2013 Sonbahar Tahmini ve Kış Öngörüsü

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gecen gun dillendirdigim bolu cevresi kar alabilir sozum aynen gecerli.hatta bu ihtimal
    artmis durumda.bir ihtimalde trakyada sinir kapisiina yakin olan yerler icin gecerli.tabi yagisi
    yakalamasi durumunda.. istanbul icin
    ise kar ihtimali bu tabloda % 5..su goruntude istanbula
    en fazla - 5 girer 850 hpada.eger - 5 girerse isler degisir.takibe devam :D

• Gaza geldiniz yine bakin bu sistem çok aldatici olabilir geçen seneki 20 Aralik sistemini hatirlayin birbirine benziyor. Modellere bakarsaniz soguk hava çok çabuk dagiliyor. Normal sartlarda o sogu buraya inmezdi bile. Biraz gözlem duyunuza yönelin ve bekleyin ben suna eminim ki yaz gibi havalari sonbaharda çok görecegiz ama böyle gsürpriz sert sistemlerde olacaktir yani kisacasi bu senede güz yok ilkbaharinda olmdii gibi :(

• Gaza geldiniz yine bakin bu sistem çok aldatici olabilir geçen seneki 20 Aralik sistemini hatirlayin birbirine benziyor. Modellere bakarsaniz soguk hava çok çabuk dagiliyor. Normal sartlarda o sogu buraya inmezdi bile. Biraz gözlem duyunuza yönelin ve bekleyin ben suna eminim ki yaz gibi havalari sonbaharda çok görecegiz ama böyle gsürpriz sert sistemlerde olacaktir yani kisacasi bu senede güz yok ilkbaharinda olmdii gibi :(

bu yıl geçenki sonhabara göre çok ama çok farklı geçen sene ekim ortalarına kadar millet denize girdi bu yıl ise soğuma erken geldi deniz suyu sıcaklıklarıda bu yıl erken düşüş yaşadı bu sistemde kimse kar beklemiyor şöyle son baharı son bahar gibi yapan bir sistem bu üstelik fazlasıda var marmarada kayak merkezlri ilk ciddi kar yağışını alacağını tahmin ediyorum ALLAH ın izniyle....

Mevsimsel tahminimde ben Ekim ayı için Türkiye adına sık sık yağışlı ve mevsim normalleri dolayında geçeceğini yazmıştım ve şu ana kadar yazdıklarımın hemen hemen yüzde 20si tuttu diyebilirim onun için sıkıntı yok merak etme kasıma kadar dalgalanmalar olması doğal geçiş süreci yaşayacağız çünkü,hatta bana sorarsan gündönümüne girdik bile 21 Eylülde başladı mevsim değişikliğide zaten hatta sinyallerinide gelen yağışlarlada alıyoruz yavaş yavaş artık.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

• Mevsimsel tahminimde ben Ekim ayı için Türkiye adına sık sık yağışlı ve mevsim normalleri dolayında geçeceğini yazmıştım ve şu ana kadar yazdıklarımın hemen hemen yüzde 20si tuttu diyebilirim onun için sıkıntı yok merak etme kasıma kadar dalgalanmalar olması doğal geçiş süreci yaşayacağız çünkü,hatta bana sorarsan gündönümüne girdik bile 21 Eylülde başladı mevsim değişikliğide zaten hatta sinyallerinide gelen yağışlarlada alıyoruz yavaş yavaş artık.

Benim ekim tahminim şöyle kısa süreli ısınmalar olurken ama ısınma dediğim mevsim normalleri genelde belki 1-2 derece üstü.Yağışlı havalar gelince ise normallerin altında olmasını bekliyorum.Yağışlar normallerde ve üstünde ama Allah'ın Takdiri.

• kocaeliye 6 ekime kadar toplam yağış tam olarak 74 mm vermiş kocaeli ekim ayı ortlama yağış miktarı 89.2 kg/m2 bu değerler gerçekleşirse kocaeli oldukça yağışlı bir ekim ayı geçirecek