Ufukta Görünen Sistemlerdeki Son Durum -2014/15-

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Konu, Aralık ayının başlaması ile beraber açılacak ve ufukta görünen sistemleri buradan konuşmaya başlayacağız. Aynı zamanda karlı sistemlerin sona ermesiyle kilitlenecek ve arşivimize kaldırılacak

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• Konunun kilidi, aralık ayı hakkında modellerde görünen sinyallerin konuşulması için kaldırılmış bulunmaktadır.
    Önümüzdeki kış aylarında (aralıktan itibaren) gelmesi muhtemel sistemlerden farklı olarak, kasım sonu hakkında yazılan mesajlar direkt silinecektir.
    Aralık beklentimde herhangi bir değişim yoktur, normaller üzeri yağış, normaller üzeri sıcaklıklarla tamamlanacaktır.
    Ocak normallerde yağış (kuzey kesimlerde normaller üstü) ve normaller altı sıcaklık, şubat ise normaller üstü yağış ve normaller altında sıcaklıkla son bulacaktır
    Başlığın, nice karlı sistem sohbetine sahne olması dileklerimle, hayırlı olsun diyorum :)

• Siberianist Aralık başı sisteminde beklentin neler

Bir sistemden çok, devam eden blokajın bir hediyesi demek daha doğru olur. Bugünlerde kuzeyimizde bulunup üzerimize soğuğu kitleyen Sibirya yüksek basıncı'nın yeniden toparlanıp soğuğun şiddetini arttırmasını bekliyorum. Ardından Akdeniz boyunca oluşacak olan alçak basınçlar, blokajı Orta ve Batı Avrupa'ya çevirecek, bize bol lodos fırtınası ve bol yağmur kalacak

• 12-15 Aralık arasında ülkemizi, iç kesimlerde kar yapabilecek bir sistem ziyaret edebilir. Uzun vadede birşeyler bekleyecekseniz, onu bekleyin derim. En azından benim uzun vadede bundan sonra gelişmelerini takip edeceğim tarih bahsettiğim tarihtir.
    Sistemin gelişi yüksek ihtimalle 2013 kışı boyunca görmeye alışık olduğumuz tarzda trajedilere sahne olacaktır. Sistem önce -16'larla -12'lerle görünecek, diyagram ortalamaları ani şekilde -5'lere gerileyecek ve forumlarda büyük bir coşku tufanı kopacak, Vade yaklaştıkça törpülenen soğukların son hali ise oldukça tatsız ve tatmin etmeyen tarzda olacaktır. Hayalkırıklığının etkisiyle kışı bitirenler işte tam o günlerde ortaya çıkacak :D

• 7 aralıktaki sisteme ne oldu peki?

Yüksek ihtimalle kar yapacak cinste soğukla gelmeyecek. Yağışları kuvvetli olabilir.
    Anlayacağınız o sistem de 2013 trajedisinin kurbanı. Sistem şuan -8'lerle gelecek gibi duruyor. Vade yaklaştıkça belki de 0 izotermine bile razı olacağız.
    Aralık ayı bu tarz hayalkırıklıklarıyla geçecek :D

• @"Siberianist" Hocam zaten ben aralığın 20'sine kadar sağlam kar beklemem Afyon gibi yerden saçma çünkü.Millet İstanbul diyor genelde İstanbul'a adam akıllı kar ocağın 2. yarısından sonra geliyor.

Hocam aralığın başına doğru ısınıyoruz 2-3 aralık gibi yağışlar başlar mı?

• @"Siberianist" Hocam zaten ben aralığın 20'sine kadar sağlam kar beklemem Afyon gibi yerden saçma çünkü.Millet İstanbul diyor genelde İstanbul'a adam akıllı kar ocağın 2. yarısından sonra geliyor.

Hocam aralığın başına doğru ısınıyoruz 2-3 aralık gibi yağışlar başlar mı?

2'si, 3'ünden ziyade 5'i ve 7'si civarı yağışların tam manasıyla start vereceğini düşünüyorum

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• Yüksek ihtimalle kar yapacak cinste soğukla gelmeyecek. Yağışları kuvvetli olabilir.
    Anlayacağınız o sistem de 2013 trajedisinin kurbanı. Sistem şuan -8'lerle gelecek gibi duruyor. Vade yaklaştıkça belki de 0 izotermine bile razı olacağız.
    Aralık ayı bu tarz hayalkırıklıklarıyla geçecek :D

Cevabınız için teşekkürler.