Atmosferi Anlama Gayretleri ; Tele-bağlantı Sirkülasyon denklemleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam ikinci bir ssw olasılığı ve surecin Nisan sonuna kadar uzama olasılığı nedir?

• Hocam modeller ısrarla model sonlarına Grönland blokajı veriyor böyle bulursa en az 2 haftamız çöp olur sanki muhteşem bir kış yaşamışız gibi böyle kötü bir beklentiniz varmı mevcut blokaj 2014 kışını tümüyle çöp etmişti

• Hocam peki hava forum youtube kanalında canlı yayınlar ile tahmin yayınları yapılsa yada ara ara anlık güncelleme yorumlama olsa cok guzel olmazmi benim takip ettigim youtube kanalları var fakat ya çok abartıyorlar yada sistem falan yok diyorlar bence bu konu üzerinde hava forum ailesi olarak masada bulunmamız gerek diye düşünüyorum :)

Canlı yayın sistem zamanı İstanbul'un belli noktalarından gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz 24 Ocak 2022 sisteminde Bünyamin Sürmeli ile ortak canlı yayın gerçekleştirdik. Onun dışında tahminlerimizi sosyal medyadan Instagram'dan , YouTube'den zaman zaman yapıyoruz. Eğer iyi bir sistem gelirse yine canlı yayın yaparız.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Canlı yayın sistem zamanı İstanbul'un belli noktalarından gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz 24 Ocak 2022 sisteminde Bünyamin Sürmeli ile ortak canlı yayın gerçekleştirdik. Onun dışında tahminlerimizi sosyal medyadan Instagram'dan , YouTube'den zaman zaman yapıyoruz. Eğer iyi bir sistem gelirse yine canlı yayın yaparız.

Hocam sistem ani değil öncesindeki tahmin canlı yayını yapılsa Bünyamin Sürmeli veya Kadir Emre gibi daha güzel olur diye düşünmüştüm :)

• Hocam modeller ısrarla model sonlarına Grönland blokajı veriyor böyle bulursa en az 2 haftamız çöp olur sanki muhteşem bir kış yaşamışız gibi böyle kötü bir beklentiniz varmı mevcut blokaj 2014 kışını tümüyle çöp etmişti

Ben bu konuda ezbere atıf yapıp her sakallıya dede her Grönland yükseğine omega blokajı denmez demiştim :))

Nitekim sistem alıyoruz GH’a rağmen

Bitmesini beklediğim süreyi de yazmıştım

Mümkünse sayfanın geriye dönük mesajlarını okuyalım , altı üstü 2-3 sayfa oluyor günde

Bugün ve dün tekrarla sorulara cevap vermek durumunda kaldım o açıdan ifade etmiş olayım

• Hocam ikinci bir ssw olasılığı ve surecin Nisan sonuna kadar uzama olasılığı nedir?

Bunu da konuşmuştuk hocam

Ama yüzde vermemiştim

Mevcut durumda % 40 ihtimal şu anda bana göre ( teknik gidişata göre )

Kişisel his ve tecrübelerime göre % 80 ihtimal

• Berkay hocam Avrupa yakası Başakşehir Beylikdüzü kısmından da birini bulsanız ekibe geçen yıllarda hep Ümraniyeden anlık yayınlar izledik şöyle iki yaka karşılaştırmalı olsa :hfyeni (18):

Silivri'den seni alırım yayına. :)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Hatırlar mısınız bu kış -18/-20 kovalayacağız demiştim bir kaç kez sezon başı tahminlerde

Ve çok afaki ve saçma geliyordu

Görmezden geliniyordu bu hedefler

Şimdi ciddi ciddi hem de 192-216 vadelerde ve daha asıl beklediğim sistemler bile gelmeden -15/-17/-20 ler görüyoruz modellerde ve çok normal geliyor artık

Oysa sezon başı ne kadar olması zor , hayali veya saçma ve fazla iddialıydı değil mi ?

Ama model -20’leri gösterince gayet olası, mümkün ve bilimsel oluyor birden bire

Hahaha ne kadar garip değil mi:))

İşte insanoğlunun düşünceleri değişime bu kadar açık , yeni şartlara bu kadar hızlı uyumludur ( çünkü pragmatistiz işimize menfaatimize bakarız )

• Cold.EFso Kendi tahminlerim bir yana, Ankara için bi tahmin ön görsen ne söyleyebilirsin ? Son yıllar da berbat kış izliyoruz. Geçen sene 3-4 şubat süprizi dışında sadece sağı solu izlemekle yetindik. En son efsane diyebileceğimiz sistem bile hatırlayamıyorum ve bu üzüyor.

• missioncontrol-400.png

Mission Control from SomaFM
    Celebrating NASA and Space Explorers everywhere.
    somafm.com

Dinlenmek için (listen now) butonu

Model güncellenirken (mission control) radyo istasyonunu dinleyin... İlginç bir çağrışımı var. Hissi duygular katıyor. Ayrı bir sinerji katıyor..

Android için uygulaması da var çok farklı istasyonları var. Yağmurlu karlı şimşekli havalar için uygun ses ambiyansları var.

RadiOMG for SomaFM – Apps bei Google Play
    Inoffizielles Radiostreaming für SomaFM
    play.google.com

Arka planda çalışıyor. Keyifli dinlemeler

• Hocam 192-216’da sistem daha

120’ye almak gerek

İzlanda AB Skandi yükseğine çomak sokuyor

Orda riskler var hala

O yüzden en az 72 saat daha takip gerekir ama güzel bir sistem alma ihtimali % 70’lerde 12-15 dönemi

Yorumumuz geçerliliğini korumaktadır

ECM de Eps de iyi değil ancak vade uzun ve kuzey atlantik Skandi ilişkisi çıktılarda sorunlu

Bu derece bir kırpma beklemiyorum

Ha aksi de mümkün ama beklentimi yazdım

Muhtemelen yarın toparlanır bu sistem

-9/-11 Hakkı demiştim , -12 de potada hala

-13/-15/-18/-20 ise hiç gündemimde olmadı

72 saati daha görelim derken bu yaşadığımız riski kast etmiştim , bugün Mjo yeni bir serüvene girmezse tüm uzun vade analizlerim revizesiz devam edecektir

• Şefim Ecmwf Grönland blokaji ön görüyor aklıma mjo Merkez'e kacıp 7 ve 8 mi kaçacak diye düşünmedim zor bir sürec sıcak hava bozulmadan geliyor da soğuk hava süründüre süründere geliyor

• Sistemin hakkı bu senaryodur

Evet Skandi derinliği var

Ama bu tüm soğuğu çöpe atamaz

Ana senaryo aşırı cimri davranmış

Bu tarz bir çıktı hedefim ( yüzde 70 buna yakın umuyorum , ecek acak yok, bilimsel öngörü ve tahmindir , -5 de -15’ de saçma demiştim hala aynı noktadayım :))

• Biraz 200-300 km batıladımı tamamdır hocam..

• Biraz 200-300 km batıladımı tamamdır hocam..

Fazla batılarsa Ocak çöp olur

-14’ler girer ama negatif Nao katkısı yapar

İkinci atak gecikmemeli

18/19’u geçmemeli

O yüzden 14-15’i gibi Skandiye GPH derinliği düşüp sistem önce Avrupa sonra bize gelmeli

Şunun gibi almamız lazım 20’sine doğru