Sıkıcı Günlere Devam

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• S.a yeniyim efsane semihin tahminni okudum güney doğu özlediği kar yağışını alacak demiş .Tahmini değişmedi deilmi ?

[w] Ve Aleykümselâm. Konum Bilgilerinizi Giriniz. [/w]

Degismemis ama ocak 20den sonrasi sert ikinci donem

• Semih hocam size bir sorum var.
    Kasim ayinin bati bolgeler icin son yillara bakildigind sanki bu kasim gibi gectigini gozlemleyebilirmiyiz yada bundan sonraki kis mevsimi nasil bir yol cizer son yillardaki kislara paralel olarak.

Bir sorum daha var ozellikle ort ve dogu karadeniz bolgeleri bu sene kisi bol yagisli gecirecek mi cunku suan bati bolgelerde hava ilikken buralar hala soguk .

Kasim ayinin bati bolgeler icin son yillara bakildigind sanki bu kasim gibi gectigini gozlemleyebilirmiyiz yada bundan sonraki kis mevsimi nasil bir yol cizer son yillardaki kislara paralel olarak.

Bir sorum daha var ozellikle ort ve dogu karadeniz bolgeleri bu sene kisi bol yagisli gecirecek mi cunku suan bati bolgelerde hava ilikken buralar hala soguk .

İkinci soru için evet denebilir.Kışın özellikle ilk yarısı bizim için sert olacak,şu anki gibi... :)

• Batı aralığı ılık ve bol yağmurlu geçirsin yeter.İlk yarısında illaki 1-2 tane sağlam soğuk yapan sistem alırız.-10-12'li değerler gibi.Ben de kışın 2. yarısında özellikle şubattan umutluyum(Batı bölgeler için). ;)

• Batı aralığı ılık ve bol yağmurlu geçirsin yeter.İlk yarısında illaki 1-2 tane sağlam soğuk yapan sistem alırız.-10-12'li değerler gibi.Ben de kışın 2. yarısında özellikle şubattan umutluyum(Batı bölgeler için). ;)

Ben şubatta soğukların Avrupa'ya akıp bizim sıcak tarafta kalmamızdan korkuyorum

• Ben 2. yarıyı bekliyorum öncesinde kar görürsem sürpriz olur en azından tahminlerle doğru orantıda giden bir hava var dışarıda bu da bir başarıdır.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• 3-5 gün sonra tam bir ay olacak yağışsız geçen, bu iş neyin sonucudur, her kış biz aynı şeyi yaşamakk zorundamıyız anlamış değilim bunun ne pastırmayla ne de sucukla alakası var bırakın böyle tam sonbahar ortasını böyle bir durum temmuz da bile olmaz tam bir ay boyuncca yağışssız geçer mi yahu, yani bir değil iki değil artık her sene böyle bir ya da iki dönem yaşıyoruz, eskiden böyle şeyler oluyormuy du bilmiyorum, illa ki yb hakimiyetinde durgun dönemler olabilir ama sürsün sürsün 1 hafta 10 gün bilemedin 15 gün olsun 1 ay yahu dile kolay

• 3-5 gün sonra tam bir ay olacak yağışsız geçen, bu iş neyin sonucudur, her kış biz aynı şeyi yaşamakk zorundamıyız anlamış değilim bunun ne pastırmayla ne de sucukla alakası var bırakın böyle tam sonbahar ortasını böyle bir durum temmuz da bile olmaz tam bir ay boyuncca yağışssız geçer mi yahu, yani bir değil iki değil artık her sene böyle bir ya da iki dönem yaşıyoruz, eskiden böyle şeyler oluyormuy du bilmiyorum, illa ki yb hakimiyetinde durgun dönemler olabilir ama sürsün sürsün 1 hafta 10 gün bilemedin 15 gün olsun 1 ay yahu dile kolay

Gece gece iyi güldüm he sucuk lafına :D Allah ta seni güldürsün :D Ben şahsen alıştım zaman geçiyor bir şekilde biraz daha sabır sadece , herşey düzelecek inşallah 1 hafta daha sıkalım dişimizi :)

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

• hangi tamhinden bahsediyorsun üstad eylül de sonbahar tahmininden bahsederken kuvvetli el nino sebebiyle bol atraksiyonlu, bol yağışlşlı bir sonbahardan bahsedimiyor muydu, bırak karı marı zateen öyle bir beklentimiz ama havalrda sonbahar benzer bir şeyler olsun yeter, eski kasımları hatırlıyorum inanılmaz atraksiyonlu oluyordu, hatta her kasım mutlaka ilk kar düşerdi ve bu istisnasız her kış böyleydi peki ne değişti dediğim gibi bu bir değil iki değil, geçen sene de buna benzerdi, ondan önceki senede, ondan önceki senede taa 2006 kasımına kadar gidiyor zaten ne olduysa o sene oldu çok iyi hatırlyıyorum 12 kasım 20 aralık arası havalar böyleydi

• bizim saglam kisimiz on yilda bir olur soyle geriye bakin gecen sene bolge olarak guzel bir kis yasadik bu sene olmayabilir kasimin yirmisindeki sistem gibi kayabilir bazi seyler bilinsel degil tecrubeye yasamaya dayanir bunu unutmayin

Son yillarda bahar aylari beklenildigi gecmiyor.ilkbahar gibi sonbahar yada sonbahar gibi ilkbahar yasiyoruz.cok dengesizlesti.orta ve dogu karadeniz kisin ilk yarisi sansli.kisi normaller ve alti bitirebilir.

Onumuzdeki kis la nina bekleniyor.en son 2012 de sanirim la ninaydi.onumuzdeki sene normaller altinda sicakliklar olabilir istatistiklere gore.