Karalama Tahtası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kıyı kentleri dışındakiler için güzel bir kış olmaya devam ediyor.Ön görülemeyen modellerin ne olduğu değil atmosferin değişim dönemindeki stratosfer-atmosfer ilişkisindeki tepkiler olmuştur.Bu kışta ön plana çıkan QBO-ENSO ilişkisi SSW-Coupling-Mjo-Gwo-Eamt döngüsü ve bana göre yıldızı parlayan PNA endeksidir.SSW de başta yer değiştirme (deplacement) ön görürken son anda bölünmeye(split) gitti.Tamam o zaman coupling olur dedik olmadı.Sanırım bunu engelleyen PJO(polar jet akımı)nın güçlü olmamasıydı.Mjo-Gwo-Eamt döngüsü bize uygun dönemleri sıkça açtı ama coupling oluşmaması yeterli soğukların inmesini engelledi.Enso hafif el nino durumu zaman zaman hafif la nina durumuna kaydı.SST ler açısından sorun fazla yaşanmadı.SOI değerleri bizim için uygundu.Sadece bu sene o sene durumuna katılmamıştım el ninodan dolayı ama seneye şimdiden diyebilirim.Bu komplex yapıda tahminci-yazarlara yüklenmenin bir anlamı yoktur.Önemli olan yapının daha iyi anlaşılmasıdır...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Havaforumdan ayrılmayan varlık evet çok yoruldunuz. Bu yılda çok emek verdiniz, gece güncellemesi sabah güncellemesi uyku düzeniniz bozulmuştu. Atmosfer sürprizlerle dolu, olmayınca olmuyor.. Kıyılar dışında gayet güzel bir kış oldu. Tahmin sonuçta adı üzerinde, skew-t gibi ders konuları açmıştınız, durağan havalarda devamını bekliyoruz :) ayrıca sizi üye olarak görmek tuhaf geldi. Küresel uzman ve ardından yazarlığa alışmıştık. Umarım tekrardan yazarlığa geri dönersiniz

• Bende düşüncelerimi söylemek isterim..Bu sene beklentiler yüksekti..Modellerin gazabımı deriz ne dersek diyelim herkes yanıldı..Bu forumda kimse kesin net bir şey söylemiyor..Endekslere,modellere bakıp tahmin yapıyor.Bu sene modeller malumunuz dansöz gibi döndü..Hal böyle olunca yapılan tahminler çuval..Herkes kendi öz eleştirisini yapacak olgunluğa ulaşmıştır diye düşünüyorum..Kimsenin kimseyi bu yönden eleştirmesini de doğru bulmuyorum..Gel gelelim bazı üyelerimiz eleştiriyor yazarlarımız..Yani neden tahminler tutulmadı üst üste çuvallandı diye..Forum yönetimi eleştiriye sıcak bakmıyor..Bu kış bunu gördüm..Bence bu forumda herkes eleştiriyi kaldırabilmeli diye düşünüyorum..Sonuçta burda bir fikir paylaşıyor herkes o yazdığının da arkasında durmalı..Eleştiriye açık olmalı..Eleştiriyi kötüye kullanan şahıslarda var..Onları banlayın onlara bir sözümüz yok ama doğru ve yerinde eleştiri yapanları da aynı şekilde yargılamanın doğru olmadığı düşüncesindeyim... Fazla uzatmaya gerek yok herkes anlamıştır yazdıklarımı zaten..

Sadece şu mesaja takıldım. "Forum yönetimi eleştiriye sıcak bakmıyor" bana bunu açıklar mısınız? Mesela gece 04:15'de yazan grup arkadaşınızın yazdığı mı eleştiri? İşi gücü nifak sokmak saçmalamak olan grup arkadaşınızın yaptığı mı eleştiri? Ege konusundan çok başka konularda gezip sonra konuya gelip kendini doldurduğu yetmiyormuş gibi birde milleti dolduranların yaptığı mı eleştiri? Üzüm yemek yerine sürekli bağcıyı dövenler mi eleştiri yapanlar?Aynı kafada olanların eleştiri mantığı farklı size göre eleştiri ben her şeyi söylerim ama karşı taraf bana cevap veremez.Bizi yerden yere vururlar atmadıkları iftira kalmaz e biz cevap verince üslup,eleştiri kabul etmiyorlar falan filan. Geçelim bu işleri geçelim geçen gün dengesizin biri konuyu rezil etti bir allahın kulu da çıkıp hayırdır sen ne yapıyorsun dedi mi? Nerede yönetim karşıtı bir şey var hemen onun altındalar ben bunu farketmiyor muyum zannediyorsunuz ben sizin gruplaştığınızı farketmiyormuyum zannediyorsunuz.Dediğim gibi amacı üzüm yemek olanlar hiç bir sıkıntı çekmiyor ama gidip gelip eleştiriye açık değilsiniz yönetim izin vermiyor.Adam anama sövüyor neyine izin vereyim.

• Samet Ben tartışmayı açan kişiyi tanımıyorum ve onu da asla savunmuyorum.Eleştiri dediğimiz küfürle olmaz..Eğer şahıs küfür ediyorsa zaten bu adam hakaret ediyordur..Ben böyle yapan kimseyi de savunmuyorum..

Size göre eleştiri mantığı derken çok yanlış bir söylemde bulunmuşsunuz..Ben kendi çevremde tanıdığım insanların nasıl biri olduklarını biliyorum..İnanın dediğiniz gibi olsa ben zaten bu kişiler ile konuşmam bile..Sizin genelleme yaptığınız kişiler etrafa küfür saçanlardan başka kimse olamaz..

• Kıyı kentleri dışındakiler için güzel bir kış olmaya devam ediyor.Ön görülemeyen modellerin ne olduğu değil atmosferin değişim dönemindeki stratosfer-atmosfer ilişkisindeki tepkiler olmuştur.Bu kışta ön plana çıkan QBO-ENSO ilişkisi SSW-Coupling-Mjo-Gwo-Eamt döngüsü ve bana göre yıldızı parlayan PNA endeksidir.SSW de başta yer değiştirme (deplacement) ön görürken son anda bölünmeye(split) gitti.Tamam o zaman coupling olur dedik olmadı.Sanırım bunu engelleyen PJO(polar jet akımı)nın güçlü olmamasıydı.Mjo-Gwo-Eamt döngüsü bize uygun dönemleri sıkça açtı ama coupling oluşmaması yeterli soğukların inmesini engelledi.Enso hafif el nino durumu zaman zaman hafif la nina durumuna kaydı.SST ler açısından sorun fazla yaşanmadı.SOI değerleri bizim için uygundu.Sadece bu sene o sene durumuna katılmamıştım el ninodan dolayı ama seneye şimdiden diyebilirim.Bu komplex yapıda tahminci-yazarlara yüklenmenin bir anlamı yoktur.Önemli olan yapının daha iyi anlaşılmasıdır...

Bolunmeyi bir tek ukmo veriyodu. Korkutmustu beni. Hatta yazdimda. Korkulan basa geldi. Atmosferde yuzde 1 lik ihtimal bile zaman zaman gerceklesebiliyor.

• Önümüzdeki kış zaten son kışımdı derken hocam?

• Hocalarım aslında şu yaziları bekliyor çoğu kişi ama yazmıyor kimse. Şu yazılardan kastım son 24 saatte yazılan kaplin , split gibi şeyler.. Sonuçta kışa umut dolu girdik ama istemediğimiz sekilde sonuçlandı. Yazarlarım siz devam edin bu tarz yazmaya , emin olun yazmayan ama öğrenip faydalanan binlerce kişi var.

• Barents kara denizi her şartta erir. Merak etmeyin.

Svalbard Adası nın batısı ve güneydoğusundaki sarı kütleler 11 dereceye varan su sıcaklığı anomalisine sahip, muhtemelen buralarda Atlantik sırtının uzantısı olarak Okyanus tabanında volkanik aktivite mevcut, bu durumda garanti erir.

7b4ae491251ffcceb.jpg

• Samet ilk olarak şunu belirteyim bu forumda bulunan arkadaşlara küfürü geçtim kişisel hakarette bile bulunmadım yazdığım mesajların içeriklerine bakabilirsin.Hiçbir arkadaşımla grup kurmaya yada böyle bir oluşum varsa da bunlara dahil olmaya çalışmadım dahil olmaya da niyetim yok.Bu sitedeki yazar tahminci arkadaşlar bu işi bırakıp gitsin diye bir cümlede kullanmadım hiç.Elbette yaptıkları tahminlerin tutmayacağı zamanlar olacak.Bir başlık açıp şu tahminimizde başarısız olduk deyip birkaç görselle veriyle bunu bize aktarabilirlerdi nacizane fikrim.Başarısız olduk demek bu sitenin popüleritesinine zarar mı verecek aksine yükseltecek kanaatindeyim.Tamamen olmasa da bu kadar kötü geçen bir kışta şahsen böyle başlıkların olmasını isterdim benim eleştirimin ana noktası bu husustu.Ben bu siteye üye olduğumdan bu yana yaz da olsa kışta olsa, sabahta olsa öğle de olsa gecenin körü de olsa hep buradaydım.Son olarak şunu ekleyeyim burada aşağılayıcı,küçükdüşürücü.kişisel hakarete varan hatta küfüre kadar dayanan yorumlar oluyor.Benim yaptığım eleştirinin içinde bunların bir tanesi yok.Sonra kalkıpta ''bunlar zaten FARKLI IRKTAN'' demen bence bu kişisel bir hakaret genel anlam da söylesen bile.Neyse uzatmaya gerek yok sadece yazılanlara karşı bir cevabım olsun istedim...

• Modeller oaylasilmiyo sadece kış olunca mi çok yanlış yöneticiler yokmu ...bunu paylaşacak ben anlamadım...paylaşılması lazım ...herkes birbirinden bekliyo ...kışlık bı siteyse ozaman kimse üye olmasın bütün çevremde soliyim ....

Şuanda durgun bir dönem varken atmosfer olarak ne paylaşalım? Ayrıca berbat bir yazım dili var bunları düzeltin. Son olarak çevrenize istediğinizi söyleyebilirsiniz bizim için sorun yok.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN