Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Son 4 senenin bu dönemlerindeki kar örtüsü karşılaştırılması hakkında Melik Ahmet hocanın güzel bir değerlendirmesi...

• Ama çok beklersinizden sonra dolar söylediğini geçip üstüne resmen 2katı olmuştu yani İtalyaya o soğukların 2katı mı gidicek ;( :D

Onlara 2 katı gitsin ama yeter ki bize de uğrasın güzel bir şeyler :)

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif

• ocak tahmini gelicek mi değerli tahminciler

Ocakla ilgili veriler anomali ao nao yağış vesaire ExcuseMe

Kardeşim ben görüldüğü üzere yazar tahminci değilim öyle bir derdimde yok ara ara bilgi veriyorum okadar, yetkili arkadaşlar yaparlar detaylı tahminlerini uygun zamanlarında. Sorunuza gelirsek kişisel yorumum kısaca genel beklenti bu tarzda, yani aşşağıya bıraktığım resime yakın diyebiliriz. Ilık ve genel olarak kurak tabi ciddi sistem yakalarsak kuraklıktanda kurtulma şansımız mevcut. İndexler ara ara paylasılıyor zaten haftalık ama Ocak ayında Aralık'daki gibi aşırı negatif Nao ve Ao beklentisi yok gibi gözüküyor tabi ssw olursa bu görüntüde değişir.

z5001.png"

ecmwf-weeklies-all2-avg-nao-box-0803200.png%22

Einmal editiert, zuletzt von ExcuseMe ()

• Ecmwfnin haftalık tahminlerini paylaşır mısınız?

Gördüğüm kadarıyla kötü bir görüntü sunmuş ama beklenenden apayrı tablolar var bu sene ben tutarlılığını pek beğenemedim.

• ecmwf tahminleri neden kötü çıkıyor

Yılbaşı sistemi görünmüyor ocak iyi geccekti ama full normal üstü vermiş:(

Ecmwf haftalık tahminlerinin kötü çıkmasının sebebi 50 senaryo ortalamasıdır topluluk ne gösterirse onu yansıtmaktadır. Bu 50 senaryo ortalaması 144. saat civarında bile ciddi şekilde değişebilmektedir keza dün akşam 192.saat'deki bariz değişikliği örnek olsun diye attım model yorumlama sayfasından görebilirsiniz, özetle ana model ne derse o olur yani genellikle. Kötü gidişat devam ettiği için ana modelde dahil haliyle 50 senaryo ortalaması kötü başlayınca otomatikmen devamıda kötü geliyor gibi bir durum oluyor. Biz yüzlerce kez önceki yıllarda bu haftalık güncellemelerin nasıl çöp olduğunu gördük tecrübeyle sabittir bunu ay sonu sistem gelecek manasında söylemiyorum yanlış anlaşılmasın. Yıl başı sistemi diye bir şey yok, son hafta yani son günlerde olası bir sistem vardır olasılığı %40ları geçmez şuanda illa yıl başında gelir diye bir şey yok yani şuanda. Son olarakda Ocak ayının iyi geçeceğini nereden duydunuz ?

• Ecmwf haftalık tahminlerinin kötü çıkmasının sebebi 50 senaryo ortalamasıdır topluluk ne gösterirse onu yansıtmaktadır. Bu 50 senaryo ortalaması 144. saat civarında bile ciddi şekilde değişebilmektedir keza dün akşam 192.saat'deki bariz değişikliği örnek olsun diye attım model yorumlama sayfasından görebilirsiniz, özetle ana model ne derse o olur yani genellikle. Kötü gidişat devam ettiği için ana modelde dahil haliyle 50 senaryo ortalaması kötü başlayınca otomatikmen devamıda kötü geliyor gibi bir durum oluyor. Biz yüzlerce kez önceki yıllarda bu haftalık güncellemelerin nasıl çöp olduğunu gördük tecrübeyle sabittir bunu ay sonu sistem gelecek manasında söylemiyorum yanlış anlaşılmasın. Yıl başı sistemi diye bir şey yok, son hafta yani son günlerde olası bir sistem vardır olasılığı %40ları geçmez şuanda illa yıl başında gelir diye bir şey yok yani şuanda. Son olarakda Ocak ayının iyi geçeceğini nereden duydunuz ?

Bunyamin surmeli sistem alırız dedi ocakta

• Ecmwf haftalık tahminlerinin kötü çıkmasının sebebi 50 senaryo ortalamasıdır topluluk ne gösterirse onu yansıtmaktadır. Bu 50 senaryo ortalaması 144. saat civarında bile ciddi şekilde değişebilmektedir keza dün akşam 192.saat'deki bariz değişikliği örnek olsun diye attım model yorumlama sayfasından görebilirsiniz, özetle ana model ne derse o olur yani genellikle. Kötü gidişat devam ettiği için ana modelde dahil haliyle 50 senaryo ortalaması kötü başlayınca otomatikmen devamıda kötü geliyor gibi bir durum oluyor. Biz yüzlerce kez önceki yıllarda bu haftalık güncellemelerin nasıl çöp olduğunu gördük tecrübeyle sabittir bunu ay sonu sistem gelecek manasında söylemiyorum yanlış anlaşılmasın. Yıl başı sistemi diye bir şey yok, son hafta yani son günlerde olası bir sistem vardır olasılığı %40ları geçmez şuanda illa yıl başında gelir diye bir şey yok yani şuanda. Son olarakda Ocak ayının iyi geçeceğini nereden duydunuz ?

Anladım teşekkür ederim hocam

Ben de üzülmüştüm bu kış ta 2018 gibi olacak diye

• bence ecmwf bu güncellemede 240 tan fazla olsaydı sistem indircekti yıl başına doğru yani havaforum tahmini tuttu tebrikler hf ekibi

Yılbaşı sistemine hazır mıyız

• bence ecmwf bu güncellemede 240 tan fazla olsaydı sistem indircekti yıl başına doğru yani havaforum tahmini tuttu tebrikler hf ekibi

Yılbaşı sistemine hazır mıyız

Üyelerin şahsi tahminine taşıyabilir mısınız yanlış yazmışım pardon