İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Aylarca beklenen paterne geçebileceğimiz en kötü zamanda geçtik sanırım, nasip kısmet kar göremeyeceğiz diye korkmaya başlıyorum artık

Rabbim inşallah onuda verecek tır inşallah sabır

• Bu arada kuzeyde bizi ziyaret edebilecek soğuklar yok değil ancak ne Azor adım akıllı pozisyon alabiliyor ne de Kuzeyden bir destek var. Gerçekten iğrendim şu dizilimden. Sonbaharda görülecek çıktılar kışın en baba ayı ocağı kitledi kapattı yazık.. Ortalamalar da kırpıldı gidiyor

• Bu arada bazen hem sabırsız oluyoruz hem unutuyoruz. İstanbul ve Marmara Batı bölgeler yani yer yıl adam gibi kar gören lokasyonlar değil. 2004 deriz, 2006 deriz, 2012, 2017 deriz ama çok boş geçen yıllar vardır geçmişte de 2001,2005,2007,2009,2011, 2016,2018,2019 hatta 2020 bomboş geçti. Hiç kar tanesi düşmeyen yıllar dahi vardır bu yıllar içerisinde. O yüzden bu gerçeği kenara atıyoruz hepimiz. Başta da ben 😅. Şu da bir gerçek kar yağışlı gün sayısı istatistik olarak Şubat muhtemelen ocaktan daha fazladır. Kış bitmedi. Şubat ayının gidişatı için konuşmak için de çok erken. Şu paternden kurtulalım şubat başı daha sağlıklı konuşabiliriz.

• Yağış oldu mu soğuk olmaz, soğuk oldu mu yağış olmaz. Gerçekten can sıkıcı ama İnşaAllah bu kadar şeyden sonra güzel bi sistem alırız ve bunları unuturuz

• Marttan ümit beklemek pek doğru değil. 87 örnek gösterilip duruyor. O sistemde hava çok nadir açmıştı. Çok nadir bir durum yani. Mart ayında güneş ışınlarının geliş açısı kışın diğer aylarına göre daha diktir. Kar bile yağsa hava açınca şakır şakır erimeye başlar. Kütür kütür kar isteniyorsa ocak yada şubata bakılmalıdır.

• 1-10 şubat arası biseyler almamız şart daha sonra ısınma periyodu olabilir gfs ısrarla bu tarihlere bir istem veriyor ama yeterli değil

• Sadece şehrimiz değil, ülke olarak da karsız bir süreç geçiyor. Bir çok şehir de, doğru düzgün kar yok. Şükrediyorum ki yağmurlar yağıyor doğa'ya, barajlara katkısı oluyor. Umarım bundan sonra ki süreç hem şehrimiz için hem de ülke için bol kar'lı geçer. Sabırsızlıkla beyaz şenliğin verdiği huzuru bekliyoruz.

• İstanbul'da yeni olan birşey değil kar yağışları olmaması

50 60 70 80 li yıllarda çoğunlukla güzel kış kar yağışları olmuş boğaz 1954 senesinde tuna nehrinden gele buzullar nedeniyle donmuştur ama bu seneler içinde yine ılık geçen kar yağışları olmadığı yıllar da olmuştur

Mesala 1987 büyük İstanbul kışından sonra 2 sene adamakıllı kar yağışları olmadı

Partner tam olarak 1990 yılından sonra değişti 1992 senesi sert kışından 2001 senesine kadar çok önemli kar yağışları olmadı 2001 den 2006 ya kadar sert kış ve kar yağışları oldu oldan sonra daha az kar atakları oldu aralar açıldı

Avrupa da Sibirya da ordan Balkanlar da soğuk depolama olmuyor

Şu aldığımız Balkan sistemleri eskiden/90 kar olarak gelirdi İstanbul a

Isı adası konusu değil gelen soğuk lar yetersiz

• Sadece şehrimiz değil, ülke olarak da karsız bir süreç geçiyor. Bir çok şehir de, doğru düzgün kar yok. Şükrediyorum ki yağmurlar yağıyor doğa'ya, barajlara katkısı oluyor. Umarım bundan sonra ki süreç hem şehrimiz için hem de ülke için bol kar'lı geçer. Sabırsızlıkla beyaz şenliğin verdiği huzuru bekliyoruz.

Doğu Anadolu Hakkari de yer yer 5 metreyi bulmuş hocam 😄

• noluyo yaz mı geliyor bu diyagramın hali ne...

Merhaba ben Onurcan Aydın 27 yaşındayım fiziksel engelliyim açık lise mezunuyum yılardır hava forumda model takibi yapıyorum.