Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Bölgeleri Genel Tahmin ve Uyarılar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • .

Yukarda pozitif nao'nun neden olduğu koşullar var.yani net şekilde beklenen.

Güneydoğu anadolu bölgesi 2012'den sonra en sert kışını yaşayabilir.

Ancak yağış pek iyi görünmüyor.bölgenin doğusunun batısına göre daha iyi yağış alacağı izlenimi var.En düşük yağış aralık ayında olacak,en fazla yağış ocakta,genelde kuru soğuklara maruz kalacağız,ocak,şubat aylarında el nino'nun bir nebze zayıflamasıyla zaman zaman nötr seyredecek olan nao sistem indirecek,bölge olarak geçen seneden daha fazla kar ve soğuk beklemekteyim,bu sene ile aynı şartları taşıyan 1982-1983 ve 1997-1998 kışları 97-98'i çok iyi hatırlarım,aynısı olacak diye bi kaide yok tabi,ancak pattern aynı,bu nedenle bölgede yaşayan kar severler endişe etmesin,çok fazla detaya girmeden,2016'nın daha kuru ve bölge için son 3 yılın en soğuk kışı olarak görüyorum.Bahsettiğimiz yılların sıcaklık anomalileri.

8)

Einmal editiert, zuletzt von PiriReis ()

• aman usta 2014 kışı gibi kurak olmasında sonra neydi o ya aralıktan sonra damla düşmemişti

• Bende bir Azerbaycanlı olarak 2008 ocağı ve 2012 şubatında yaşadığım anları yeniden yaşamak isterim fantastik bir kışlardı inşallah hepimizin üzü güler bu qılda sert kış olur

• Bende bir Azerbaycanlı olarak 2008 ocağı ve 2012 şubatında yaşadığım anları yeniden yaşamak isterim fantastik bir kışlardı inşallah hepimizin üzü güler bu qılda sert kış olur

Sibirya orayı da vurmuştu, öyle değil mi?

AF-YOK

• Efsane kışlardı benim gözümde 2008 ocağın 5inden hiç unutmam başlayan kar tam 1 aya yakın baş kent Baküde bile tam eriyememişdi 2012 şubatın Baküde eksi 16 derecelere yaklaşan sıcaklıkla yeni rekor kırılmış sibirya buraları çok fena vurmuşdu

• Accu Asya tahmininde söz konusu durumu teyit etti.:)

• Hadi bakalım Kadir abi, tutacağını düşünüyorum senle aynı düşüncedeyim. ;)