Atmosferi Anlama Gayretleri ; Tele-bağlantı Sirkülasyon denklemleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar Mjo faz hareketi araştırmalarımda kuvvetli yada zayıf merkez içinde kaldığında ülkemizde aksiyon olmuyor ...

Ülkemizi etkileyen en etkili faz 3 5 ve 7 bu faz hareketleri uçuk olmadığı taktirde uygun durumlarda sağlam efsane sistemler gelmiş Örnek verirsek 8 ,1 ve 2 faz bizi yok ediyor :( tarih vermek istemiyorum ama ; 😅 totem olsun Ocak ayının 2'çi ve 3'cü haftası aşağıdaki gibi bir görüntü olabilir ...

• koca bir hayale benziyor ama inşallah olur :) :) toroslar sanırım kar manyağı olur.

Toroslar kar manyağı olur, Mersin Adana merkezler de o sıcak Akdeniz'e -14lerin inmesiyle zaten 2-3cm olan kar rekorlarını kırabilir belki. Tabiki daha Toroslara bile doğru dürüst kar düşmeyen bi senede hayal ama bakması düsünmesi bile mükemmel.

• Toroslar kar manyağı olur, Mersin Adana merkezler de o sıcak Akdeniz'e -14lerin inmesiyle zaten 2-3cm olan kar rekorlarını kırabilir belki. Tabiki daha Toroslara bile doğru dürüst kar düşmeyen bi senede hayal ama bakması düsünmesi bile mükemmel.

1964 yılında sanırım -14 ler girmişti onun dışında -10 dan yukarısına denk gelmedim varsada yine nadirdir sadece soğuğun girmesi yeterli değil güneyli şekilde gelmesi gerekiyor onun dışında kuru soğuk ve ayaz yeriz

• 1964 yılında sanırım -14 ler girmişti onun dışında -10 dan yukarısına denk gelmedim varsada yine nadirdir sadece soğuğun girmesi yeterli değil güneyli şekilde gelmesi gerekiyor onun dışında kuru soğuk ve ayaz yeriz

Akdenizde ab oluşup soğuğu yağışla beraber çekmesi lazım ki zaten -14lere 19 20derece Akdenizin tepki vermesi işten değil. Ama bu sene hedefim o değil,2018de bile diz boyu kar olan 1000rakımlı yaylaya bir tane bile olsa kar tanesi düşmesi... Düştüğümüz hale bak. :(

• Reis senin çalışmalar 5-6 saatte bir birbirini yalanlıyor ne yapıcaz bu işi :)

Modellere aşırı bağlılığın sonuçları

Ama önemli değil orası

Ben şimdi çıkıp şu hasta halimde Mjo’dan girerim , Olr’den Pna’ya , Iod’den Hadley Cell’e kadar bol vitamin içeren bir çalışma yazarım da yazmaya değer bir şey göremiyorum ki :(

Çünkü 168 h sonra global verilerde hiç bir tutarlılık yok anında değişiyor , daha az değişen verilerde ise hiç bir faz şu saate kadar döngü rolüne uygun davranmadı geleneksel etkileşimler gözlemlenmedi , ne dağ torkları ne Mjo ne Qbo ne de Nao değişimi ( hakkaten Nao ) bizi grafikte gösterildiği sonuçları ile etkilemediler , şu son 3 haftadır Jetler hariç tutarlı veri yok ve onlar bile geleneksel vaatlerine uygun karakter göstermiyorlar , kaldı ki Nao , IOD ve Jetler kadar da hiç biri bizi yeterince veya doğrudan etkilemiyor yani o açıdan daha az değişmesi gereken global veriler de paçavraya döndüğü İçin sözümüz daha fazla çöp olmasın diye onlardan yola çıkarak tahmin üretemiyorum daha doğrusu ürettiğim fikirleri paylaşamıyorum çünkü tutarsızlık var , referans aldığım veri yarın tam tersi davranıyor , Hadley Cell çalışıyorum hooopp iki günde 180 derece bambaşka çıktılar

ALL/SH bakıyorum hooop bambaşka hale geldi

Bu yüzden Gfs ECM 72 h Grönland ve Sibirya ve hatta Arktik bölge basınç şiddetleri bambaşka çıkıyor, bu yüzden ECM her gün bambaşka 144-168 ile karşımıza çıkıyor

Yani artık maalesef bu verilerden yada bu çıktılardan sistem tahmin edemiyoruz

Edebilen yada edebilmiş olan 2 adım beri gelsin , ülkemiz için tahmin üretmek ise dünyanın en zor işi şu girift süreçte

Tahmin üreten referanslarını yazacak , sonra 3-5 gün sonra o referanslar değişince tahminin arkasında durabilir misin?

Müthiş bir öngörülemezlik var

Sistem yok diyenler de çelişkili Çünkü modele bakıp yok diyorlar ama model de ara ara sistem gösteriyor , zaten onlar da ara ara sistem var noktasına geliyorlar :))

Yani şu an modelcilik en zor olanı

Dansöz halt yemiş modellerin yanında

Modellerin Geopotansiyel derinlik , jet karakteri , Mjo rolü , 100-300 hectopascal bölgesi davranışları ile ilgili çelişkili durumlarını defalarca belirttim ve bu durum maalesef artan şiddette ısrarla devam ediyor

Peki ne yapabiliriz Cold efso

Sabır her şeyin ilacı

Ama zor bir yıl çok zor

Bu yılın çok ilginç olduğunu çeşitli kereler yazdım ( ama böylesini ummadım )

Allahtan umut kesilmez

Atmosfere de süpriz zor değil ( ama mecbur da değil )

7/8 gün içinde ayaz ve don görecek bir orta halli soğuma görürsem ben ciddi şekilde topa girerim başka kartlarımı masaya sürerim , ama ayaz olmadıkça ( sahiller için ) her türlü karmaşık ve çözülmesi nerdeyse imkansız bir süreç bizi bekler

Eps ve Gefsin 240 sonrası da artık maalesef ciddiyetten yoksun , o açıdan hayal kurmaya yeterli değiller

Ayaz mutlak farz demiyorum , ben ayaz görmeden sahillerin makul kar aldığını hatırlamıyorum ( ama ilginç yıl işte ne desek başka türlü hareket ediyor) , o yüzden ıvır zıvır da olsa yılbaşı ve haftası için soğuk ısrarım sürdü ama şu anda o da 6/7 ocaktan önce zor görünüyor , inşaallah soğuk ve yağışları alırız da bu stres bir an önce biter

• indir.jpg

• Reis senin çalışmalar 5-6 saatte bir birbirini yalanlıyor ne yapıcaz bu işi :)

Accuwather'den iyi'dir benim tahminler 🤣🤣🤣 GELEO diyeceğimiz hafta olur çok özledim kar fırtına

• Akdenizde ab oluşup soğuğu yağışla beraber çekmesi lazım ki zaten -14lere 19 20derece Akdenizin tepki vermesi işten değil. Ama bu sene hedefim o değil,2018de bile diz boyu kar olan 1000rakımlı yaylaya bir tane bile olsa kar tanesi düşmesi... Düştüğümüz hale bak. :(

genelde soğuk ataklarda bütün akdeniz kıyıları soğuk fön etkisinde kalır toroslardan dolayı fakat 1985 1972 1973 gibi 14 şubat 2004 gibi güneyli çok kuvvetli sistemler olursa yağış kar olarak düşer fakat bu seferde 850 hpa katmanlarında virga denen hadisler olmaya başlıyor 700hpa nemsiz olursa düşer kar buhar olup gider.Akdeniz kıyıları kar yağışlarına müsait bir iklimi yok malesef.Fakat 750 rakımdan sonra işler değişir yaylarda ve daha yüksek kesimlerde en ufak bir sistemde yağış direkt kar olarak düser örnek Tarsus Gülek Boğazı Adana Kızıldağ yaylası Tufanbeylu Gebzeli Gecidii ve Kozan Göller Yaylası buralar bildiğin gibi muhteşem kar yağışları alır özellikle Gezbeli gecidi2.5 metrelere kadar ölçüm yaptı 2019 da.

• genelde soğuk ataklarda bütün akdeniz kıyıları soğuk fön etkisinde kalır toroslardan dolayı fakat 1985 1972 1973 gibi 14 şubat 2004 gibi güneyli çok kuvvetli sistemler olursa yağış kar olarak düşer fakat bu seferde 850 hpa katmanlarında virga denen hadisler olmaya başlıyor 700hpa nemsiz olursa düşer kar buhar olup gider.Akdeniz kıyıları kar yağışlarına müsait bir iklimi yok malesef.Fakat 750 rakımdan sonra işler değişir yaylarda ve daha yüksek kesimlerde en ufak bir sistemde yağış direkt kar olarak düser örnek Tarsus Gülek Boğazı Adana Kızıldağ yaylası Tufanbeylu Gebzeli Gecidii ve Kozan Göller Yaylası buralar bildiğin gibi muhteşem kar yağışları alır özellikle Gezbeli gecidi2.5 metrelere kadar ölçüm yaptı 2019 da.

Ben zaten artık bari dağlarımız kar alsın modundayım 2 senedir doğru düzgün kar yağmadı. Sıcak Akdenizin dibinde 2000-2500metrelik dağlar, kendi yağışını kendi üretmeye müsait soğuk sorunu zaten yok,tam en zirvelere Haziran ayında şahit olmuşum kar yağışına,1000rakım civarı zaten her sene fix 1metre alır ama 2023te bi tek şubatta kar yağdı o da bilek boyu bile alamadı,Toros zirveleri de şubat dışında bomboştu nerdeyse.Bu sene de bi fark yok fazla. Ülkenin 2senedir en şanssız coğrafyası Doğu Akdeniz Toroslardır malesef :(3232

• Yapılan siber darbe sonucu model sayfasına yazamıyorum :))

Modellerimiz önce 6 h sonraki Grönland İçin bir anlaşsınlar 144 h’a öyle bakarız

Maalesef meteoroloji ilminin selası okunuyor ve bunu dert edinen pek fazla kişi değiliz

Birileri ( model avukatları dahil ) mazeret üreteceklerdir , ama meteo aygıtların en çok çalıştığı araştırma yaptığı sensör ile doldurduğu Grönland hezimeti çok ağır bir dramdır

Modeller arası yer yer 50-65 hectopascal arası t(o) beklenti değişimi küresel çapta bir skandal ve utanç verici bir durumdur , 5 hectopascal bile t(0 ) için kabul edilemezken üstelik

• Hocam bu ne yaw🤭

Bakın bu sene her şey ama her şey olur

( Demir yağması dahil :))

O açıdan takip ve araştırma yanlısıyım

Sadece keramet vehmetmek yanıltır bizi

İstediğim tek şey tutarlılık , mış gibi yapmamak ve ciddiyet ( başta modellerden )

Süprize ( her yönde ) çok çok açık öngörülemez acayip bir sene