Doğa ve Kış Bağlantısı

 • Bu olaylar içinde yıllardır dikkat ettiğim birşey var o da palamutun bol olduğu kışlar sağlam geçiyor çok az istisnası var bunun. 2012 buna en güzel örnekti.

 • Geçen sonbahar palamut çoktu.


  http://www.milliyet.com.tr/sam…atlamasi-ekonomi-2532814/


  3 tanesi 10 liraya satılıyorken bu sene tanesi 10 liraya satılıyor.Balıkçıya konuşurken bu durum neden artan masraflardan mı diye sorunca biraz ondan birazda geçen sene kadar yok cevabını aldım.Samsun sahillerinde böyle durum diğer yerlerde durum nasıl bilmiyorum.

 • Hakikaten palamut bol bol deniliyor ama fiyatlar geçen seneyle aynı hatta görece pahalı. Istanbul'da fiyatlar böyle olunca Zonguldak'tan amcam ile görüştüğümde fiyatların nispi daha düşük olduğunu söyledi, sanırım burda maliyet kalemi devreye giriyor. Kendiside balığa sık sık giden birisi, anlattıklarından anladığım geçen seneye göre durum pek farklı değil sanırım.


  Bu palamutun meşe mi balık mı olduğunu ise bende çok merak ediyorum.. :):evil:

  ->Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about. Be kind. Always.


  ->Karşılaştığın herkes hakkında hiçbir şey bilmediğin bir savaşta savaşıyor. Nazik ol. Her zaman.

 • Geçen sene sezon başında iyi balık var dendi fakat sonrasında gerçek ortaya çıktı. Şahsen ben geçen sene balık fiyatlarını yüksek ve kalitesini lezzetsiz olarak hatırlıyorum.


  https://www.google.com.tr/amp/…u-100-tl-10089101-haberi/


  https://www.google.com.tr/amp/…palamut-35-tlye-cikti/amp


  https://www.google.com.tr/amp/…htan-kaciyor-2041132/amp/


  Meşe palamuduna ise doğaya karışıp bakmak lazım :)  Son olarak birşey eklemek istiyorum

  http://m.akcakocatv.com/gundem…-40-ton-gorulmemis-bolluk

  Bakın haberde balıkçı arkadaş,

  "Hamsinin kasası geçen yıl 65-70 lira iken bu yıl 25 ile 30 liradan gidiyor. Ama tezgahlarda hamsi 10 liradan satılıyor. Buna anlam veremiyoruz" diyerek fiyatların anlamsız yüksek olduğuna dikkat çekiyor.

 • Evin hemen yakınında yaşını minimum 60-70 olarak tahmin ettiğim dev bir meşe ağacı bulunmakta. Abi hatta amca yazılabilecek bu ağacı bende artık dikkatle gözlemlemeye başlayacağım.  Balıkların ise kışa dair bir fikir verme konusunda net bir kaynak olabileceği konusunda ciddi şüphelerim var. Çevresel faktörler, üreme koşulları, uygunsuz avlanma, su sıcaklığı vs. birçok faktör var balık konusunda. Özellikle deniz suyu sıcaklığını bir önceki senenin sonucu olarak nitelendirdiğimde böyle bir fikre vardım.

  ->Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about. Be kind. Always.


  ->Karşılaştığın herkes hakkında hiçbir şey bilmediğin bir savaşta savaşıyor. Nazik ol. Her zaman.

 • "Gençliğimizde yokluk yıllarında arazilerimize mutlaka incir ve ayva ağacı dikerdik. İncirin meyvesini kurutup, ayvayı da uzun kış gecelerinde tüketirdik. Büyüklerimiz 'Eğer incir ve ayva ikisi birden çok olursa kış sert ve uzun olur. İncir olmaz ayva olursa bu, kurak ama

  sert kışın habercisidir' derdi. Bu yıl fazla olması nedeniyle inciri kurutmaya yetişemedik. Ayva ağaçlarındaki ürünler de bolluktan dalları kırıyor. Bu da kışın sert geçeceğinin işaretidir. Eğer ayvayı pazarlama şansımız olmazsa mahsul bağlarda kalacak.” 2007 ekim haberi


  incir-ayva durumları nedir?

 • @4 Şubat Abi ayvaları henüz gözlemleyemedim fakat incir epey boldu. Gittiğim her yerde incirin bol olduğundan bahsedildi ve kendimde gözlemledim. Bu sene herkesten "incire doyduk" sözünü duydum. Çürümeden yiyin diye herkese ikram ediliyordu.. :)

  ->Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about. Be kind. Always.


  ->Karşılaştığın herkes hakkında hiçbir şey bilmediğin bir savaşta savaşıyor. Nazik ol. Her zaman.

 • @4 Şubat hocam incir bizde boldu bu sene. 2016 yılında da öyleydi. Geçen sene ise azdı.

  Ayvayı çok takip edememekle beraber burada bol olduğunu forumda bazı arkadaşlarımız dile getirmişti diye hatırlıyorum