Önce Avrupa'ya Sonra Türkiye Soğuk Hava Dalgası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kış tahminimizde belirttiğimiz uzere ocagin 15 i civarinda endekslerin negatife inecegini soylemistik. Nitekim endeksler negatife iniyor ve Avrupa'ya soguk hava dalgasi geliyor.

Endekslerin guclu sekilde negatife inmesi Avrupa kitasinin guneybatisina dahi soguklarin inmesine sebep olacak.

Kisaca bu sistem uzun suredir bekledigimiz bir sistemdi. Özellikle Iskandinav ülkeleri,Almanya,Avusturya ve İtalya'nın kuzeyi soguk havadan daha cok etkilenecek.

Endeksler negatiften illaki notre dogru cikis yapacaktir. Tam tarih veremesemde takriben 18-20 Ocak civari(bana gore maksimum 22 ocak) notre cikisini gerceklestirecektir.

Iste bu tarihlerden itibaren Türkiye'de bu soguk havadan faydalanacaktir.

Azor muhtemelen İngiltere ve Almanya civarina yerlesecek kuzeydeki soguk havayi bize indirecektir.

Modellerde cok sayida alcak basinc varken uzun vadede yapilan tahminler tutarsiz olur. Oyuzden endekslere, diyagramlara,ensemblelere bakip tahmin yapmak daha tutarlidir. Yani bu modelllere bakipta 240.saate kadar olan gorunumun birebir gercek olacagini zannetmeyin.

Sitemle ilgili gelismeleri ''Sistemle ilgili bilgilendirme'' başlığı altinda yapicam.

• EPS Gröland bloğu vermemiş abi ayrıca ECMWF sapma değerleri aşırı fazla.Endekslerdeki negatifde bana göre biraz abartı max -4 -5 olacak ondan sonra nötr olacaktır.Türkiye güzel sistemler almıştır her zaman negatif den nötre tırmanışta.Sen ne düşünüyorsun abi sence abartımı bu -7 çünkü AO.Bu arada hayırlı olsun abi Allah utandırmasın.

• Bafralı'ya katılıyorum banada biraz abartı gibi geldi. Ayrıca dediği gibi Eps'de grönland Blokajı yok.
    Bekleyip görelim bakalım önümüzdeki çıktıları.Bu arada Semih hocam yeni konu hayırlı olsun başarılar.

• EPS Gröland bloğu vermemiş abi ayrıca ECMWF sapma değerleri aşırı fazla.Endekslerdeki negatifde bana göre biraz abartı max -4 -5 olacak ondan sonra nötr olacaktır.Türkiye güzel sistemler almıştır her zaman negatif den nötre tırmanışta.Sen ne düşünüyorsun abi sence abartımı bu -7 çünkü AO.Bu arada hayırlı olsun abi Allah utandırmasın.

Sapmalarin olmasi normal.kafaniz karismasin diye konuda degindim.a.b sayisi cok fazla Avrupa boyunca.o yuzden bir takim degisiklikler olacak modelde.eksi 5 eksi 7 bence cokta bir fark yok.notre ciksinda gerisi onemli degil.

• Hocam konunuz hayirli olsun.asiri negatif ao illaki notr cikacak dalgalanma oldugu an sistemi aliriz gibime geliyor.ocak cikmadan kar var diyebiliriz aslinda ama tabi ki atmosfer bu yuce rabbim daha iyi bilir.