Atmosferi Anlama Gayretleri ; Tele-bağlantı Sirkülasyon denklemleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar hiç gerek var mı böyle şeylere.. Yazık cidden herkes cüzi seviyede eleştirisini yapabilmeli ve sevincini dile getirebilmeli. Burada verisini de yorumlayabilmeli. Bu konuda Cold.EFso hocamızın bilgisine güvenerek yorumlar yapıp onun yorumlarnı takip ediyoruz. Ama hiç gerek yok böyle tartışmalara.

• Arkadaşlar ,

Yazdıklarınızı yazmadan önce bir süzgeçten geçirin , kırıcı incitici yazılar okudum ve çok üzüldüm açıkcası

Kucaklayıcı birleştirici cümleler kurarak , beyin fırtınası yapmaya devam edelim

• Aykut53

Hat das Thema geschlossen.
    • Offizieller Beitrag

Değerli forumdaşlar;

Yavaş yavaş sistemin içerisine gireceğimiz şu günlerde lütfen ikili tartışmalara girmeyelim. Ortamı germeyelim. Konuyu beğenmeyen varsa veya konuyu görmek istemiyorum diyen varsa bana özelden yazsın konuyu size kapatırız. Ama lütfen kırıcı ithamlarda bulunmayalım. Konu biraz dinlensin tekrar açacağım. Hepinize keyifli pazarlar iyi forumlar.

• Aykut53

Hat das Thema geöffnet.
  • Hadi inşaallah

15’inden önce -15 falan zor ama belli de olmaz

Gerçi yer seviyesi ve güzel bir 500 ile beklediğim -11 ihtimali bile uygun AB patlarsa diz boyu kar yapabilir

1 Ocakta sistemin -11/-12 civarları hedefimi koymuşum , diz boyu kar ihtimalini dahi masada tutmuşum ve prensiplerimden de ödün vermeden aynı hedefe ( ECM -2 verirken de ) odaklanmışım , daha ne yapayım mesela , Mahmut mu deyim 🤪

Bir mucize olur -15 gelir mi ?

Çok çok düşük ihtimal ama artık derdimiz kar miktarı zaten , Ull sağlam oturursa -12’lik sık izobarlı bir sisteme hem de uygun konumlu AB desteğiyle enfes 8-12 saatlik Blizzard’a dönebilir ( bana göre bu ihtimal % 40’lara çıktı) :hfyeni (29):

Snowball13 18/20’si falan sistem konuşmayalım alimallah tarihlere çökmüş gibi oluruz :))

• Cold efso ? Kral 🔱 Azor ile Grönland blokajı batı ve Orta Avrupa'da oluşabilse müthiş polar atak alacagız ama Mjo fazına göre olması gereken o ne yazık ki oluşum olmuyor...

Sorum şu? 15 ve 27 arası sıcak taraftayız gibi nediyorsun?

Yukarıdaki ki analogda bu çıktı

Aslında İzlanda 🆎 bizler için bir o kadar önemli olumsuz yanı olduğu kadar olumlu yanıda çok

• Hocam mgm sicakliklari cok yuksek veriyor.12 siinde bile konumuma 10 derece demis

Ağır saçmalamış hocam

Ana senaryodan bile daha ağır hem de

Hava 2-3 derecelerde gezer sistem boyu

Pik anlarda -1 görür

-5’lik senaryo abartı ama , Dek göreceğimiz vakit havanın açık olduğu ilçeler -2-3 görebilir

İstanbul Kocaeli Sakarya Düzce Bursa ve Yalova yüksekleri 12-13 akşam ve 14 sabah ince örtü bile olsa acayip buz keser yollar ( yüzde 60 ihtimal)

• Sagolasin hocam.ben havada bile olsa raziyim artik..insallah gorebilirim

• Merhaba, istanbul için sormuştum, onu belirtmemişim, teşekkürler.

9-11 Ocak arası sulu kar ve yükseklerde yer yer kar ve ince örtü yüzde 60 ihtimal ( en yüksek noktalarda belki orta bir örtü )

12-14 Ocak arası kar , graupel ve bir ihtimal 8-10 saatlik kar sağanağı ( tipimsi) ve buzlanma ve zor ulaşım koşulları olasılığı ( Yüzde 40 ihtimal kıyılar 2-5 cm ve yüksekler 5/8 cm örtü ) , Ull pozisyonu çok değişken olup 1 cm de 25 cm de hala masada maalesef ihtimal olarak

Vade hala uzak , ihtimaller saat yaklaştıkça değişir ve ihtimallerde artış ihtimali epey yüksek bana göre

• Cold.EFso hocam doğu Karadeniz kıyıları nasıl olur sence Trabzonun batı tarafindayim hala değişimler olabilir mi

Bence 13-14’ü sizin oralar İçin hala olumlu yönde değişme potansiyeli taşıyor , dile kolay 144-168 saat vade var , sistemin hareket karakteri modellerin cimri davrandığı fikrine ulaştırıyor beni

• Cold.EFso Merhaba hocam önümüzdeki 9-10 Ocak ve devamında gelmesi muhtemel 13-14 Ocak sisteminde İç Ege adına beklentiniz nedir ? Teşekkürler

Kütahya tarafları daha güzel kar alır diye düşünüyorum, daha güney ve batıya indikçe maalesef zayıf yağışlar var ama az da olsa bazı senaryolarda derinlik oluşumları umutları koruyun diyor

Ama şu aşamada sistemin ilk kısmı daha iyi görünüyor bölge açısından ( ikinci kısmın kavgasını veriyoruz zaten ve hakkaten çok zor sistem )