Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hepimize geçmiş olsun. Beyler foruma girince bu başlığın ilk 5 e düştüğünü görünce cok şaşırdım rüyamda istanbuldaydım şuanki gibi, 6.5 deprem oluyodu bide 2.2 diye bi sayı gördüm Bursa'daki deprem inşallah oradakiler cok korkmamıştır. Allah yardımcımız olsun

• Aynı deprem kuşaklarını paylaşıyoruz hemen hemen, o İtalya'da olan deprem Allah korusun istanbul'da olsaydı Şuan 99 depremininde ötesinde birşeydi. Ve ne yazikki oluşacak bir deprem için herhangi bir Tedbirimiz,önlemimiz yok. Hayatımız pamuk ipliğine bağlı.

• Cok kötü bi haber gerçekten Allah yardımcımız olsun onlarda insan dünyanın neresinde olursa olsun deprem yıkıcı bişey ve Allah hepimize yardım etsin

• 7.1 istanbul için çok büyük deprem değil, zaten 6.5 olarak düzelttiler. Daha önemlisi istanbul deprem kuşağında ancak fay hattı istanbula uzakta, istanbul fay hattı üzerinde değil ancak perugiada öyle değil. Dolayısıyla etkilenme aynı olmayacaktır. 7.4 şiddetinde deprem 1999 yılında istanbula 100 km uzakta oldu ancak istanbulun zemini kötü olan avcılar bölgesi dışında ne bina çöktü nede ölen oldu. Elbette etkilerdi sallardı ölen olurdu ancak büyük yıkıntı olacağını sanmıyorum 7.0-7.1 ile.. İstanbul açıklarında çınarcık açıklarından tekirdağa kadar kırılacak ki bu 7.7-7.8 e tekabül eder,işte o zaman İstanbul için felaket olur.

Tedbir konusuna gelince, 1999 da saat 3.02 de deprem olduğunda(yaşayanlar hatırlayacaklar) ben ve tüm istanbullu dahil depremin d sini bilmezken, deprem anında ilk 15 yada 20. saniyede şehrin tüm elektriğinin kapatıldğını bilirler. Dolayısıyla tedbir alınmıyor derken kanıt lazım. Ben tedbir alındığı düşüncesindeyim.

Son olarak deprem kaçıp saklanamayacağımız en önemli afetlerin başında geliyor. Nerde olursa olsun Allah oradakilerin yardımcısı olsun

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Hocam o fayın 7.7 lik 7.8 lik deprem üretme potansiyeli yok. Evet 7 nin üzerinde üretecektir ama İtalya'da ki gibi 7.1 veye en fazla 7.4 üretebilir. Çünkü bizdeki fay tek parçada kırılmaz.1766 da iki parçalı kırıldı. Geçenlerde fransız profesörün yaptığı açıklamayı bilimden öte politik buluyorum. 200 km fayın kırılmasını tahmin ediyor ve 7.6 lık deprem bekliyor. Zaten Marmara Denizi'nin yatay olarak boyu yaklaşık 200 km. Kırılmayan orta sırttaki fay en fazla 70-80 km. Ayrıca İtalya'da ki bu sarsıntıların devam etmesi halinde Napoli'de ki yanardağın da hareketlenmesini bekliyorum.