Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Son araştırmalarda (kasım 2020) son 10 yılda ao ve nao un kışa etkisi giderek azalmış.Ne dersin Cold.EFso ?

Ama nedense -2 ve altına inince etkisini bariz hissettiriyor önümüzdeki günlerde olduğu gibi ^^ Negatifken nötre hatta pozitife çıktıgı zamanlarda boş geçtiğimiz etkisi olmadığı çok oldu. Bizim çoğrafi konumumuzamı yaramıyor anlamadım.

• Son araştırmalarda (kasım 2020) son 10 yılda ao ve nao un kışa etkisi giderek azalmış.Ne dersin Cold.EFso ?

AO ve özellikle Nao artık tartışmalı veriler Hocam belirttiğiniz gibi

Zaten 7 gün vadede bile kolaylıkla değişebilen endeksler bunlar

Ha keza MJO da öyle , normalde 20-25 günlük trendi az çok belli olurdu şimdi 10 gün sonrası bile süprize açık ve modeller afallıyor (+50 grönland anomalisi -30’a bile dönebilir kısa sürede)

Bugün Bastardı bu hususta önemli ipuçları vermiş

Sektör devrim yapmak zorunda Hocam

Ben zaten AO/ Nao’nun 8/9şubat sisteminde nasıl milyonlarca insanı ters köşe yaptığını geçen yıl defalarca yazmıştım , aşırı rekor pozitif endekste çok iyi bir soğuk kapmıştık

Böyle birkaç sistem daha var

Aralık ayında sistem almamız gereken endeksler varken bulut bile oluşmadı

AO ve NAO’yu en çok tetikleyen PNA EPO MT ve VP verileri ve Jetlerle ilişkileri üzerine odaklandım son zamanlarda

Bilirsiniz ki onlar daha belirleyici çoğu zaman , bugün Nao biraz iyileşmiş örneğin, oysa ki geçen günki paylaşımımda yazdığım üzere PNA ve EPO ile jetler bunun sinyalini vermişti

Şimdi 20 Ocak’a hatta Şubata kadar Türkiye’ye ekmek yok diyen küresel merkezleri takip edelim bakalım

Dilerim iyiye gidiş dozu artar ve artık ECM nin vadesine girmeye başlar

En zevkli olacak olan da Nao’ya hatta AO ya rağmen sistem kapmak olur 😊

• Adamlar her türlü doğa olayını araştırıyorlar.Ben araştırmaları okumaya yetişemiyorum.Burada yazdığım bir cümle için sayfalarca makale okuduğum oluyor.Cohen kuzey avrasyada kar örtüsü ve buz ilerleyişinden teori oluşturuyor.Dün kayboldum dediğim yine kuzey avrasyada bu sefer adamlar sisi incelemişler.Sisli bir kuzey avrasya günü kışın sistem alabiliriz desem ne kadar ileriye götürmüş olurum? Sorular sorular...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Cold.EFso sen istediğin kadar adını kamufle et hocam bilen biliyor sibirya riskini:)

Haha valla bir taşla iki kuş olmuş hocam farkında olmadan😀

Ben evvelsi yıl 45 gün canavar da canavar diye masal anlatıp büyük hayal kırıklığı yaşatan ukalayı kast etmiştim aslında:))

Sibiryacı değilim sistemciyim özümde

İzlanda’yı pek sevmiyorum (bu sene hariç)

Ama polar denilen çoğu sistemde Sibirya etkisi , yada net Sibirya denilen bazı sistemlerin Kutup destekli gelebildiğini düşünüyorum ülkemizin konumundan dolayı

• Haha valla bir taşla iki kuş olmuş hocam farkında olmadan😀

Ben evvelsi yıl 45 gün canavar da canavar diye masal anlatıp büyük hayal kırıklığı yaşatan ukalayı kast etmiştim aslında:))

Sibiryacı değilim sistemciyim özümde

İzlanda’yı pek sevmiyorum (bu sene hariç)

Ama polar denilen çoğu sistemde Sibirya etkisi , yada net Sibirya denilen bazı sistemlerin Kutup destekli gelebildiğini düşünüyorum ülkemizin konumundan dolayı

bak hocam bu daha güzel oldu sibirya destekli, öyle sistemlere hayran olmayan var mı:) Bu arada ben sibirya sevmem değil kendi adıma ama risklerinin çok olduğunu ve gelmediği zaman saç baş yoldurttuğunu bildiğim için, 3 sene üzerine bu senede bu tarz bir olay yaşarsak sendromları ağır olur forumca, o yüzden direkt sibirya yerine sibirya-iskandinav yada iskandinav-polar işimizi görsün bize kafi:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• 7 8 ocak gibi azor efendi evine dönüyor merhaba gözümüz aydın İskandinav ya 1030 yüksek basınç ve ve ve batı Avrupa dan azor ve İskandinav yandaki yüksek lisans alçak basınçla rı üstümüze süpürüp RABBİM in izniyle istediğimiz özlediğiniz yağışlar geliyor inşaallah

• Cfsv2 500hpa 4 haftalık tahmin şimdilik bu şekilde. 9'undan sonra orta avrupaya inen derin ablerin ömrü bitiyor demiş değişebilirde olumlu yada olumsuz anlamda. Bakalım yarın ne diyecek.

auh2tA.jpg