Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ecmwf ocak ayında stratosferik ısınma bekliyor

Ecmwf'nin ocak ayı ssw sini göze alırsak ocak içinde 2006 yı yazabilirmiyiz hocam ?

Ayrıca 2005te de 10hpa de düşüş gözlenmiş kasım sonunda

2006 hafif baskın olmak üzere hafif-nötr arasında la ninaydı(-0.8)

95-96 Spv açısından da en uyumlu analog yıl. Ensonun modaratede kaldığı ve soğuk Kasım soğuk kış durumunun geçerliliğini koruduğu bir yıl..O yüzden güzel tesadüfler...

• Ecmwf'nin ocak ayı ssw sini göze alırsak ocak içinde 2006 yı yazabilirmiyiz hocam ?

Ayrıca 2005te de 10hpa de düşüş gözlenmiş kasım sonunda

2006 hafif baskın olmak üzere hafif-nötr arasında la ninaydı(-0.8)

SIE(Artrik deniz buzu miktarı)

LWA (Atmosferik dalgalanmalar;yüzey basıncı,coğrafik potansiyel,sıcaklık ya da rüzgar hızlarınındaki değişimlere bağlı değişimler)Local wave activity 40-60N arasında.

SAT yüzey sıcaklıkları

Şimdi cevabım sorum olsun bu tabloya göre olur mu ? :)--

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• [

SIE(Artrik deniz buzu miktarı)

LWA (Atmosferik dalgalanmalar;yüzey basıncı,coğrafik potansiyel,sıcaklık ya da rüzgar hızlarınındaki değişimlere bağlı değişimler)Local wave activity 40-60N arasında.

SAT yüzey sıcaklıkları

Şimdi cevabım sorum olsun bu tabloya göre olur mu ? :)--

Hiç çalışmadığım yerden sorduğunuz için öncelikle teşekkürlerimi sunuyorum hocam :D

Tabloda gördüğümüz sistematik düzene baktığımızda daha doğrusu atmosferin kendi döngüsüne baktığımızda analog olarak aldığınız 1996 yılı SIE, LWA ve SAT'ın uygunluğunu görmek mümkün.

2006 için SIE'yi baz aldığımda kısmen evet diyebilirim. Ancak burada temel yapı taşı olarak örnek almamız gereken veri LWA, 2006 için bu düzende LWA yı baz alırsam 2006 yine kısmen aday olur ancak 1996'nın yanında zayıf kalır gibi gözüküyor. Bence buradaki önemli husus LWA ve SIE'yi doğru okumaktan geçiyor, özellikle LWA'yı. İşin özünde her kış kendine hastır bizim yaptığımız bir kışı bir kışa benzetmekten ziyade ana fikir olarak hangi kışı baz almamız gerektiğidir.

Yani sorumun cevabı olarak %60 hayır diyebilirim :)

• Cold.EFso bende seviyorum hocam, bana görede soğuklardan biraz alacağız, özellikle 22-23, 26-27 hayırlısı bakalım

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• İsmi lazım değil bir tahmin daha yayınlanmış sosyal medyada dönüyor

1- İstatistik yapmak tahmincilik değildir ve istatistikler yanıltır , öyle sıcak bir Ekim’den sonra böyle soğuk Kasım kaç defa olmuş ?

Tüm merkezler bize sıcak Kasım veriyordu

Bakalım Aralık daha neler yapacak

2- pozitif Nao da Nao diye tutturmak hem banal hem yetersiz hem ezberci hem de modası geçmiş bir yöntem artık

3- En bilimselim diye yola çıkıp açısal momentum , Gwo , rüzgarlar, jetler ve torklardan bahsetmeyip ulaştığın kısıtlı verileri bile sadece Nao yu bulmak için harcarsan zamanına yazık olur

4- Nao’yu doğru bildin varsayalım

Ama bu hangi karakterde bir Nao acaba ?

Nao’nun da artık fazları , türevleri ürünleri var ve bize etkileri farklı haberin yok mu?

5- Bazen en küçük veriyi öyle sağlam kullanırsın ki müthiş sonuçlara ulaşabilirsin

Bazen de en baba veriyi öyle yanlış yorumlarsın ki yanlış yere savurur

Onun için veri bulmak kadar veriyi doğru analiz etmek de çok önemlidir 😊

Verinin doğru analiz edilip edilmediği de ancak tahmin edilen tarih gelince anlaşılır

• Modeller için özellikle de Gfs için vade tanımlarını güncellemek gerekiyor artık;

24 saat : güven veren vade

48 saat : çok yakın vade

72 saat : yakın vade , son sürpriz virajı

96 saat : orta vade

120 saat : ortadan uzak vade

144 saat : güven vermeyen vade

168 saat : uzak vade

192 saat : epey uzak vade

216 saat : çok uzak vade

240 saat : ulaşılamayan vade

240-384 arası : sonsuz vade

Ncep Gfs Aylık tahminler : hayal alemi

ECM için +24 saat daha vade güveni var

EPS için belki 36 saat vade güveni artabilir

• Daha dun,ist ın yukseklerne yılın ılk kky sı bır ıhtımalde olsa dusebılır dıyorduk..sadece 24 saaat once..ben bu sene tum modeller son 72 saatte uzlasırlarsa tmm gelıyor dıyecegım..yenı atmosfer bana bunu ıyıce öğretti..

• Ecm haftalık tahminleri güncellenmiş 2metre sıcaklıkları normaller altında özetle soğuk ve kurak tahmin demiş arada o ybnin etkisinden bizde faydalanacağız tabi. 29 Sonrası yağış durumu az yada çok değişebilir tabi o yüzden onu paylaşmadım. Daha öncede bu tarz değişiklikler yaptı belli olmaz. 500hpa/2 metre sıcaklıkları ve yağış bu şekilde demiş.

23-29 arası 500hpa görünümü

TcHD7M.png

30-6 arası 500hpa

TcHOGq.png

2metre sıcaklıkları 23-29

TcH7Ae.png

30 Kasım 6 Aralık arası

TcHdTN.png

Yagis 23-29 arası

TcLrUp.png