Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Stratosfer sevdalıları yine podyumda:) ben bu konuyu yorumsuz geçiyorum, şimdiden 2012 demek biraz iddialı olur, her kışın kendine has bir düzeni ve yapısı oluyor. Benim için en dikkat çekici olan ay ortasıyla değişecek olan desen ve yağışlara kavuşacak olmamız.

Orası öyle elbette, umut fakirin ekmegidir, sinoptik örüntü değişim sinyalleri veriyor.

• Qbo 15 hpa da doğulu olmaya başladı.Kasım verilerinin önemi bir kez ortaya koyuyor.Aralık mevsimsel tahminler tekrar değişecektir.Bir hayalimiz var...

İşte haber diye buna derim. SSW, la nina falan bir yana bu daha somut bir durum.

• Qbo 15 hpa da doğulu olmaya başladı.Kasım verilerinin önemi bir kez ortaya koyuyor.Aralık mevsimsel tahminler tekrar değişecektir.Bir hayalimiz var...

Hocam norilskteki o inanilmaz kar örtüsünün sibirya termik yüksek basincina etkisi olur mu sizce

• Stratosfer sevdalıları yine podyumda:) ben bu konuyu yorumsuz geçiyorum, şimdiden 2012 demek biraz iddialı olur, her kışın kendine has bir düzeni ve yapısı oluyor. Benim için en dikkat çekici olan ay ortasıyla değişecek olan desen ve yağışlara kavuşacak olmamız.

Öyle üstad tabi öncelik yağışlar. O yüzden bu doğulu QBO beni daha mutlu etti. Tek başına bir anlamı yok elbette ancak Ankara'da yaşayan birisi olarak sistemlerin doğuya kayıp yağış haritalarında sadece kıyı Ege ve Ankara'yı boş görmekten, üstüne kuru soğuk yemekten nefret ediyorum...

• Hocam norilskteki o inanilmaz kar örtüsünün sibirya termik yüksek basincina etkisi olur mu sizce

Oradaki durum barent-kara denizinde buzul oluşumun diplerde kalmasıdır.Isınma buz seviyesini düşük tutup kar oluşumunu arttırıyor.Kara denizini buzluktaki çatlak gibi düşünün spv sendelediğinde bu çatlaktan daha fazla sızıntı olacak...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Öve öve bitiremediğimiz kasım ayında sıcaklıklar mevsim normallerinde kabul edilse de 0-1 derece ortalamanın üzerinde kalmış. 2017 yılı kasım ayı bile daha iyi duruyor. En kötüsü ise 5 merkezde sıcaklık rekoru kırılmış.

Aylardır üzerinde durduğum gibi 2017-2018 sezonuna çok benzer ilerliyoruz ama daha kötü şekilde yani daha sıcak ve daha kurak. 2018'in tek iyi yanı şubatın sonunda Sibirya ayısının Avrupa'yı fethetmesiydi bize de ufak heyecan yaşattı özellikle batı kesimlere 1 Mart'ta kar yağdırmıştı amorti gibi bir şeydi.

• Kasım 2020 İstanbul Atatürk Havalimanı ölçümlerine göre 2008 Kasım'ından bu yana gece sıcaklıklarında en soğuk 2. Kasım ayı, gündüz sıcaklıklarında en soğuk 3. Kasım ayı olmuş... Yalnız bu dereceleri 2009 Kasım'la birlikte paylaşmış, çünkü her iki yılın da gündüz ve gece sıcaklıkları ortalaması aynı.. Tahmin edersiniz ki en soğuk Kasım 2011 yılında gerçekleşmiş... 2000-2008 arası Kasım'lara bakıldığında ise soğukluk bakımından geçtiğimiz yıllar sadece 2000, 2002 ve 2004.. diğer yıllar daha soğuk geçmiş..