Ufukta Görünen Sistemlerdeki Son Durum -2014/15-

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • @"CrossBench" Beklentim normallerin üstü olarak gerçekleşeceği yönünde fakat modeller henüz bunu desteklemiyor. Kesin bir şey söylemek için modelleri takip etmeye devam etmek lazım

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• Nasıl diyorsan üstad normallere yakın bir aralık deyip geçelim....

Görüşlerinize saygım sonsuz :) "Ben ılık geçecek diyorum, kesinlikle ılık geçecek" tarzı bir izlenim oluşturmak da değil amacım asla. Umarım yanılırım, siz haklı çıkarsınız ve mevsim normallerinin altında bir aralık ayı yaşarız

• Görüşlerinize saygım sonsuz :) "Ben ılık geçecek diyorum, kesinlikle ılık geçecek" tarzı bir izlenim oluşturmak da değil amacım asla. Umarım yanılırım, siz haklı çıkarsınız ve mevsim normallerinin altında geçer.

inşallah üstad cümleten temennimiz geçen seneki kıştan sonra biraz stresliyiz...
    :)

• @"CrossBench" Beklentim normallerin üstü olarak gerçekleşeceği yönünde fakat modeller henüz bunu desteklemiyor. Kesin bir şey söylemek için modelleri takip etmeye devam etmek lazım

Dostum dediğini destekliyor aslında. Mevsimsel tahminlerde AO - NAO endekslerinden de yararlanılır. AO kuvvetli negatif seyirde. Bildiğin gibi dalgalı seyir izlemesi bizim için olumlu, aşırı negatif veya pozitife seyrederse olumsuz oluyor bizim için. Bu dediğini AO destekliyor ve bence aralık mevsim normalleri veya üzerinde geçebilir. Bence bu dediğini desteklemeye başladı senaryolar.

• 2011 Aralık ayının anomalisini o gün görmüş olsaydım kalpten giderdim heralde ama 2012 kışından hiçbir zaman ümit kesmediğimizi hatırlıyorum :)

Einmal editiert, zuletzt von Gréy ()

• 2011 Aralık ayının anomalisini o gün görmüş olsaydım kalpten giderdim heralde ama 2012 kışından hiçbir zaman ümit kesmediğimizi hatırlıyorum :)

2012 kışı -20 yakalayamadığımız bir kış. Yarı efsane diyorum ben o kışa. -20 Yakalasak efsane olacaktı ama olamadı :)

Istanbul adına 2011Aralık ayı 2010 ve 2009Aralıklarından daha iyiydi.2010Aralık ayında en sıcak Aralık günü yaşanmış 2009Aralık ayında sıcaklıklar gündüz kar değerlerine düşmemiş ancak gece saatlerinde kar yağabilmişti.Ortalama sıcaklıklarda bunun kanıtı:
    2009Aralık:10,7C
    2010Aralık:10,6
    2011Aralık:8,8C

• 2012 kışı -20 yakalayamadığımız bir kış. Yarı efsane diyorum ben o kışa. -20 Yakalasak efsane olacaktı ama olamadı :)

O zaman biz hiçbir zaman efsane kış yaşıyamadık geçmiş yıllarda -20 gördüğümüzü hatırlamıyorum he sen 2012 gibi kışa yarı efsane diyosan

• @"Siberianist" Bak bakalım paylaştığım resmin herhangi bir yerinde "İstanbul" yazıyormu? Ayrıca bu GFS nin gece güncellemesiydi ve de seçtiğim şehir Yozgat tı. Sinerji olsun diye paylaşmıştım ne kadar ciddiye aldınız :)

• Aralık için kısa bir değerlendirme yapalım.

Aralığın ilk 5-6 günü batı kesimlerde ara ara yağışların etkili olmasını bekliyorum (daha çok İstanbul-Muğla arası).Ayın 7-8'i civarı sık ve kuvvetli sistem bekliyorum ayın 15'i ve civarı ilk soğuk hava dalgası gelebilir ama bu pek etkili olamayacağını düşünmüyorum.Ayın 22'si ile 27'si artık ilk sağlam kar bırakacak sistemin gelmesini bekliyorum.(iç kesimler için, kıyılar ise belli bir miktarda kar görmesini bekliyorum.)

• @"Siberianist" Bak bakalım paylaştığım resmin herhangi bir yerinde "İstanbul" yazıyormu? Ayrıca bu GFS nin gece güncellemesiydi ve de seçtiğim şehir Yozgat tı. Sinerji olsun diye paylaşmıştım ne kadar ciddiye aldınız :)

Bak bakalım bloğumda sinerji için açılmış bir konu var mı? Bak, buldum bi tane;

http://www.havaforum.com/konu-…ji-deposu-gaz-konusu.html

Sinerji yapacaksan, orada yap. Yeni bir üye görse o mesajını, "Aaaa bu sinerjidir kesin" diye sorgulamadan, "Gerçekleşecek" gözüyle bakacaktır çünkü resme. Verilen tepkilerin esas amacı yanlış bilginin yayılmasını engellemek yani

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• Bak bakalım bloğumda sinerji için açılmış bir konu var mı? Bak, buldum bi tane;

http://www.havaforum.com/konu-…ji-deposu-gaz-konusu.html

Sinerji yapacaksan, orada yap. Yeni bir üye görse o mesajını, "Aaaa bu sinerjidir kesin" diye sorgulamadan, "Gerçekleşecek" gözüyle bakacaktır çünkü resme. Verilen tepkilerin esas amacı yanlış bilginin yayılmasını engellemek yani

Tamam üstad sıkıntı yaratıyorsa mesajım silinsin ya da gerekli konuya taşınsın.

• Yahu hep aynı soru sorulur mu ya.Üstadlar Aralık ılık kar yok diyor sen ne zaman kar yağacak diyorsun.

Zonguldak'a bu sene kar yağmayacak, 1-2 sene sonra belki yağar.

Sinirlenmemek elde değil :@

Zonguldak hatırladığım kadarıyla denize kıyısı yok he olsada biraz karasallıkm var belki aralık kar alır