13 Şubat'a Kadar Olan Görünüm

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Kar yagmis ya da yagmamis benim çok umrumda değil açıkçası ben yağışa bakarım bol yağış olması kışın benim için yeterlidir onun dışında soğuk olur güzel kar yağar iyi yağış alırsak çok daha güzel olur..Bazı kişiler gerçekten yanlış düşünüyor..ben şunu sormak istiyorum evet 15 subata kadar kar yok sonrası da kısmet Allah in takdiri..benim sorum uzmanlara 15,subata kadar kurak mi geçecek bu konuda bilgi verir misiniz Sayet iyi yağmur alırsak süper olur kış dediğin yağıstir yazın kurak susuz günlere hazırlıktir

Kış dediğin ılık olmaz soğuk ve karlı olur. Sen kışı tamamen yanlış anlamışsın.

• Kar yagmis ya da yagmamis benim çok umrumda değil açıkçası ben yağışa bakarım bol yağış olması kışın benim için yeterlidir onun dışında soğuk olur güzel kar yağar iyi yağış alırsak çok daha güzel olur..Bazı kişiler gerçekten yanlış düşünüyor..ben şunu sormak istiyorum evet 15 subata kadar kar yok sonrası da kısmet Allah in takdiri..benim sorum uzmanlara 15,subata kadar kurak mi geçecek bu konuda bilgi verir misiniz Sayet iyi yağmur alırsak süper olur kış dediğin yağıstir yazın kurak susuz günlere hazırlıktir

1 inde ve 5 inde güzel yağışlar var toprağam özellikle pazartesi çok güzel yağış var ... 15inden sonrası kar yağacak Allahın izniyle kar dışında bol bol yağmurda var gözüküyor şuanki verilerle ...

• 1 inde ve 5 inde güzel yağışlar var toprağam özellikle pazartesi çok güzel yağış var ... 15inden sonrası kar yağacak Allahın izniyle kar dışında bol bol yağmurda var gözüküyor şuanki verilerle ...

15 inden önce de birşeyler olabilir endekslere göre.

• Siz de beni yanlış anlamissiniz ben kış ılık olur diye bir şey demedim..sadece yağışa dikkat çektim

buğday gibi tarım ürünlerinin iyi yetişmesi için kar şarttır bol yağış kıyıların işine yarar sadece.

• Bizim bölge ters galiba :D Örneğin 2011i çoğu beğenmez ama bence iyi bir kıştı,bu kışı da iyi bulan daha çok ama bizim için berbat gidiyor.

dostum tamam cemre mitoloji diyorsunda cemre düşünce kar yağmaz anlamına gelmiyor yağsada fazla durmaz erime çabuk olur demek istiyor cemre olsun olmasın şubattan sonra karın kalma süresi azalır yerde uzun soğuklar pek olmaz güneşte de dikleşmeye başladığı için güneş açar açmaz erime başlar

• dostum tamam cemre mitoloji diyorsunda cemre düşünce kar yağmaz anlamına gelmiyor yağsada fazla durmaz erime çabuk olur demek istiyor cemre olsun olmasın şubattan sonra karın kalma süresi azalır yerde uzun soğuklar pek olmaz güneşte de dikleşmeye başladığı için güneş açar açmaz erime başlar

istisnalar kaideyi bozmaz mart ayında 2 hafta boyunca kar yerde kalabilir ... nasıl aralık ayında 1 hafta boyunca 24 dereceyi görebiliyorsak mart ayında 1 hafta boyunca -8leri görebiliriz ...

• istisnalar kaideyi bozmaz mart ayında 2 hafta boyunca kar yerde kalabilir ... nasıl aralık ayında 1 hafta boyunca 24 dereceyi görebiliyorsak mart ayında 1 hafta boyunca -8leri görebiliriz ...

Görebiliriz zaten ben görmeyiz demiyorum görmek zorlaşıyor artık diyorum?

• Ben özellikle cemre takvimine dikkat ediyorum.evet dediğiniz gibi kar yağmaz diye birşey yok ama şans cidden azalıyor.gercekten de havaya suya toprağa nereye düşerse hepsinde etki yapıyor.özelliklle erzurumda kaldığım bir zamanda takip etmistim.her bir cemrenin düşüşünde farklı etkiler oluyordu.örneğin cemre havaya düştüğünde havada dereceler artı derecelere çıkmaya başlardı arada.suya düştüğünde artık sular gölgelerde bile erimeye başlardı iyice.buzlar kalkardı.en son toprağa düştüğünde ise karların çoğu erimeye başlardı.erzurumda bunu bizzat takip ettim yani.batı illerinde kar soğuk cok olmadığı için ısınma pek anlaşılmaz yani cemre.dediğim gibi bu soğuk birsey olmayacak manasına gelmez ama böyle birsey kabul etmek gerekir var yani.ama istisnalar da olabiliyor fakat genelde cemre denilen şey doğru ;)

• Daha öncede konu dışı paylaşımlarda paylaşmıştım facebookda görmüştüm bunu ve screenshot almıştım bence herşeyi çok net anlatıyor veri falan sormayın gerçek hayat deneyimidir.

• educatedear bak onu hazırlayan gerçek yaşanmışlıklardan hazırlamış hani herşeye bilim diyorsun ya o yaşanmışlıklar olmasa o bilimde ilerlemez kaldıkı bilim yakın geçmişte ilerlemişdir ama eskilere gidecek olursan acaba hava durumunu nasıl tahmin ediyorlardır hiç düşündünmü mesela çiftçiler ne ekecekler neye göre karar veriyorlardı. Biraz araştır ondan sonra konuşalım

• educatedear bak onu hazırlayan gerçek yaşanmışlıklardan hazırlamış hani herşeye bilim diyorsun ya o yaşanmışlıklar olmasa o bilimde ilerlemez kaldıkı bilim yakın geçmişte ilerlemişdir ama eskilere gidecek olursan acaba hava durumunu nasıl tahmin ediyorlardır hiç düşündünmü mesela çiftçiler ne ekecekler neye göre karar veriyorlardı. Biraz araştır ondan sonra konuşalım

o zaman şöyle yapalım ; sen bu forumdan çık bütün gün bulutlara bak olurmu ? biz çok boş muhabbet yapıyoruz bu şirketler boşuna milyar dolarlar harcıyor kanallar boşuna meteoroloji mühendislerini tutuyorlar hava durumu için yoksa koy mgm nin başına bir teyze tamamdır yani ;)

• o zaman şöyle yapalım ; sen bu forumdan çık bütün gün bulutlara bak olurmu ? biz çok boş muhabbet yapıyoruz bu şirketler boşuna milyar dolarlar harcıyor kanallar boşuna meteoroloji mühendislerini tutuyorlar hava durumu için yoksa koy mgm nin başına bir teyze tamamdır yani ;)

arkadaşlar bu tip şeyler tecrübe ile sabittir.kusura bamayın da bilim yokken insan vardı.bilimi bulna da var eden de üreten de geliştiren de insandır unutmayın arkadaş burada iyi niyeti ile bir şey paylaşmış ,onu okuyun bilgi sahibi olun diye paylaşmış,herşeyi eleştiri oklarınızı atmayın ,kirpi gibi ...okuyun ve doğru bulduklarınızı paylaşın ,eleştirin ama yanlışlarını söyleyin ,arkadaşı falcı ilan etmediğiniz kaldı bir.....komik :)

• arkadaşlar bu tip şeyler tecrübe ile sabittir.kusura bamayın da bilim yokken insan vardı.bilimi bulna da var eden de üreten de geliştiren de insandır unutmayın arkadaş burada iyi niyeti ile bir şey paylaşmış ,onu okuyun bilgi sahibi olun diye paylaşmış,herşeyi eleştiri oklarınızı atmayın ,kirpi gibi ...okuyun ve doğru bulduklarınızı paylaşın ,eleştirin ama yanlışlarını söyleyin ,arkadaşı falcı ilan etmediğiniz kaldı bir.....komik :)

Haklısın tecrübe ile bilim aynı oranda önemli. Burda buna kötü yorum yapanlar hiç mi. Teyzelerin dediği lodos arkası kar veya güneş çıktığında(soğuk hava da). Güneş kar topluyor lafını duymamis. Bilim çok önemli tabii ki ama tecrube de bi o kadar önemli bu ikisi kuru fasulye pilav gibi ayrım yapılmaması gerek :)

• evet ancak günümüzde işler bu şekilde yürümüyor ?
    ona bakarsan alternatif tıp diye birşey de var kocakarı ilaçları yani ama millet doktora gidiyor neyse konu dışına ben daha fazla çıkmayacağım iyi forumlar :)

• evet ancak günümüzde işler bu şekilde yürümüyor ?
    ona bakarsan alternatif tıp diye birşey de var kocakarı ilaçları yani ama millet doktora gidiyor neyse konu dışına ben daha fazla çıkmayacağım iyi forumlar :)

ama bazen doktorların çözemediği şeyleri de o doğal analarımızın babanelerimizin yaptığı ilaçlar çare buluyor kardeşim .bunu da da unutma ....yaşın daha çok genç doktorlar daha hala aşkın ilacını bulamadı.ama aşk acısı çekmiş insan buna en büyük örnektir .ve tecrübe sabitti.alternatif tıp bu dediklerinin en uç örneği....kötü niyet sembolü olduğu için.