Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İnsan o an bildiği her şeyi unutuyor,çök kapan tutun aklıma gelmedi. Koltukta oturup kaldım. 20 saniye kadar sürdü bir ara hızlandı daha da hızlanacak diye bekledim. Geçmiş olsun Allah beterinden korusun

• Az önce 3.7 Gemlik Körfezi Belliydi bir gariplik olduğu çünkü 5.1 lik bir depremin artçıları 35 gün sürmez

10-15 gün sürer

Bide birden sönümlenip birden aktive anormal artıyor gariplik var

Kuşadası Körfezi 5.1 geçmiş olsun Ege

Gemlik körfezindeki anormallik dediğim gibi hala devam ediyor bu sabah 3 ve üzeri 3 adet deprem meydana geldi

• BKB/DGD normal faylanma çözümü veriyor yakın episantrlarda benzer büyüklükde ve benzer odak mekanizmasında depremler mevcut bunlardan biri 14 Ağustos 2022 5.0Mw depremi muhtemelen aynı faydan kaynaklanan klasik ,normal fay davranışlarından biri olan çok parçalı kırılma davranışı içeriyor örnek olarak 5.6-5.7 üretmek yerine 5.1-5.0-5.2 gibi farklı zamanlarda birden fazla deprem üretiyor.

• PergamoN  Narsil Hocam yorumlarınız var mı Kuşadası Körfezi depremi için bide Gemlik deprem aktivitesi için

Gemlik depremini çok inceleme ve takip etme fırsatım olmadı ama Ocak ayında +3Mw deprem sayısı oldukça azmış bugün ki kısa sürede gerçekleşen 3 deprem geçmiş artçılarla aynı uzantıda +3Mw’lik depremler sismojenik zondaki kırılmayı simgelediği için microdepremlerden daha çok önem arz eder. Gemlik depremini üreten fayın Max depremi 5.1Mw’ydi yoksa Silivri depremi gibi 5.7-5.8Mw potansiyeli varmı bu depremlerin yorumu için önemli yeni bir hissedilir daha büyük bir depremin habercisi olabiliceği gibi normal bir artçı davranışıda olabilir.

• Gemlik depremini çok inceleme ve takip etme fırsatım olmadı ama Ocak ayında +3Mw deprem sayısı oldukça azmış bugün ki kısa sürede gerçekleşen 3 deprem geçmiş artçılarla aynı uzantıda +3Mw’lik depremler sismojenik zondaki kırılmayı simgelediği için microdepremlerden daha çok önem arz eder. Gemlik depremini üreten fayın Max depremi 5.1Mw’ydi yoksa Silivri depremi gibi 5.7-5.8Mw potansiyeli varmı bu depremlerin yorumu için önemli yeni bir hissedilir daha büyük bir depremin habercisi olabiliceği gibi normal bir artçı davranışıda olabilir.

Hocam ramazan hoca o kısım için sismik boşluk yorumunda bulundu 2 aydır özellikle geçen haftaya kadar aşırı bir mikro hareketlilik vardı tekrar başladı korkutuyor orası

• Hocam ramazan hoca o kısım için sismik boşluk yorumunda bulundu 2 aydır özellikle geçen haftaya kadar aşırı bir mikro hareketlilik vardı tekrar başladı korkutuyor orası

5.1Mw’lik bir deprem sonrası anormal bir hareketlilik yok sismik boşluk terimi KAF’ın güney kolu için kullanılıyor.Gerçekleşen depremin ise KAF ana kolları ile bağlantısı yok.

• 5.1Mw’lik bir deprem sonrası anormal bir hareketlilik yok sismik boşluk terimi KAF’ın güney kolu için kullanılıyor.Gerçekleşen depremin ise KAF ana kolları ile bağlantısı yok.

Artçılar bu kadar süre devam edebilir mi hocam? silivri depreminin bile artçıları bu kadar olmamıştı

• Artçılar bu kadar süre devam edebilir mi hocam? silivri depreminin bile artçıları bu kadar olmamıştı

Edebilir normal faylarda artçı deprem etkinliği daha yoğun görülüyor, fayın tam özelliklerini bilmiyorum (uzunluğu,eğimi,ç vb.) Cenk hocanın açıklaması varmı bakmak lazım onun haritasıyla oldukça uyumlu bir depremdi fayda 5.7-5.8 riski varsa 5.5-5.6’ları bulabilecek yeni bir depremde olabilir bu tamamen fayın risk faktörüyle alakalı.

• Edebilir normal faylarda artçı deprem etkinliği daha yoğun görülüyor, fayın tam özelliklerini bilmiyorum (uzunluğu,eğimi,ç vb.) Cenk hocanın açıklaması varmı bakmak lazım onun haritasıyla oldukça uyumlu bir depremdi fayda 5.7-5.8 riski varsa 5.5-5.6’ları bulabilecek yeni bir depremde olabilir bu tamamen fayın risk faktörüyle alakalı.

Cenk hoca çok açıklama yapmamış ama depremin olduğu yeri iki riskli fayın ortasında olduğunu 1999 dan sonra stresin iyice arttığını ve Gemlik çukurunu oluşturan kısım olduğunu söylüyor.

• SnowManN sorunun cevabı bu yorumda iki ana segment arasında kalan çek ayır havza olduğu için havzayı sınırlayan her yeri normal fay olarak haritalamışlar yani birden fazla fay oluşumu mevcut depremlerin sebebi farklı faylarda olabilir.

iki farklı doğrultu atımlı fay arasında kalan çekme rejimi sonucu oluşan çöküntü alanı Marmara çukurlarıyla aynı özelliği taşıyor büyük deprem bakımından risk ana kollarda doğrultu atımlı faylardadır ama bu depremlerden bir sonuca gitmek güç çözümü çıkarılan gerçekleşebilecek olası. +4Mw depremleri görmek lazım.

• SnowManN sorunun cevabı bu yorumda iki ana segment arasında kalan çek ayır havza olduğu için havzayı sınırlayan her yeri normal fay olarak haritalamışlar yani birden fazla fay oluşumu mevcut depremlerin sebebi farklı faylarda olabilir.

iki farklı doğrultu atımlı fay arasında kalan çekme rejimi sonucu oluşan çöküntü alanı Marmara çukurlarıyla aynı özelliği taşıyor büyük deprem bakımından risk ana kollarda doğrultu atımlı faylardadır ama bu depremlerden bir sonuca gitmek güç çözümü çıkarılan gerçekleşebilecek olası. +4Mw depremleri görmek lazım.

Aradığım yorum sağ olun hocam :thumbup: :thumbup:

• İnsan o an bildiği her şeyi unutuyor,çök kapan tutun aklıma gelmedi. Koltukta oturup kaldım. 20 saniye kadar sürdü bir ara hızlandı daha da hızlanacak diye bekledim. Geçmiş olsun Allah beterinden korusun

Bende fener tutulmuş tavşan gibi kalıyorum,7.1 deprem yaşamış biri olarak bu kal hali aynı hala..

• İzmir Aydın civarı oldukça hareketli daima. Bu büyüklükteki depremler senede bir kez ya da iki sene de bir kez meydana geliyor. Hisseden herkese geçmiş olsun. Rabbım beterlerinden korusun