Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yo hissettim hatta depremden birkaç dakika sonra twitter a bakmıştım hisseden olmuş mu diye.

Valla Balıkesirden 100 adam çeviriyim 99’u hissetmemiştir.Kamyon geçmiştir senin evin yanından imkanı yok ta İstanbul 2.4’ü hissetcen :)

• Yo hissettim hatta depremden birkaç dakika sonra twitter a bakmıştım hisseden olmuş mu diye.

Hocam sen yine ufak depremi hissetmiştin o biraz daha yakındı ama bu baya uzak garip gerçekten ne ile alakalı olabilir anlam veremedim. Binanın sağlamlığı nasıl hocam?

• Valla Balıkesirden 100 adam çeviriyim 99’u hissetmemiştir.Kamyon geçmiştir senin evin yanından imkanı yok ta İstanbul 2.4’ü hissetcen :)

İnsallah öyle olmuştur pek sanmıyorum ama.Daha önce 1.6 yi hissetmiştım Marmara Denizinde olmuştu.

• Hocam sen yine ufak depremi hissetmiştin o biraz daha yakındı ama bu baya uzak garip gerçekten ne ile alakalı olabilir anlam veremedim. Binanın sağlamlığı nasıl hocam?

Bina yeni 2018'de yapıldı.Sağlam , müteahhiti yakından tanıyorum.Hatta ınşaatını baştan sona izledim diyebilirim.

• İnsallah öyle olmuştur pek sanmıyorum ama.Daha önce 1.6 yi hissetmiştım Marmara Denizinde olmuştu.

Valla dalga geçiyorum sanma ama 1.6’yı denizde ki balık hissetmez hocam.Ya senin evin zemini yumuşakta yoldan ağır vasıta geçtiği zaman sallanıyorsun ya da dediğin gibi

• Valla dalga geçiyorum sanma ama 1.6’yı denizde ki balık hissetmez hocam.Ya senin evin zemini yumuşakta yoldan ağır vasıta geçtiği zaman sallanıyorsun ya da dediğin gibi

Ben de şaşırıyorum öyle ikide bi deprem mi oldu diyen biri değilim.Eğer 3. kez daha yaşarsam böyle bir şey artık emin olurum.

• Deprem bölgesinde gerçekleşen gecenin en düşük sıcaklıkları

Kahramanmaraş, Dulkadiroğlu, DULKADİROĞLU/YEDİ KUYULAR KAYAK MERKEZİ -12,8
    Kahramanmaraş, Ekinözü, EKİNÖZÜ/ALİŞAR KÖYÜ -8,1
    Kahramanmaraş, Göksun, GÖKSUN/KARAÖMER KÖYÜ -8,0
    Kahramanmaraş, Elbistan, ELBİSTAN/AKARCA MEVKİ -7,1
    Kahramanmaraş, Andırın, ANDIRIN/KALEBOYNU KÖYÜ -6,6
    Kahramanmaraş, Göksun, GÖKSUN -6,0
    Kahramanmaraş, Elbistan, ELBİSTAN/KANGAL KÖYÜ -5,8
    Kahramanmaraş, Afşin, AFŞİN/TÜRKÇAYIRI KÖYÜ -5,8
    Kahramanmaraş, Nurhak, NURHAK -5,2
    Kahramanmaraş, Afşin, AFŞİN -4,0
    Kahramanmaraş, Ekinözü, EKİNÖZÜ -4,0
    Kahramanmaraş, Türkoğlu, TÜRKOĞLU/ÇAKIROĞLU KÖYÜ -3,7
    Kahramanmaraş, Andırın, ANDIRIN -3,2
    Kahramanmaraş, Onikişubat, ONİKİŞUBAT/TEKİR BELDESİ -3,1
    Kahramanmaraş, Elbistan, ELBİSTAN -2,8
    Kahramanmaraş, Çağlayancerit, ÇAĞLAYANCERİT -1,9
    Kahramanmaraş, Onikişubat, ONİKİŞUBAT/ÇAMLIBEL KÖYÜ -1,8
    Kahramanmaraş, Pazarcık, PAZARCIK -1,1
    Kahramanmaraş, Pazarcık, PAZARCIK/ÇINARLI -1,0
    Kahramanmaraş, Dulkadiroğlu, KAHRAMANMARAŞ HAVALİMANI 1,3
    Kahramanmaraş, Andırın, ANDIRIN/YEŞİLOVA KÖYÜ 1,7
    Kahramanmaraş, Onikişubat, KAHRAMANMARAŞ 2,1
    Kahramanmaraş, Türkoğlu, TÜRKOĞLU 2,7
  • Yukarıdaki yer Hatay'da bulunan 600 evler sitesinin önceki ve sonraki hali.Adındaki gibi yaklaşık 600 daireden oluşan bir siteydi. Depremde neredeyse tamamı yıkıldı.3000 kişi(dile kolay) sadece burada hayatını kaybetti. Site 1998'de yapılmıştı.

• Yukarıdaki yer Hatay'da bulunan 600 evler sitesinin önceki ve sonraki hali.Adındaki gibi yaklaşık 600 daireden oluşan bir siteydi. Depremde neredeyse tamamı yıkıldı.3000 kişi(dile kolay) sadece burada hayatını kaybetti. Site 1998'de yapılmıştı.

Sadece burda 3000 kişi vefat var.. Nasıl oluyorda 11 ilde toplam 50k vefat çıkıyor. Rakamları saklamakla eline ne geçiyor ? Neden gerçekçi değiliz ?

• Sadece burda 3000 kişi vefat var.. Nasıl oluyorda 11 ilde toplam 50k vefat çıkıyor. Rakamları saklamakla eline ne geçiyor ? Neden gerçekçi değiliz ?

Sahayı, haberleri ve uydu görüntülerini inceleyince bile sadece Hatay'da ilçelerle beraber 50 bin ölü olduğu gayet belli.Ara ara bu gruba deprem bölgesindeki en ağır toplu ölümlerin olduğu siteleri,evleri vs. yazıcam.Hem deprem unutulmasın hem de ders olsun bize.Cok fazla trajik olay var bu depremde.

• Ben en az 500.000 kişinin öldüğü kanaatindeyim 11 ilde toplam olarak.

O kadar yoktur.100-150 bin arasıdır en fazla.Sirasiyla Hatay-Maras-Adiyaman'da ağır yıkım oldu.Malatyada da cogu ağır hasarlı olmak üzere yıkım yüksek boyuttaydı.Onun dışındaki 6 şehirde büyük yıkımlar olmadı kıyaslama yapınca.(Antep'te İslahiye ve Nurdağ ilçelerinde büyük yıkım oldu.)

• Bence 300.000

o kadar yoktur bence kurtarilanlar da var baya

O kadar değildir bence 150 bin civarı bir vefat sayısı var çünkü İslahiyenin yarısı Nurdağının tamamı yıkıldı(Yıkılmayan binalarda yıkılacak) Maraş ve Hatay çok yıkım var Malatyada diğer şehirlerden farkı yok Adıyamanda aynı şekilde yanı bence en az 100 bin üstü olduğu kesin gibi geliyor