Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • PergamoN hocam önceki konuda Doğu Marmara'da risk düşük mü dediniz anlayamadım. Cenk hoca ve birçok uzmana göre en tehlikeli yer orası ve deprem oradan başlayacak deniyor.

Depremin ordan başlama ihtimali yok 99 depreminde hersek burnunun batısıda dahil yüzey kırıkları gözlendi,Episantr merkezli risk düşük dedim deprem Episantr'ı Kocaeli,Düzce,Sakarya merkezli olmayacak özellikle Yalova olmak üzere bazı kısımları ciddi şekilde etkilenecek.

Deprem Marmara denizi içinde olacak ve aletsel dönem depremleri göz önünde alındığında orta çukurlukta olma ihtimali oldukça yüksek.

• Arkadaşlar Çorum merkez de ilki 4 şiddetinde olmak üzere saat 21 sıralarında tam 3 kere sallandık millet sokaklara çıktı arabalarla çoğu insan köylerine bağlarına doğru gitti

• Depremin ordan başlama ihtimali yok 99 depreminde hersek burnunun batısıda dahil yüzey kırıkları gözlendi,Episantr merkezli risk düşük dedim deprem Episantr'ı Kocaeli,Düzce,Sakarya merkezli olmayacak özellikle Yalova olmak üzere bazı kısımları ciddi şekilde etkilenecek.

Deprem Marmara denizi içinde olacak ve aletsel dönem depremleri göz önünde alındığında orta çukurlukta olma ihtimali oldukça yüksek.

Hocam Cenk hoca hersek deltasının hiç oynamadığını söylüyor çalışmalarda vs. 1999 depreminde

• Code
    2023.02.18 23:56:06  36.8407   36.5637        6.7      -.-  4.2  -.-   KORUHUYUGU-HASSA (HATAY)                          İlksel

Büyüklük - 4.2

Yer - KORUHUYUGU-HASSA (HATAY)

Tarih - 2/18/2023 11:56:06 PM

Enlem - 36.8407

Boylam - 36.5637

Derinlik - 6.7km

• Hocam Cenk hoca hersek deltasının hiç oynamadığını söylüyor çalışmalarda vs. 1999 depreminde

doğusu net şekilde kırıldı hersek deltasının oynamaması gibi birşey söz konusu değil batısında kırık gözlenmemekle beraber deniz içide dahil 99 depremi sonrası yoğun bir +4M deprem gözlemlendi çoğu yabancı çalışmada dahil kırıldığı kabul edilir benim düşünceme görede deniz içinde ufak bir kısım kırıldığı yönünde bunu kanıtlayacak bir veri şuan için olmamakla beraber +4M depremler dağılımları net bir şekilde fikir verir, Cenk hocada dahil tek bir bilim adamının sözlerine bağlı kalmamakda fayda var yabancı çalışmalarıda okuyamaya çalışın yada takip edin.

Kırığın karada gözlenmemesini segmentdeki sıçramaya bağlıyorlar genel olarak.

• Cevabınız için teşekkür ederim. Ben hayatında deprem yaşamamış insanım ancak son Kahramanmaraş depremini okulda hissettim. Ya öncesinde deprem görmediğim için çok sert geldi ya da şehir merkezinin toprak tipi yapısı sebebiyle öyle hissettim. Bir bağlantı vardır, ben pek bilmiyorum sizler daha iyi bilirsiniz. Bulunduğum bölge ayrılmamış kuvaterner üzerine kurulmuş. İyi mi ya da kötü mü bilmiyorum ama etkisi elbet vardır.

Kısaca bu iki deprem bile insanda takıntıya sebep oldu. Ben pek tektonik hareketlerle ilgilenen bir birey değilim ve depremler son zamanlara kadar ilgimi pek çekmiyordu ancak son afetten sonra hemen herkes ufağından da olsa bilgi sahibi olmaya başladı. Kafaya takmamak elde değil, özellikle deprem riski yüksek olan bölgelerin yakınında olduğumuz zaman kafaya takmama gibi bir durumumuz olamıyor. Maalesef insanların çoğunun yaşadığı evler riskli, ilk depremde yıkılacak birçok bina var. Çok geçmeden bir önlem alınmalı. Her seferinde deprem öldürmez bina öldürür diyoruz ama yine de önlem almıyoruz. Artık ders almalık bir mevzu kalmadı. Olması muhtemel Marmara depreminde olacak kayıplarımız için şimdiden endişe duyuyoruz. Umarım çok geçmeden bir şeyler yapılır.

• doğusu net şekilde kırıldı hersek deltasının oynamaması gibi birşey söz konusu değil batısında kırık gözlenmemekle beraber deniz içide dahil 99 depremi sonrası yoğun bir +4M deprem gözlemlendi çoğu yabancı çalışmada dahil kırıldığı kabul edilir benim düşünceme görede deniz içinde ufak bir kısım kırıldığı yönünde bunu kanıtlayacak bir veri şuan için olmamakla beraber +4M depremler dağılımları net bir şekilde fikir verir, Cenk hocada dahil tek bir bilim adamının sözlerine bağlı kalmamakda fayda var yabancı çalışmalarıda okuyamaya çalışın yada takip edin.

Ramazan hocanın böyle bir yazısı var acaba Cenk hoca bunu kastediyor olabilir mi.

Resim

• PergamoN Şerif hocada kırığın oraya ilerlemediğini söylemiş önceki zamanlarda.

• PergamoN 1509 fayında da 500 yıldır kırılma gözlemlenmemiş 9 metre atım birikmiş 2020 de yayınlanan veriye göre Cenk hocanın fay haritasında da o fay tam Hersek civarından başlıyor. O yüzden burası riskli gibi duruyor hocam Cenk hocada kırığın tam orada sonlandığını belirtiyor sizin de fikriniz önemli tabi. Cenk hocanın fay haritalarına güvenim süper bilgisayarlar ile 22000 km veri ürettikleri ve fayı 3D modelledikleri için daha çok güveniyorum niyeyse onlara özellikle bu Silivri depremleri için yaptıkları çalışma makalesi de dünyada 1. sıraya yerleşmiş tabi herkesin görüşü farklı olabilir. 26 eylül 2019 depremleri yaptıkları fay haritasına tam oturuyor

• PergamoN 1509 fayında da 500 yıldır kırılma gözlemlenmemiş 9 metre atım birikmiş 2020 de yayınlanan veriye göre Cenk hocanın fay haritasında da o fay tam Hersek civarından başlıyor. O yüzden burası riskli gibi duruyor hocam Cenk hocada kırığın tam orada sonlandığını belirtiyor sizin de fikriniz önemli tabi. Cenk hocanın fay haritalarına güvenim süper bilgisayarlar ile 22000 km veri ürettikleri ve fayı 3D modelledikleri için daha çok güveniyorum niyeyse onlara özellikle bu Silivri depremleri için yaptıkları çalışma makalesi de dünyada 1. sıraya yerleşmiş tabi herkesin görüşü farklı olabilir. 26 eylül 2019 depremleri yaptıkları fay haritasına tam oturuyor

Kıymetli kardeşim

Önce Doğu Marmara fayı kırılsın

Sonrasında ise orta Marmara kırılsın

Bizler için bir önemi var mı hangisinin önce kırıldığının ?

Bizlere avantaj sağlayacak mı hangi fayın önce kırılacağı

• Kıymetli kardeşim

Önce Doğu Marmara fayı kırılsın

Sonrasında ise orta Marmara kırılsın

Bizler için bir önemi var mı hangisinin önce kırıldığının ?

Bizlere avantaj sağlayacak mı hangi fayın önce kırılacağı

hocam bu ivme haritalarıyla çok güzel önlemler alınabilir segmentlere göre mahalle mahalle istasyonlar arttırılsa bence. iki fayında farkı Doğu Marmara da ki segment daha büyük deprem ve tsunami üretmiş zamanında Orta Marmara fayına göre.

• hocam bu ivme haritalarıyla çok güzel önlemler alınabilir segmentlere göre mahalle mahalle istasyonlar arttırılsa bence. iki fayında farkı Doğu Marmara da ki segment daha büyük deprem ve tsunami üretmiş zamanında Orta Marmara fayına göre.

Biz 4-5 katlı depreme dirençli bina inşa edemiyoruz

Ama dediğiniz gibi mahalle mahalle önlemler alınır inşallah bu haritalara bakılarak günün birinde

Selamlar

• Havaforum, sen ne yapıyorsun? Dünya kadar bildiri ta 2019'lardan... Bir hata olmali.

Bilinçli bir hata ise sizleri tebrik ediyorum. O günden bu gune korkularımız,suallerimiz,bilgilendirilmeler, bilgilenmemiz bir film şeridi gibi geçti gitti gözümün önünden ama neyi farkettim biliyor musunuz? Ne kadar balık hafizaliymisim. Yaşadığım İzmir sisam depremi korkusu yok olmuş bitmiş gitmiş.

Şimdi ise yeni korkular... O bizzat yaşadığım deprem, hissetmedigim Maraş depremi yanında bir hicmis. Her gün, her gece rüyamda deprem oluyor ve kalkip avizeye bakıyorum. Dunyada hicbirseyi umursamayan ben kaldığım tek kisilik odada ( sağlık sebeplerinden dolayı) kapıyı kapatıp uyumaya korkar oldum. Birşey olursa eşimle çocuğumun yanina nasıl ulaşabilirim diye düşünmekten kafayı yemem umarım. 7 katli binanın 7. Katında yaşayan biri olarak.

Kiralık mustakil ev bile bulamıyorum çünkü yoookkkk. Buda kacis değil. En basitinden en yakın arkadaşım bu 15 tatilde çok sevdiği arkadaşının yanına Adıyaman'a gidecekti. Ev sahibinin yaptığı fahiş zamdan dolayı evini değiştirmek zorunda kaldı ve gidemedi. Ya gitseydi ve o depreme o an orda yakalansaydi?

Umarım en kısa sürede tüm ülke olarak, gereken önlemleri alır ve hepimiz huzurla başımizi yastığa koyarız. Lakin bu durum epey bir uzak görunuyor. :( :( :(