Karalama Tahtası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • @4 Şubat, 2001 kışı berbartı. Örtülü kar göremediğimiz kışlardandı İstanbul olarak. Karı bırak aynı zamanda yağmurda adam akıllı yağmadı kuraktıda. Bir nevi 2007 gibiydi, İstanbul olarak. Aman 2001 gibi olmasın. Ki şu ana kadar ki gidişata bakarsak değilde.

• Subata girdik bu ayda boş olursa yine karsız bir kış kapanicak...kıyılar adına boş geçen kaçıncı Şubat etik sayamiycam....layıkı vechiyle bir sistem görsem hamd olsun diyeceğim....dileklerim kabul buyrulur inşallah cuma günü hürmetine.....şahsına münhasır uyandır bizi subatcim....silkeleme ben kış ayiyim dur bakalım deyiver....😍😍

• halen ne olacağı hiç belli değil ecmwf bile dün ve bugün apayrı çıktılar sundu ama yarından itibaren modellerin artık ortak noktada buluşup karar vermeleri gerekiyor

• ben modellerin son üç gününe kadar inanmıyorum sütten ağzımız yandı yoğurdu dondurup öyle yiyorum^^ 72 .saatten sonra bi bakmışız ull üstümüze yapışmış efsanelere bir yenisini daha ekliyoruz ama unutmuyoruz tek efsane. Hava_Forum :hfyeni (25):

• Valla iyi bir sistem gelsin,kar tutsun yerde,ilk yazacagim sey,efsana semih olacak,onun disinda,herkes klsl bitirdi,onun kadar bilimsel olmasada,kayip kislarda bu kadar sicaklik yuksek olmuyordu,ortalamanin,2 3. Derece ustunde gidiyoduk,simdi,7_8 derece gidiyoruz,hemde uzun sure,inanin en az bir sert sistem gelicek,bu sicaklar olagan degil,olagan olmayan bir sistem de neden olmasin☃️☃️☃️

• Şimdi beklenen geldi diyelim buralar coşacak (bende öyle) övgü üzerine övgü tebrik üzerine tebrik haklı olarak. Peki tersi durum olursa -ki bu gidişle ihtimaller azınsanmayacak kadar çok- detaylıca bir açıklama gerekecek bence. Yani şöyle ki ; -şu şu verilere dayanarak öyle düşündüm ama şu şu veriler şu yönde değişti ve şu sonucu verdi- gibi. Konu açılarak yapılacak yada bu başlıkta bir açıklama çok bilgilendirici olur. İşin başında acemi atmosfer meraklıları için coğrafyamızda ne gibi değişkenlerin belirleyici olduğu konusunda bir fikrimiz oluşur. Ama meslek sırrı katogorisinde değerlendirilip bilgi verilmeyedebilir saygı duyarım . Bu bir fikir sadece hemen yanlış yorumlayın lütfen.Hepinize iyi forumlar.

• 61fare Yanlış anlaşılmaz yazdığınız hocam, HavaForum'da düşüncelere her zaman önem verilir. Detaylı açıklama her zaman yapılıyor/yapılacaktır. Mesela sınırda kalan sistemlerin açıklaması yapıldı.

Ama o sistem gelmesin diye dört gözle bekleyenler var. O sistem gelmeyince yapılacaklardan ilki küfür/hakaret. Muhtemelen bu arkadaşlar medeniyetle henüz tanışmamış insanlar. Drone falan görürlerse ok, sapan vs. atıyor olmalılar.

Birde bu arkadaşlar dışında gelsede kişileri ve forumu kötüleyelim diye bekleyenler var. Bunlar gerçekten sistem gelmesin diye ağızları sulanarak bekleyenler. Ama mesela bu türlerin bir özelliği ertesi sistemin takibini de buradan yaparlar, amaçları henüz belirlenememiştir. Işte kişilik denen olguyu burada siz değerlendirin..

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Yanlış anlaşılmaz yazdığınız hocam, HavaForum'da düşüncelere her zaman önem verilir. Detaylı açıklama her zaman yapılıyor/yapılacaktır. Mesela sınırda kalan sistemlerin açıklaması yapıldı.

Ama o sistem gelmesin diye dört gözle bekleyenler var. O sistem gelmeyince yapılacaklardan ilki küfür/hakaret. Muhtemelen bu arkadaşlar medeniyetle henüz tanışmamış insanlar. Drone falan görürlerse ok, sapan vs. atıyor olmalılar.

Birde bu arkadaşlar dışında gelsede kişileri ve forumu kötüleyelim diye bekleyenler var. Bunlar gerçekten sistem gelmesin diye ağızları sulanarak bekleyenler. Ama mesela bu türlerin bir özelliği ertesi sistemin takibini de buradan yaparlar, amaçları henüz belirlenememiştir. Işte kişilik denen olguyu burada siz değerlendirin..

İşi gücü oraya buraya sataşmak olan insanlardan gerçekten bıktık. Sataşmak derken haddini aşarak hakaret ederek sataşanlar.İnanın çok haklısınız. Gelmeyen yada sınırda olan sistemlere ilişkin açıklamaları heycanla takip ediyorum zaten teşekkür ederim. Sizin özelinizde diğer hocalara da tabi. Ben özellikle bu şubat olacak yada olamayacak olaylardan sonra bir başlıkta son yılların bu şubat sendromunun daha bilgili sizler tarfından (semih hocanında katıldığı) her detayıyla tartışıldığı bir konuyu takip etmek ve bir şeyler öğrenmek isterim açıkcası. İyi forumlar.

• Şimdi beklenen geldi diyelim buralar coşacak (bende öyle) övgü üzerine övgü tebrik üzerine tebrik haklı olarak. Peki tersi durum olursa -ki bu gidişle ihtimaller azınsanmayacak kadar çok- detaylıca bir açıklama gerekecek bence. Yani şöyle ki ; -şu şu verilere dayanarak öyle düşündüm ama şu şu veriler şu yönde değişti ve şu sonucu verdi- gibi. Konu açılarak yapılacak yada bu başlıkta bir açıklama çok bilgilendirici olur. İşin başında acemi atmosfer meraklıları için coğrafyamızda ne gibi değişkenlerin belirleyici olduğu konusunda bir fikrimiz oluşur. Ama meslek sırrı katogorisinde değerlendirilip bilgi verilmeyedebilir saygı duyarım . Bu bir fikir sadece hemen yanlış yorumlayın lütfen.Hepinize iyi forumlar.

Kisi bitirseydim neden kotu gectigini aciklardim.bitiren bitirebilir..modeller illaki duzelecek donup dolasip gelinecek yer yine burasidir.

• Semih hocam

GFS izlanda yi Kral yapmış

Azor'un kafasını ezmis

Ecmf 2 gündür sıcak senaryo veriyor

soğuk veren senaryolar vardı onlarada yukarı çekmeye başladı

• bencede son umut.aralik ocak subat diye bekledik.kismet olmazda gelmezse.mart icin yapilacak tahminlere hic bir guvenim kalmaz artik..bu sene cok sanssiz gittik.10 dan fazla tahmin basligi acildi ama kiyilar icin 1 tanesi olmadi.tahmin sonucta tabiki ama subattada olmazsa artik mart icin uzaktan tahmin yapilirsa,hic bir beklentiye girmem..aslinda bu sene ulkeniz icin hic de kotu deguldu.sadece kiyilarimizda kar eklikligi vardi..tek sorun bu.

• bencede son umut.aralik ocak subat diye bekledik.kismet olmazda gelmezse.mart icin yapilacak tahminlere hic bir guvenim kalmaz artik..bu sene cok sanssiz gittik.10 dan fazla tahmin basligi acildi ama kiyilar icin 1 tanesi olmadi.tahmin sonucta tabiki ama subattada olmazsa artik mart icin uzaktan tahmin yapilirsa,hic bir beklentiye girmem..aslinda bu sene ulkeniz icin hic de kotu deguldu.sadece kiyilarimizda kar eklikligi vardi..tek sorun bu.

Hatta ülke iç kesimlerden ibaret olsa sanırım foruma giriş yapacak kişi kalmazdı an itibariyle (en azından ben takibi bırakırdım bu kadar kar yeter diye), iç kesimlerin maşallahı var kara doydular Allah herkese nasip etsin :)