Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bünyamin hocada aralık ortasına vurgulama yapmış

Zaten burada paylaşılan verilerde bunu belirtiyordu sadece en sonki ecmnin zonal mean 10hpa verisine bakarak bile ay ortasından sonra soğukların yavaş yavaş güney enlemlere inme ihtimalinin olduğunu anlayabiliyoruz tabi soğuklar gelirmi yada nereye gider belli değil. Sohbet harici ben bi tahmin göremedim videoda yine Cfsv2nin 10 günde bir değişen son tahminine bakarak Sibiryanın sıcak olmasına takıntı oluşmuş gibi ben bunu doğru bulmuyorum.

• Ecm haftalık tahminleri güncellenmiş görünen tabloya göre Aralık ilk 2 hafta kötü gidişat devam ediyor herhangi bi soğuk sistem ufukta görünmüyor sadece avrupaya sarkan izlanda ableri kırıntı olarak doğuya kayarken batı bölgelerimiz bu sayede biraz yağış alabilir demiş. 3. Haftada şuanlık kötü göstersede vade çok uzun paternin değişmesini naonun negatiflikten kurtulmasını umuyoruz. Ecmde göründüğü gibi zonal rüzgarlar uzun vadede Aralık ortasından sonra olumlu görüntüler vermeye devam ediyor şimdilik Aralık sonları Ocak başı civarı soğukların güney enlemlere inmesi olası tabi nereye ekmek çıkar göreceğiz.

7-13 Aralık arası görünüm bu şekilde.

Tf73WU.png

Yağış

Tf7wXs.png

TfAP1R.png

TfARpP.png

• Berkay34 12 gün öncesinde ssw öngörüsü tahmin etmek kabul görmüyor. Enesin attığı haritaya bakarsak şu an normal üstü ama tahminde normal altı oluyor. Bu tahminin gerçekleşme ihtimali olsa bile ssw olacaktır diyemeyiz. Ama salınım olacaktır diyebiliriz. En yakın şu an için ocak ayında ssw olabilir derim ama çok havada kalır...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Berkay34 12 gün öncesinde ssw öngörüsü tahmin etmek kabul görmüyor. Enesin attığı haritaya bakarsak şu an normal üstü ama tahminde normal altı oluyor. Bu tahminin gerçekleşme ihtimali olsa bile ssw olacaktır diyemeyiz. Ama salınım olacaktır diyebiliriz. En yakın şu an için ocak ayında ssw olabilir derim ama çok havada kalır...

Sağolun hocam cevapladığınız için sorumu.:)-- Teşekürler.:thumbup:

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Nao nun nasıl olduğu önemli doğulu mu batılı mı?

Hocam bildiğim kadarıyla NAO indeksinin negatif olduğu durumda batılı rüzgarlar zayıflar, Avrupa'nın Kuzeyi soğuk ve az yağışlı bir döneme girer.

Buna karşın Güneyden Akdeniz'e uzanan fırtınalarla birlikte ;

Güney Avrupa ve Kuzey Afrika için nispeten ılık ve yağışlı bir dönem olur.

Konumumuz gereği ülkemizin batısı da(İç batı Anadolu dahil) bundan nasibini alır.

Bunlar haricinde doğu -batı bağlantısını bilmiyorum.

Einmal editiert, zuletzt von Enis 22 ()

• 14-20 arasında İskandinavya civarında yb olabilir bu tabloya göre. . Batı avrupaya inen derin abler 13-14'ünden sonra bir süreliğine ara verecek gibi gözüküyor ama o süre çokta uzun olmayabilir netlik yok.. Şuanlık modellerin haftalık tahminlerinde Ural yb blokajının etkisinin uzun süre Aralık son haftasına kadar olacağı tahmin edilmiş fakat okadar sürmeyedebilir. Aralığın ilk yarısı çöp özetle.

YVLI5N.png

YV224n.png