İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • -38 ile bunun bir nebze gerçekleşeceğini düşünüyorum tabi ne ölçüde bilemeyiz.

Beni korkutan tek şey işte bu hareketliliğin yeterli olamaması ve yatay poyraz riski.

Arşivden bakınız, 13 şubat 2015 de 850 de kaç ile yağmur almışız. -10 diye hatırlıyorum.

• tüm haber kanalları yarın istanbula kar yapacağını söylüyor. Telefon yarın en yüksek 8 derece en düşük 3 derece olacak ve yağmurlu diyor.

• Açık söyleyeyim kıyı semtler yani tam manasıyla (60-70m rakım altında) olan semtler beklentiye girmesin gündüz saatlerinde. Kurtarmıyor sıcaklık ama olabilecek en iyi ihtimali sorarsanız Gece-Akşam havada graupel yani karla karışık yağmur yada sulu kar olabilir. Peki bu ihtimal nasıl oluyor atmosferde ki dikey karışımda DEK bantları yer seviyesine üst katmanlarda ki havayı bir anda indiriyor. Bu dediklerimde maksimum DEK bandının vurmasıyla beraber 20-30dk'lık olan bir süreç Chronic53 'de üst mesajda bahsetmiş. Hani orada 1-2 derece daha düşsün sürpriz yapsın misali. Şimdi birazdan detaylı olarak bakacağım modellere.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Offizieller Beitrag

Beni korkutan tek şey işte bu hareketliliğin yeterli olamaması ve yatay poyraz riski.

Arşivden bakınız, 13 şubat 2015 de 850 de kaç ile yağmur almışız. -10 diye hatırlıyorum.

O durumu hatırladım sanki konu ağlama duvarına dönmüştü. ^^ Ne yazık ki böyle durumlarda başımıza geliyor hocam

• Beni korkutan tek şey işte bu hareketliliğin yeterli olamaması ve yatay poyraz riski.

Avrupa Yakasında -8 Anadolu Yakasında -7 varmış 10 Şubat 2015'tearchives-2015-2-10-18-1.png

• 28-29-30 Ocak Dek Şartları Skew-T Analiz

Herkese selamlar. Önümüzde bizleri bekleyen Ukrayna Kırım üzerinden dönüş hareketi yaparak İzobarların Batı Karadeniz, Marmara ve kısmen Ege üzerinde sıklaşması ile beraber DEK/DEY (Deniz Etkili Kar/Kky/Yağmur) yağışları alacağız. Sistemin karakteristik yapısını incelediğimiz zaman 17 Şubat 2015 tarzında bir ULL(Yukarı Seviye Alçağı) benzetmesi yapabiliriz. Ama bu benzetmeyi yaparken elbette 850hp'a 500hPa'a ve yer seviyesi sıcaklıklarını da karşılaştırmak gerekir. Nitekim bu sistem karakteristik olarak 17 Şubat'a her ne kadar benzese de güç bakımından yanına bile yaklaşmıyor ( sıcaklık değerlerinde) bunu en başta bahsetmek istedim.

JET AKIMI(Üst Seviye Rüzgarlar)

Jetstream Forecast

Yer Kartları ( İzobarlar)

Surface pressure - Forecast chart

Şimdi gelelim sistemin detaylarına. Modellerde yer seviyesi bakımından sıcaklık değerleri olarak kıyı semtler istediğimiz kıvamda değil. Bu çok bariz gözüken bir husus. Lakin bu demek değil ki kıyı semtler sistemin tamamını yağmur görecek. Karla karışık yağmur ( Sulu kar) görme ihtimali de var.

Bunun detayına inersek şu şekilde açıklayabiliriz; DEK mekanizmasında hava hareketi Atmosferin üst katmanlarından yer seviyesine ani bir iniş (hava sirkülasyonu yaratır) bu sayede Atmosferin üst katmanlarında bulunan soğuk hava yer seyisine yağışın kuvvetine bağılı olarak inmiş olur. Bizde buna Meteoroloji'de Atmosferde ki (Dikey Karışım) Downburst deriz. Yaklaşık olarak DEK bandının 25-30dk vurduğunu var sayarsak kıyılarında bu gibi kısa süreli de olsa sıcaklık kurtarırsa havada KKY görme ihtimali var. Bunu ne yazık ki anlık olarak takip edeceğiz. Yüksek kesimler rakımı 120-150m'nin üstünde olan yerler akşam-gece saatlerinde hava da kar göreceklerini umuyorum. Dek bandının vurduğu zamanlar dümenden 1-3cm anlık olarak örtü yakalayabiliriz. Gündüz ise zaman zaman KKY dönebilir öğlen saatlerinde. Bunu radardan takip edeceğiz.

Sınırda sistemlerden en kısa sürede kurtulup kıyı semtlerde bile 10cm kar olacak demeyi inanın bende özledim. Kışın geri kalanını takip edeceğiz.

Sıcaklıklar

Modele GFS - Carte prévisions

Sıcaklık konusunda detayları bahsettiğimize göre şimdi yağış kısmını, dikey haraketlilik ihtimalini ve Skew-T değerlerini inceleyelim.

28 Ocak sabah saatleri (yarın sabahtan) itibaren Karadeniz mekanizması çalışmaya başlayacak. Öğlen saatlerine doğru zayıf-orta kuvvette ilk kütleler şehre giriş yapmaya başlar.

Yağış

overview_20240127_12_021.jpg?

Asıl haraketlilik yarın gece saatlerinde etkisini göstermeye başlayacak gibi duruyor. Artık gece saatlerinde Seri DEK/DEY bantları görmeye başlayacağız. Kıyı kesimler/yüksek kesimler ile alakalı durumu üst satırlarda bahsettim.

overview_20240127_12_036.jpg?

Yağış pazartesi öğlen gün boyu etkin bir şekilde gözüküyor. Bu süreçte Karadeniz üstünden piyangonun nereye çıkacağı belirsiz misali DEK/DEY kütleleri şehrin büyük bir kısmında yerel olarak etkili olacak. Ben özellikle şehrin kuzeyinde yaklaşık 300m rakım üzerinde en azından görsellik örtülerin oluşacağını düşünüyorum. Ama bu örtü ihtimali de DEK bandının vurduğu an içinde geçerlidir. DEK bandı başka bir bölgeye geçtiğinde şıkır şıkır o örtü erir bunu da söyleyeyim. Çünkü sıcaklıklar inanın el vermiyor.

overview_20240127_12_048.jpg?

Salı günüde kısmen devam edip üst seviyede şiirin bozulması ile etkisini kaybederek sisteme elveda diyeceğiz. Salı günü Çatalca Bandını görebiliriz.

overview_20240127_12_066.jpg?

Dikey haraketliliği incelediğimiz zaman dediğim şekilde ufak sürpriz yaratabilir diyebiliriz. Ama çok fazla ileriye gideceğini düşünmüyorum. Üst satırlarda bahsettim durumu.

Dikey Haraketlilik (700hPa Vertikalbew)

GFSOPTK12_48_6.png

GFSOPTK12_66_6.png

Skew-T'yi incelediğimizde geçen gün bahsettiğim gibi DEK/DEY kuvvetleri gerçekten güzel gözüküyor. K değeri yani havada ki kararsızlık 21-22 değerlerine kadar çıkıyor. Bu güzel haber. Nemlilik zaten çok güzel. Rüzgar şiiri de hakeza neredeyse 500hPa'ya kadar aynı yönde ve istediğimiz şekilde TT değerleri de 58 bandına kadar çıkıyor bu müthiş.

44-45 =Tekil Fırtına Kütleleri

46-51 = Aralıklı Fırtına Kütleleri

>>52-55 = Yaygın Fırtına Kütleleri

Bu sistemde TT(Total totals index) 58-60 değerlerine kadar çıkıyor yani seri yaygın DEK/DEY bantları demek bu durum.

SKEW-T

gfs_2024012712_048_41.25-29.0.png

gfs_2024012712_057_41.25-29.0.png

Kısacası sistem bu şekilde arkadaşalar. Kış bitmeden en azından kıyı kesimlerinde örtü gördüğü bir sistem almak umuduyla. :hfyeni (29): uzays3271653126 hava-kars323

İyi akşamlar.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk