Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sorunuza yarın cevap bulmaya çalışalım kardeşim. Hala erken.

Tayfun hocam merakımdan soruyorum atmosferin en karışık olduğu dönemde bu kadar istikrarlı bir şekilde sürekli hemen hemen aynı şekilde göstermesi birtek benimmi tuhafıma gidiyor

Asıl benim takıntılı olduğum duruma gelince şu sistem ocak ayındada gelse yine şüpheyle bakardım tabi bunu kıyılar adına söylüyorum bu şekliyle yüksekler kar alacaktır onu bir kenara koyarak rakım olarak ne kadar aşağı düşeceğini kestirmek zor ben sistemin geliş yönü itibariyle daha önceki tecrübelerime dayanarak şüpheyle bakmaya devam ediyorum tayfun hocamım dediği gibi yarınıda görelim bakalım

• Tayfun hocam merakımdan soruyorum atmosferin en karışık olduğu dönemde bu kadar istikrarlı bir şekilde sürekli hemen hemen aynı şekilde göstermesi birtek benimmi tuhafıma gidiyor

Asıl benim takıntılı olduğum duruma gelince şu sistem ocak ayındada gelse yine şüpheyle bakardım tabi bunu kıyılar adına söylüyorum bu şekliyle yüksekler kar alacaktır onu bir kenara koyarak rakım olarak ne kadar aşağı düşeceğini kestirmek zor ben sistemin geliş yönü itibariyle daha önceki tecrübelerime dayanarak şüpheyle bakmaya devam ediyorum tayfun hocamım dediği gibi yarınıda görelim bakalım

Abi sistemin geliş yönü aslında çok iyi.Yüksek basınç çok iyi konumlanıyor hatta blokaja gidiyor.Geldiği zamana ve bu kışa bakılırsa yine gelebileceğinin en kuvvetli şekli ile geliyor.Ocak ayında bu sinoptik olsa idi muhtemelen 2017 ull sine rakip olurdu.İnşallah rakım düşmez lazım değil:)

• Abi sistemin geliş yönü aslında çok iyi.Yüksek basınç çok iyi konumlanıyor hatta blokaja gidiyor.Geldiği zamana ve bu kışa bakılırsa yine gelebileceğinin en kuvvetli şekli ile geliyor.Ocak ayında bu sinoptik olsa idi muhtemelen 2017 ull sine rakip olurdu.İnşallah rakım düşmez lazım değil:)

Senin ve tayfunun görüşlerine bilgisine her zaman saygım var yalnız ben her zaman olduğu gibi yine farklı bakıyorum kışın olsa sizin söylediğiniz gibi gelsin derdim ama bu zamanda inşallah benim şüphelerim gerçek olur diyorum tabi yanlış anlaşılmasın yüksek rakımlar tabiki kar alacaktır işte bu yüksek rakımın ne kadar yüksekte kalacağının peşindeyim

• Buradaki hocaların kar ihtimalini göz önünde bulundurmasındaki en büyük etken sistemin soğuğu veya gücü değil, oluşan kararsızlık gücü diye düşünüyorum. Bildiğiniz üzere meteorolojide her şey eninde sonunda konvektiviteyle bağlantılı olur. Her şeyde illaki bir konvektivite durumu vardır. Beni bilirsiniz, benim asıl amacım atmosferik kararsızlık ve konvektif analizlerdir. Bu sistemde kar yağacaksa en büyük sebebi oluşan konvektivitedir. Çünkü hem güneş ışınları hem de diğer etkenler doğrudan kar yağışına izin vermiyor. Ancak işin içine konvektivite girince her şey daha farklı bir hal alıyor.

Bir süredir ılık sektörde kalmamız denizlerimizin bir tık ısınmasına yol açtı. Isınan deniz konveksiyonel hareketler için daha güçlü koşulları beraberinde getirdi. Bu sistemde kar ihtimali konuşmamızın nedeni üst seviye yani 500hPa basınç seviyesinde -30/-35'C'den daha soğuk bir havanın bulunmasıdır. Üst seviyede bu denli bir soğuk hava sıcak denizle çakıştığında güçlü konveksiyonel hareketlere neden olur. Bu da dikey karışıma yardımcı olur. Kuvvetli konveksiyonel hareket dikey karışımla beraber yağış anında üst seviyedeki soğuğu alt tabakaya çeker ve düşey hızı arttırır. Bu da kar yağması için uygun şartlar oluşmasını sağlar.

Eğer sistem daha derli toplu ve güzel bir şekilde inerse gökgürültülü yağışların olması tesadüf olmaz. Şahsen ben kıyıların ümidinin olmamasının daha iyi olacağını düşünüyorum ancak yüksek rakımlar için durum çok daha farklı. Yüksek rakımlarda hem kar birikimi fazla olacak gibi hem de bölgedeki tarımsal gidişat darbe alacak gibi. Benim görüşlerim Orasa Abdullah abiyle benzer.

Bu arada sınav haftama giriş yaptığım için detaylı analiz yapamayacağım o yüzden kusuruma bakmayın. Diğer hocalar gerekli bilgilendirmeleri yapar.

• Senin ve tayfunun görüşlerine bilgisine her zaman saygım var yalnız ben her zaman olduğu gibi yine farklı bakıyorum kışın olsa sizin söylediğiniz gibi gelsin derdim ama bu zamanda inşallah benim şüphelerim gerçek olur diyorum tabi yanlış anlaşılmasın yüksek rakımlar tabiki kar alacaktır işte bu yüksek rakımın ne kadar yüksekte kalacağının peşindeyim

Başkanım bu sistem bu şekilde kışın gelse ciddiye bile almayız zaten sıradan -6 -7 lik sistem deriz:)Amacımız fındığa bişe olmasın.İnşallah senin dediğin gibi olur da tarım zarar görmez.Şu an kıyılar felan umrumda değil 500 rakımları kurtaralım:)

• Tayfun hocam merakımdan soruyorum atmosferin en karışık olduğu dönemde bu kadar istikrarlı bir şekilde sürekli hemen hemen aynı şekilde göstermesi birtek benimmi tuhafıma gidiyor

Değerli abim. Öncelikle Ramazan-ı şerifin mübarek olsun. Sahur için biraz erken yatıyorum, o yüzden sorunu şimdi gördüm, kusura bakma lütfen.

İstikrara hiç şaşırmıyorum, çünkü hem bu dönem, hemde Nisan ikinci ve üçüncü haftalar zaten vukuatı çok olan dönemler. Bu dönemlerde atmosfer bizi biraz sever. O yüzden atalarımız bu dönemleri belirleyip isimlendirmiştir.

Mesela bu dönemin ismi tekerlemeler ve kocakarı soğukları. Nisanda ise abrul beşi ve armutçu kışı var.

Ne demişler, korkma martın kışından, kork abrulun beşinden.

Bu dönemlerde iç kesimlerin sürpriz yapması gayet olağan. Zaman zaman sahillerde aksiyona sahne olmuş.

Ama görüşünde haklısın, çünkü evet, bu sistem Ocak'ta da gelse şüpheli. Çünkü koridoru direkt Karadeniz değil, Balkan orijinli. Böyle sistemlerin, son dakika soğuk kırpılması yaşaması gayet olağan.

O yüzden, 400 rakım altında büyük beklenti akıllıca değil. Palanci kardeşimin belirttiği gibi, bir sürpriz beklenecekse, 500 hpa gücünün yaratacağı konvektivite ile mümkün olabilir ancak.

400 rakım altında, ancak çarşambayı perşembeye ve perşembeyi cumaya bağlayan gecelerde adyabatik soğuma ile bir hasar oluşabilir bence.

Asıl kritik konu, bu sistemin 400 rakım üstünde oluşturacağı tarım hasarı neredeyse %90 oldu artık.

Bekleyip göreceğiz artık.

Mevlam neylerse güzel eyler. İyi sahurlar diliyorum.

• Ordu da gerçekleşen gecenin en düşük sıcaklıkları

Ordu, Kabadüz, ÇAMBAŞI KAYAK MERKEZİ -0,7
    Ordu, Mesudiye, MESUDİYE 1,3
    Ordu, Aybastı, AYBASTI/TOYGAR KÖYÜ 1,3
    Ordu, Gürgentepe, GÜRGENTEPE 2,6
    Ordu, Kabadüz, KABADÜZ/YOKUŞDİBİ BELDESİ 2,6
    Ordu, Korgan, KORGAN 3,8
    Ordu, Aybastı, AYBASTI 4,3
    Ordu, Gölköy, GÖLKÖY 4,4
    Ordu, Mesudiye, MESUDİYE/TOPÇAM 4,8
    Ordu, İkizce, İKİZCE/ŞENBOLLUK 5,7
    Ordu, Fatsa, FATSA/ILICA 6,0
    Ordu, Kabataş, KABATAŞ 6,4
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/EKİNCİLER KÖYÜ 6,6
    Ordu, Çamaş, ÇAMAŞ 6,8
    Ordu, Kumru, KUMRU 6,9
    Ordu, Çaybaşı, ÇAYBAŞI 7,2
    Ordu, Çatalpınar, ÇATALPINAR 7,8
    Ordu, Ulubey, ORDU/ULUBEY 8,9
    Ordu, Fatsa, FATSA 8,9
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/KIRLI BELDESİ 9,3
    Ordu, Altınordu, ORDU ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ 9,5
    Ordu, Altınordu, ORDU 9,7
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/YASONBURNU FENERİ 9,8
    Ordu, Ünye, ÜNYE 10,0
    Ordu, Ünye, ÜNYE BALIKÇI BARINAĞI ANA MENDİREK FENER 10,8
  • Giresun da gerçekleşen gecenin en düşük sıcaklıkları

Giresun, Alucra, ALUCRA/ÇAKRAK KÖYÜ -1,4
    Giresun, Görele, GÖRELE/SİS DAĞI -1,4
    Giresun, Dereli, DERELİ/TAMDERE KÖYÜ -0,8
    Giresun, Dereli, DERELİ/YAVUZKEMAL 0,6
    Giresun, Dereli, DERELİ/KÜMBET YAYLASI 0,8
    Giresun, Dereli, DERELİ/KÜMBET KAYAK MERKEZİ 3,1
    Giresun, Alucra, ALUCRA/GÜRBULAK KÖYÜ 3,1
    Giresun, Alucra, ALUCRA 3,7
    Giresun, Yağlıdere, YAĞLIDERE/SINIRKÖY KÖYÜ 3,9
    Giresun, Merkez, GİRESUN/İNİŞDİBİ KÖYÜ 4,2
    Giresun, Şebinkarahisar, ŞEBİNKARAHİSAR/GÜRPINAR KÖYÜ 4,2
    Giresun, Bulancak, BULANCAK/KOVANLIK 4,2
    Giresun, Çamoluk, ÇAMOLUK 4,5
    Giresun, Şebinkarahisar, ŞEBİNKARAHİSAR 5,4
    Giresun, Keşap, KEŞAP/YİVDİNCİK KÖYÜ 5,8
    Giresun, Eynesil, EYNESİL/ÖREN BELDESİ 6,0
    Giresun, Espiye, ESPİYE/AVLUCA 6,8
    Giresun, Güce, GÜCE 7,7
    Giresun, Bulancak, BULANCAK 8,0
    Giresun, Görele, GÖRELE/KUŞÇULU KÖYÜ 8,5
    Giresun, Doğankent, DOĞANKENT 9,3
    Giresun, Dereli, DERELİ 9,3
    Giresun, Piraziz, PİRAZİZBURNU FENERİ 9,5
    Giresun, Yağlıdere, YAĞLIDERE 9,9
    Giresun, Merkez, GİRESUN 10,2
    Giresun, Merkez, GİRESUN PALAMUT KAYALIĞI IŞIKLI ŞAMANDIRA 10,4
    Giresun, Tirebolu, TİREBOLU 10,4
    Giresun, Çanakçı, ÇANAKÇI 10,8
    Giresun, Espiye, ESPİYE 12,2
  • Hepsini geçtim,asıl sıkıntıyı yarın ki kemik ısınması yaratacak gibi duruyor.Tam mart sonu ve hava 20 derecelerin üstüne çıkacak.Doğa da ne varsa tam bir rehavetle daha da uyanacak.Ama iç sesim bir şekilde fındık kurtacak diyor tayfun:)

• arkadaşlar kar yağışı çarşamba günü başlayıp cumaya kadar aralıklı devam edecek sanırsam? Bahsettiğim rakım 400m Çarşıbaşı. Kısada olsa bir cevap verecek hocam var mıdır? Şimdiden teşekkürler