Karalama Tahtası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Nereye ne yorumu yazacağımı şaşırdım bu kışla ilgili;eleştirilecek çok şey var.Özellikle yazar kadrosunun bu kadar kötü tahmin yaptığı bir kış yoktur herhalde ama hala başarısız tahminleri hakkında tek kelime etmediler ya ona da şaşırıyorum.İnsan bir öz eleştiri yapar tahminlerimiz tutmadı olayı ile ilgili DEV gibi bir başlık açar dedim ama o da yok. Dip not:(Admin,moderatör.bölge sorumlusu arkadaşlar olumsuz mesajları eleştirdiğiniz kadar biraz da bu başarısız tahminleri eleştirin ki ortam objektif olsun.Bir de admin arkadaş nasılsa olsa bu mesaj trollük içeriyor diye düşüneceksin ve hemen silmeyi düşüneceksin ben senin adına konuşayım söylemene gerek yok sil gitsin bu yorumu nasıl olsa sileceksin ve son olarak bu mesajı okuman bile yeter benim için........................

• Nereye ne yorumu yazacağımı şaşırdım bu kışla ilgili;eleştirilecek çok şey var.Özellikle yazar kadrosunun bu kadar kötü tahmin yaptığı bir kış yoktur herhalde ama hala başarısız tahminleri hakkında tek kelime etmediler ya ona da şaşırıyorum.İnsan bir öz eleştiri yapar tahminlerimiz tutmadı olayı ile ilgili DEV gibi bir başlık açar dedim ama o da yok. Dip not:(Admin,moderatör.bölge sorumlusu arkadaşlar olumsuz mesajları eleştirdiğiniz kadar biraz da bu başarısız tahminleri eleştirin ki ortam objektif olsun.Bir de admin arkadaş nasılsa olsa bu mesaj trollük içeriyor diye düşüneceksin ve hemen silmeyi düşüneceksin ben senin adına konuşayım söylemene gerek yok sil gitsin bu yorumu nasıl olsa sileceksin ve son olarak bu mesajı okuman bile yeter benim için........................

Sizin derdiniz ne arkadaş memnun değilseniz bı gidin ya bı gidin kalabalık etmeyin boş beleş muhabbetle insanları bunaltmayin kimse sizi burda zorla tutmuyor. İnsanlar bu işe gönül vermiş kıymetli zamanlarını ayırıp burada bizlere yararlı olmaya calismis özveri göstermiş böyle tipler de kalkmış bol keseden sallıyor. Sanki memlekette her başarısız olan 80 milyondan özür diliyormus gibi.

Aaa bak silinmedi neden silinmedi sabahın 04:15'nde yazdığınız için olabilir mi?Ya da bu adminler neden bizim mesajları siliyor diye düşündünüz mü? Son atılan ne kadar adam varsa eleştiri ayağına ne kadar hakaret mesajı varsa ya mesajın altında beğeni var ya da sus pussunuz.Bu siteye dişe dokunur ne yararınız var ben söyleyeyim ortalığı karıştırmaktan başka nifak tohumu ekmekten başka bir halta yaramazsınız.Mesajın hemen silineceğini bildiğiniz için mi kimsenin olmadığı saatte yazdınız?Öyle bir zavallı grupsunuz ki attıklarınız duvardan dönüp geri geliyor benim için şurada size yazılanlar yeter bana.Bakın mesajınız duruyor.Siz ve sizin zihniyetteki bakteriler bu siteden gitmedikçe mücadelemiz devam edecek.Birde öyle bir şey yazıyor ki sanki hiç bir yazarımız özeleştiri yapmaz hiç kimse burnundan kıl aldırmaz burada.Ya siz öyle böyle değil ağır israflarsınız.

Biz objektif olalım da misal veriyorum hocalar DEV gibi konu açtı ve kendilerini eleştirdi. Sizin için birşey değişecek mi? Yani hocalar özeleştiri yapınca siz kabullenecek misiniz? Ben söyleyeyim : Hayır. Ilk fırsatta yine eleştireceksiniz. Yıkıcı değil yapıcı olsanız zaten başarısızlığı değil başarısızlığa neden olan verilerle ilgilenirsiniz. Sizin için kar yağarsa tamam yoksa yok. Neden yağmadı, neler kılpayı kaçtı umrunuzda mı? Tüm Türkiye'ye yağıp kapınızın önüne yağmazsa yine eleştirirsiniz siz. Azıcık yapıcı olun yapıcı; insanlarla değil bilimle uğraşın. Insanlar burada gönüllü hizmet veriyor.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Biz objektif olalım da misal veriyorum hocalar DEV gibi konu açtı ve kendilerini eleştirdi. Sizin için birşey değişecek mi? Yani hocalar özeleştiri yapınca siz kabullenecek misiniz? Ben söyleyeyim : Hayır. Ilk fırsatta yine eleştireceksiniz. Yıkıcı değil yapıcı olsanız zaten başarısızlığı değil başarısızlığa neden olan verilerle ilgilenirsiniz. Sizin için kar yağarsa tamam yoksa yok. Neden yağmadı, neler kılpayı kaçtı umrunuzda mı? Tüm Türkiye'ye yağıp kapınızın önüne yağmazsa yine eleştirirsiniz siz. Azıcık yapıcı olun yapıcı; insanlarla değil bilimle uğraşın. Insanlar burada gönüllü hizmet veriyor.

Aa yapma kardeşim ne gönüllüsü unuttun mu bir tık bir cash, bir tık bir dolar neler gördü bu gözler neler.Onlar için özeleştiri yapmak önemli değil amaç farklı onlar neden sistemler gelmedi diye sorgulamaz.Onlar ben bunlara nereden vururum nereden sıkıntıya sokarım nereden bunları dışarıda kötü imajla gösteririm onun derdinde.Bunlar yüzünden kış mevsiminden nefret eder hale geldim bakteri gibi çoğaldılar ama yazın ortada yoklar.Yaz mevsimini de bu yüzden seviyorum sitenin has sahipleri burada işi gücü kar olmayanlar burada çok daha güzel vakit geçiyor.Geçen yaz yaptıklarımız da ortada.Sorsan buna onları gözü bile görmez.Kırbaç kasırgası desem o bile yeter onlara da o zaman da kafalarını kuma gömerler.

• Aa yapma kardeşim ne gönüllüsü unuttun mu bir tık bir cash, bir tık bir dolar neler gördü bu gözler neler.Onlar için özeleştiri yapmak önemli değil amaç farklı onlar neden sistemler gelmedi diye sorgulamaz.Onlar ben bunlara nereden vururum nereden sıkıntıya sokarım nereden bunları dışarıda kötü imajla gösteririm onun derdinde.Bunlar yüzünden kış mevsiminden nefret eder hale geldim bakteri gibi çoğaldılar ama yazın ortada yoklar.Yaz mevsimini de bu yüzden seviyorum sitenin has sahipleri burada işi gücü kar olmayanlar burada çok daha güzel vakit geçiyor.Geçen yaz yaptıklarımız da ortada.Sorsan buna onları gözü bile görmez.Kırbaç kasırgası desem o bile yeter onlara da o zaman da kafalarını kuma gömerler.

Kesinlikle abi, geçen beni bile isyan ettirdiler; kış bitse de rahatlasak diye. Cidden kış mevsimlerinden bıktırmaya başladılar. Yani sürekli eleştiriyorlar sitedende gitmiyorlar. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?

Yaz mevsiminde çok çok daha rahatız; gönüllü olarak uyarılar devam ediyor. Kostek değil destek olunca herkes mutlu oluyor. Kırbaç kasırgası başlı başına bir başarı hikayesidir. Kimse konuşmazken burada uyarı yapılıyordu.

Hos gerçi o zamanda 1 tık 1 dolarcılar gelmişti. Yok tık için yalan söylüyorsunuz; yok şu; yok bu. Ben çamur atayım da izi kalsın; başka amaç yok. 2-3 saat içersinde onlarca bu tarz mesaj raporladığımı hatırlarım. Başarıyı baltalayalımda; gerisi önemsiz..

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Olmadı mı olmuyor arkadaşlar. Bunda kızacak, sitem edecek bir durum yok. Gönül ister ki herkes güzel kış koşulları yaşasın ama görüyorsunuz iki gün sonrayı bile modeller çözemiyor. Eğer hayal kırıklığı yaşamak istemiyorsanız bu coğrafyada çok uzun menzilli tahminlere göre beklenti şekillendirmeyin. 15-20 günlük sistem göründüğü gibi gelmez mi? Gelir ama 10 görüntüden ancak 1 tanesi gelir. Bu coğrafi koşullardan dolayı ben hocalarımızın tahminlerine, genel olarak kış nasıl geçebilir, sorusunun cevabını almak için bakıyorum. Onun haricinde ayrıntıları yaşayarak görüyoruz. Meteorolojide duygusallığa yer yok. Burada hocalarımıza çok yüklenecek bir durum yok. Verilen emeğe hepimiz saygı duyalım.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• Aaa bak silinmedi neden silinmedi sabahın 04:15'nde yazdığınız için olabilir mi?Ya da bu adminler neden bizim mesajları siliyor diye düşündünüz mü? Son atılan ne kadar adam varsa eleştiri ayağına ne kadar hakaret mesajı varsa ya mesajın altında beğeni var ya da sus pussunuz.Bu siteye dişe dokunur ne yararınız var ben söyleyeyim ortalığı karıştırmaktan başka nifak tohumu ekmekten başka bir halta yaramazsınız.Mesajın hemen silineceğini bildiğiniz için mi kimsenin olmadığı saatte yazdınız?Öyle bir zavallı grupsunuz ki attıklarınız duvardan dönüp geri geliyor benim için şurada size yazılanlar yeter bana.Bakın mesajınız duruyor.Siz ve sizin zihniyetteki bakteriler bu siteden gitmedikçe mücadelemiz devam edecek.Birde öyle bir şey yazıyor ki sanki hiç bir yazarımız özeleştiri yapmaz hiç kimse burnundan kıl aldırmaz burada.Ya siz öyle böyle değil ağır israflarsınız.

Sayın admin forumumuzun üstadları moderatörleri kaliteli olduğu için forumun reytingi baya yüksek insanlarda malumunuz üzere sıfır yanılgı istiyorlar aşırı güven duygusundan kaynaklı olarak buda beraberinde böyle yazılar yazmalarını sağlıyo sanırım:)

• Sayın admin forumumuzun üstadları moderatörleri kaliteli olduğu için forumun reytingi baya yüksek insanlarda malumunuz üzere sıfır yanılgı istiyorlar aşırı güven duygusundan kaynaklı olarak buda beraberinde böyle yazılar yazmalarını sağlıyo sanırım:)

Bunlar farklı bir ırktan siz çok iyimsersiniz bunların amaçları üzüm yemek değil.

• Tahmin ≠ Kehanet

Atmosfer gibi tamamen kaos içinde olan bir ortamın ne getirebileceği konusunda hiçbir kesin yargıda bulunmak imkansızdır, hiçbir hava tahmini kesinlik içermez, neden bunu ısrarla anlamayıp buradaki hocalara yükleniyorsunuz?

• Bende düşüncelerimi söylemek isterim..Bu sene beklentiler yüksekti..Modellerin gazabımı deriz ne dersek diyelim herkes yanıldı..Bu forumda kimse kesin net bir şey söylemiyor..Endekslere,modellere bakıp tahmin yapıyor.Bu sene modeller malumunuz dansöz gibi döndü..Hal böyle olunca yapılan tahminler çuval..Herkes kendi öz eleştirisini yapacak olgunluğa ulaşmıştır diye düşünüyorum..Kimsenin kimseyi bu yönden eleştirmesini de doğru bulmuyorum..Gel gelelim bazı üyelerimiz eleştiriyor yazarlarımız..Yani neden tahminler tutulmadı üst üste çuvallandı diye..Forum yönetimi eleştiriye sıcak bakmıyor..Bu kış bunu gördüm..Bence bu forumda herkes eleştiriyi kaldırabilmeli diye düşünüyorum..Sonuçta burda bir fikir paylaşıyor herkes o yazdığının da arkasında durmalı..Eleştiriye açık olmalı..Eleştiriyi kötüye kullanan şahıslarda var..Onları banlayın onlara bir sözümüz yok ama doğru ve yerinde eleştiri yapanları da aynı şekilde yargılamanın doğru olmadığı düşüncesindeyim... Fazla uzatmaya gerek yok herkes anlamıştır yazdıklarımı zaten..

• Arkadaşlar merhaba,

Şu anki rütbemden çok memnunum. Sakın ha üzülmeyin. Hem 2 senelik stres ve yük de omuzlarımdan kalktı. Şu anda kendimi kuş gibi hissediyorum.

Benim video anlatım projem var ve bunun için her türlü maddi ve manevi fedakarlığı yapmaya çalışacağım. Önümüzdeki kış zaten benim son kışımdı. Amatör meteoroloji dünyasına bu hizmeti de sunduktan sonra Twitter'dan yoluma devam edeceğim.

Bilginize saygılarımla sunarım.