Çanakkale - Ayvacık bir adım öne çıktı en son volkanik hareketler kaynaklı ama, oradaki beklenti 5,5 civarı

olduğu için büyük risk görmüyorum.

iyi günler dilerim.

• Cold.EFso

Değerli Hocam, görüşlerinizde çok haklısınız. Durum iyice risk içeren bir hal aldı.

Tabi bulgu olarak size kanıt sunamam ama, Marmara Denizinde beklenen depremin tarihsel döngüsünü

doldurmuş olması, benim katıldığım bir görüş olan KAF hattının Ganos fayı için tetikleyici olacağı veya tam tersi

senaryolar, Sn.Naci Görür Hoca'nın Fransız araştırma ekibi ile yaptığı çalışmalar ki mesela Marmara denizi ve özellikle Ganos kırığı

boyunca gözlemlenen gaz çıkışları bu riski gözler önüne seriyor.

Evet risk büyük.

Şimdi gelelim diğer konuya;

Ben evde oturup, kendimi internete verdiğimden beri :) özellikle Yerel Seçimler ve ikinci İstanbul seçimlerini

dikkatle takip ettim. Siyasi düşüncelerimden bağımsız :) adayların yazılı, görsel her tür açıklamalarını izledim. ( evet çok normal bir davranış değil biliyorum :P:P:P)

ama hiç bir adayda, ele avuca gelir şekilde beklenen İstanbul depremi konusuna değinmediler. Özellikle Merkezi yönetim tarafında olup, şimdi yerel

yönetim adayı olan adayın çok doyurucu açıklamalar yapmasını beklerdim. Neyse;

Kendimce bir İstanbul analizi yapayım. Daha doğrusu üç örnek verip, analizimi noktalamak istiyorum :)

Bir, İki boğaz köprüsü bakıma alındı. Okullar kapalı, bir çok insan tatilde, köyünde, yazlık bölgelerde.

İstanbul Trafik durumu şu an da nasıl?

iki, hem geliş, hem gidiş yönünde mesela Mahmutbey taraflarında trafik kazası olsa neler olurdu?

üç, bir deprem, daha doğrusu bir doğal afet karşısında, neler yapacağını, nerelere gideceğini, hangi alanda sağlık, yiyecek veya sıhhi sarf

malzemeleri temin edebileceğini kaç kişi biliyor, sorunun daha doğru şekli böyle yerler var mı?

Bu sorulara içtenlikle cevap verilirse, sorunun ne olduğu ortaya çıkacak zaten.

Başka bir durum, kişisel konutlar, Kamu yapıları, üst ve alt yapı durumunun ne olduğunu kimse bilmiyor.

Basit bir örnek, İstanbul da hangi üst geçitler, viyadükler güçlendirilmeli, tespit yapıldımı, güçlendirme planı ne?

Bu sorunun yanıtı yok Hocam. Boğaziçi köprüsü ( 15.Temmuz Şehitler Köprüsü) şu an bakımda. Bakım olarak asfalt çalışması yapılıyor.

Alt - Üst gergiler, mafsallar, ıvırlar zıvırlar peki?

Bir Neyse de buna deyip gecelim.

Hiç kimsenin gündeminde de yok bunlar. Arada Prof. Mikdat Kadıoğlu Hoca, "Afet Yönetimi hazırlık ve eğitimi " dilan diyor ama hemen unutuoruz.

Dün biraz gazeteleri okuyayım dedim, Fenerbahçe'nin yanlış transfer poltikaları konusunda bir çok analiz gördüm.

Bu mudur Türkiye'nin gündemi? Evet, budur işte.

Bir ara Deniz Seki hapisteyken, her gazete de bir güzelleme vardı, ama bilim adamlarının açıklamaları hiç bir zaman gündem olamadı.

Bir ara Yener Üşümezsoy gündem oluyordu, o da vücut geliştirme için yaptığı çalışmalar, "deprem meprem olmayacak" türü sansosyanel

açıklamaları ile.

Ne yazık ki Ülke bu. Diğer bir çok ülkede, bu bahsettiğim işler Kamuoyu baskısı ile yapılır. Bizim kamuoyu ise günlerce

Futbol tartışabiliyor.

Umarım her öngörü hatalıdır. Umarım geçmiş de yazılanlar abartmalıdır, umarım bir rüya da yaşıyoruzdur, umarım uyanmayız.

Ama gidişat çok kötü.

Üzülüyorum ama çocuklarımıza ve ipotek vereceğimiz geleceklerine üzülüyorum.

Daha fazla da yazmak istemiyorum. Bu konuda o kadar doluyum ki,

Allah hepimizi, özellikle kendimizden korusun.

• 99 depreminden sonr bircok deprem profunu dinledik.cogu tek kirik olacak 8 olacak diyordu. bir tek usumezsoy tek basina kirilmaz.fay ortadan 2 ye bolunuyor vs. tarzi aciklamalari vardi. suanda o ihtimaldende bahsediyorlar. ben usumezsoycuyum.

• Hava_Forum

Hocam, deprem işi tamamen bir öngörü işi.

Mesela önünüze yüzlerce değişkeni koyup bir sonuca varırsınız ama atladıınız 101. değişken öngörünüzü çuvallatır.

"Deprem Hocaları" konusunda benim ciddi çekincelerim var.

Yapılan açıklamaları, açıklama zamanlamalarını alt alta koyarsanız eminim sizde şüphelenirsiniz durumdan :)

Ama Allah'ı var, ben Üşümezsoy hakkında bir şey duymadım şimdiye kadar. Tek çekincem, fazla magazinsel takılması.

Ama son zamanlarda onun da sesi soluğu çıkmaz oldu nedense.

Bir ara çok araştırdım bu konuda işim gereği. Şimdi artık uğraşmıyorum ama, kabaca şöyle söyleyeyim, eğer tek parça kırılırsa 7,4 - 7,6,

parçalı kırılırsa 7,0 - 7,4 arası bir beklenti var.

Benim bu konuda tek çekincem, KAF bütün veya parçalı kırılırsa, Ganos'u tetiklemesi. Bununla ilgili senaryolar kabus senaryosu kesinlikle.

Tek dileğim, Ganos tetiklenmedne olsun ne olacaksa.

Selamlarımla