İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu kadar kar alamadığımız bir dönemde barajları bu kadar doldurabilmemiz büyük şans...

Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 2. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

"Bütün ümidim gençliktedir." - Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk

(1881-193∞)

• Bugünün anısına 9 yıl ,önce bugün cadde.

Bu sistemin gizli kahramanı anadolu yakasında kadıköydür bence 6 Ocak 2017 kadar kar aldık o sistemde ama çoğu kişi basit bir sistem gibi hatırlıyor bermuda dışında 2004'ten sonraki en yüksek kar kalınlığıydı bizim burası için

• Kar için hiç ümit olmaması üzücü. Diyagram vs. o kadar kötü ki hayal bile edemiyoruz. Soğuk hava kutuplara çekiliyor, artık uygun basınç dizilimi olsa bile soğuk deposu yetersiz olduğu için sistem gelse bile cılız kalacaktır. En mantıklısı kışı kafada bitirmek bu saatten sonra. Daha fazla üzülmemek için..

• Tecrübeli arkadaşlar daha iyi bilir,2009 kışıda buna benzer olmuştu diye hatırlıyorum,İstanbul’da yine havada kar görülmüş olup şehir merkezinde sistem almamıştık,bu yılı tamamen 2009 kışına benzetiyorum.

• Bu seneyi karsız geçirmek istemeyenler. Uludağ'a, Kartepe ve Kartalkaya gibi kayak merkezlerine gitsin halihazırda örtü varken. Uludağ telefelik imkanı ile aralarında ki en iyilerinden. Ama bir o kadar da kalabalık. Bilginize.

tam havaların soğuduğu zamanlar erzuruma gittim.-10ndan daha sıcağını görmedim.şehir merkezinde de ayak basılmamış çokça kar vardı.bu kışın soğuk ve kar dozunu doyasıya aldığımı hissediyorum.160cm karı, teleferik ve tesisleriyle palandöken de alternatifleriniz arasında olabilir kar görmek isteyenler için.

• Diagramme GEFS

Bu zamanda bu diyagram hiç normal değil evet sezonun bu zamanı sert sistemlerin oluşma ihtimalinin azaldığı dönemler ama -5 altı senaryo olmaması Kar olasılığının görülmemesi oldukça anormal bir durum bence ama küresel Isınma gerçeğine karşı insanlık olarak mücadele etmezsek doğamızı korumazsak üzülerek söylüyorum muhtemelen bundan 50 yıl sonra bu diyagramlar bile efsane olarak görülecek kışın ortasında +20'lik hamaklar görülüp belki de artık normal hale gelmiş olacak.

• gens-13-0-300.png

Şaka sanırım hayatımızın bir parçası olmak üzere :D Hakikaten bundan sonra en sıcak senaryolar peşinde olalım yorumlar yapalım. Şansa soğuk hava dalgası gelirse yalandan üzülme numarası yaparız. Bakalım o zaman ne olacak. Ben bu akımı sonuna kadar destekliyorum. Bütün kış avcumuzu yaladık malesef.

• %1 bile kar ihtimali olmayan diagram Şubat'ın ortasında. Gelmiş geçmiş en kötü kışlarda zirveye koşar adımlarla çıkıyor 2024

• %1 bile kar ihtimali olmayan diagram Şubat'ın ortasında. Gelmiş geçmiş en kötü kışlarda zirveye koşar adımlarla çıkıyor 2024

Bundan çok daha kötü kışlar gördüm o efsane soğukları aldığımız 1980 li ve 1990 lı dönemlerde. Hatta en kötüsü hem bir damla yağmursuz hem de 15 derecenin altına düşmeyen kış. Fakat son zamanlardan farkı yaşanıp biter ve unutacağımız bir zamana kadar işler yolunda giderdi. Şu geçirdiğimiz senlerde ise üst üste gelmesi çok can sıkıcı.

• Yarın itibariyle kış mevsiminin takvimsel olarak bitmesine tam 1 ay kalacak...

Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 2. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

"Bütün ümidim gençliktedir." - Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk

(1881-193∞)