Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Eline sağlık Kerem. Bu tarz analizlerin sonuna bu veriler ışığında nasıl bir süreç beklediğin hakkında bir tahminde eklemeni bekliyorum kardeşim. Ben senin bu tecrübeye artık sahip olduğunu düşünüyorum.

Bu verilere ben kendi yorumumu katayım bu seferlik.

Aramızdaki geçen seneki sıkı diyalogdan sende bilirsin, tahmin üretmede mjo bölgesini kullanmayı çok severim. Beni inceleme zahmetinden kurtarmışsın, tekrar eline sağlık. Mevcut veriler ışığında, tüm ülke boydan boya olmasa bile bölgemizin Mart ilkyarı sıklıkla soğuk sektörde kalacağını düşünüyorum.

Kimseye sahilde kar sözü veremem ama, 500 rakım üzerinde sık sık kar yağışları ve ayazları görebileceğimizi düşünüyorum.

Gerektiğinde en ince ayrıntısına kadar tahmin ekliyorum. Sistem hakkındaki düşüncelerimi forumda birçok kez dile getirdim o yüzden bir daha buraya yazmaya ihtiyaç duymadım.

Mart başındaki sistem rakım sistemi olacaktır, imkanı olanlar nispeten yüksek rakımlara çıkıp kar görebilir. İkinci haftanın başında beliren sistem ise daha potansiyelli gözüküyor.

Ayrıca forumdaki tavır insanın şevkini kırıyor. Ben kışın bitmediğini biliyorum, mevsimine göre soğuk sistemler alacağımızı da biliyorum ancak forumdaki tavırlardan dolayı şevkim kırılıyor çok mesaj yazmıyorum. Oraj sezonu açıldığı zaman burada sadece atmosfer sevdalıları kalacak, artık her kafadan bir ses çıkmayacak. Benim asıl ilgi alanımın devreye girdiği, asıl sezonumun başladığı vakit oraj vaktidir. Şimdi her kafadan bir ses çıkıyor acaba oraj vaktinde seslerini çıkarabilecekler mi...

• Gerektiğinde en ince ayrıntısına kadar tahmin ekliyorum. Sistem hakkındaki düşüncelerimi forumda birçok kez dile getirdim o yüzden bir daha buraya yazmaya ihtiyaç duymadım.

Mart başındaki sistem rakım sistemi olacaktır, imkanı olanlar nispeten yüksek rakımlara çıkıp kar görebilir. İkinci haftanın başında beliren sistem ise daha potansiyelli gözüküyor.

Ayrıca forumdaki tavır insanın şevkini kırıyor. Ben kışın bitmediğini biliyorum, mevsimine göre soğuk sistemler alacağımızı da biliyorum ancak forumdaki tavırlardan dolayı şevkim kırılıyor çok mesaj yazmıyorum. Oraj sezonu açıldığı zaman burada sadece atmosfer sevdalıları kalacak, artık her kafadan bir ses çıkmayacak. Benim asıl ilgi alanımın devreye girdiği, asıl sezonumun başladığı vakit oraj vaktidir. Şimdi her kafadan bir ses çıkıyor acaba oraj vaktinde seslerini çıkarabilecekler mi...

Çıkaracaklar . Onlar hiç bitmeyecek. Gavura kızıp oruç bozmak yok.

Bizler burada bu iş için varız. Tahmin üreteceğiz, yanılacağız. Herkesin ümidi bitmişken biz meşaleyi yakacağız.

Valla bu durumdan rahatsız olan, sürekli olumsuz konuşulmasını bekleyen, eğer kapısına kar yağmıyorsa pasifikten bahsedilmesini istemeyen, hazmedemeyen, çekemeyen, gıcık olan varsa, kimse burda zorla tutmuyor, kapı orada.

Merak eden öğrenmek için çabalayan herkese kapı açık .

Forumu ve onun değerli ustalarını kar yağmur yağdıran, kar getiren sananlar varsa, önce inanç problemlerini çözsün, sonra bizle muhatap olsun.

Bu sene sen varsın diye fazla tahmine bulaşmadım, analiz hiç yapmadım.

Ama ne sen, ne de çaba sarf eden hiç kimse sahipsiz değil.

• Ordu da gerçekleşen gecenin en düşük sıcaklıkları

Ordu, Mesudiye, MESUDİYE -6,7
    Ordu, Kabadüz, ÇAMBAŞI KAYAK MERKEZİ -3,7
    Ordu, Aybastı, AYBASTI/TOYGAR KÖYÜ -1,3
    Ordu, Gürgentepe, GÜRGENTEPE 0,3
    Ordu, Kabadüz, KABADÜZ/YOKUŞDİBİ BELDESİ 0,3
    Ordu, Akkuş, AKKUŞ 0,3
    Ordu, Çatalpınar, ÇATALPINAR 1,1
    Ordu, Mesudiye, MESUDİYE/TOPÇAM 1,3
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/KIRLI BELDESİ 1,8
    Ordu, Korgan, KORGAN 2,3
    Ordu, Gölköy, GÖLKÖY 2,5
    Ordu, Altınordu, ORDU ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ 2,6
    Ordu, Aybastı, AYBASTI 3,4
    Ordu, Kumru, KUMRU 3,6
    Ordu, Ulubey, ORDU/ULUBEY 4,1
    Ordu, Çamaş, ÇAMAŞ 5,0
    Ordu, Kabataş, KABATAŞ 5,6
    Ordu, Altınordu, ORDU 5,8
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/EKİNCİLER KÖYÜ 5,9
    Ordu, Fatsa, FATSA 6,1
    Ordu, Ünye, ÜNYE 6,3
    Ordu, Ünye, ÜNYE BALIKÇI BARINAĞI ANA MENDİREK FENER 6,8
    Ordu, İkizce, İKİZCE/ŞENBOLLUK 6,9
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/YASONBURNU FENERİ 7,3
    Ordu, Fatsa, FATSA/ILICA 7,6
    Ordu, Çaybaşı, ÇAYBAŞI 8,4
  • Bu olay yüzünden foruma sadece analiz yapmaya giriyorum. Bazen ayrıntılı analiz ve tahminleri boşuna yaptığımı düşünüyorum. Sadece "Yarın yağmur yağacak" diyip de geçebilirim ama ben insanlar okurken bir şeyler öğrenebilsin diye en ince ayrıntısına kadar ne nasıl olmuş, niye öyle olmuş anlatıyorum. Misal SSW konusunda da Ocak başından beridir elimden geldiğince detaylı bir şekilde gezegensel dalga aktivitesinden tut girdapsal ısı akışına kadar anlattım. Veya geçenlerde Sıcak çekirdekli Sochi alçak basınç merkezi hakkında termodinamik yapıya kadar inip anlattım. Bazen boşunaymış gibi hissediyorum.

Neyse ki oraj analizi ve tahmini, kar tahminine benzemez. Öyle 3-4 parametreye bakıp işe nokta koyamaz. Konveksiyonel analizlerde bir veriyi göz ardı etme gibi bir durum olamaz, edersen tüm analiz çöpe gider. O yüzden o arkadaşları yazın burada konvektif analiz yaparken görmek istiyorum, madem çok biliyorlar.

Ayrıca hareketli bir yaz için ihtimaller artıyor bakalım neler olacak.

• Giresun da gerçekleşen gecenin en düşük sıcaklıkları

Giresun, Alucra, ALUCRA -14,0
    Giresun, Alucra, ALUCRA/GÜRBULAK KÖYÜ -8,6
    Giresun, Alucra, ALUCRA/ÇAKRAK KÖYÜ -7,3
    Giresun, Şebinkarahisar, ŞEBİNKARAHİSAR/GÜRPINAR KÖYÜ -5,4
    Giresun, Çamoluk, ÇAMOLUK -5,2
    Giresun, Dereli, DERELİ/TAMDERE KÖYÜ -4,7
    Giresun, Şebinkarahisar, ŞEBİNKARAHİSAR -4,1
    Giresun, Görele, GÖRELE/SİS DAĞI -3,7
    Giresun, Dereli, DERELİ/KÜMBET YAYLASI -2,1
    Giresun, Bulancak, BULANCAK/SERPİN YAYLASI -1,8
    Giresun, Dereli, DERELİ/YAVUZKEMAL -1,7
    Giresun, Dereli, DERELİ/KÜMBET KAYAK MERKEZİ -0,4
    Giresun, Merkez, GİRESUN/İNİŞDİBİ KÖYÜ -0,3
    Giresun, Çanakçı, ÇANAKÇI 0,0
    Giresun, Yağlıdere, YAĞLIDERE 0,5
    Giresun, Bulancak, BULANCAK/KOVANLIK 2,2
    Giresun, Yağlıdere, YAĞLIDERE/SINIRKÖY KÖYÜ 2,3
    Giresun, Espiye, ESPİYE/AVLUCA 2,3
    Giresun, Tirebolu, TİREBOLU 2,7
    Giresun, Güce, GÜCE 3,5
    Giresun, Eynesil, EYNESİL/ÖREN BELDESİ 4,1
    Giresun, Dereli, DERELİ 4,1
    Giresun, Espiye, ESPİYE 5,7
    Giresun, Keşap, KEŞAP/YİVDİNCİK KÖYÜ 5,8
    Giresun, Piraziz, PİRAZİZBURNU FENERİ 5,8
    Giresun, Merkez, GİRESUN 6,1
    Giresun, Bulancak, BULANCAK 6,2
    Giresun, Görele, GÖRELE/KUŞÇULU KÖYÜ 6,5
    Giresun, Merkez, GİRESUN PALAMUT KAYALIĞI IŞIKLI ŞAMANDIRA 6,7
    Giresun, Doğankent, DOĞANKENT 8,9
  • Pozitif AAM(Atmospheric Angular Momentum) kaynaklı PNJet(Polar Night) uzaması ve güçlenmesi gibi bir durum olabilir. Ayrıca +MT(Mountain Torque) destek verebilir. AAM verilerinde 5 Mart'tan sonra pozitife geçiş gözüküyor bu da Polar Night Jetlerin uzaması ve güçlenmesine sebep olabilir. Mart'ta ATR yani Atlantik Sırtı ile karşı karşıya kalabiliriz. Durumu takip ediyorum. Eğer istediğimiz basınç dizilimi olursa güzel bir sistem alabiliriz. Bakalım neler olacak...

• Değerli hocalar vazgeçmeyin... Herkesi aynı anda memnun edemezsiniz. Mükemmel bir tahmin yaparsınız hepsi tutar niye balkonuma yağmadı diyen çıkar. Bilim kişiye göre değildir. Onlara bakmayın. Sizi dikkatle izleyen öğrenmek isteyenler var. O yüzden devam.

• Pozitif AAM(Atmospheric Angular Momentum) kaynaklı PNJet(Polar Night) uzaması ve güçlenmesi gibi bir durum olabilir. Ayrıca +MT(Mountain Torque) destek verebilir. AAM verilerinde 5 Mart'tan sonra pozitife geçiş gözüküyor bu da Polar Night Jetlerin uzaması ve güçlenmesine sebep olabilir. Mart'ta ATR yani Atlantik Sırtı ile karşı karşıya kalabiliriz. Durumu takip ediyorum. Eğer istediğimiz basınç dizilimi olursa güzel bir sistem alabiliriz. Bakalım neler olacak...

Yukarıda bahsettiğim AAM bölgesel bir durum değil. GLAAM(Global Atmospheric Angular Momentum) olarak düşünün çünkü benim bahsettiğim küresel anlamda momentumun hali. Hem GWO(Global Wind Oscillation) hem GLAAM incelediğimizde atmosferik boyutta bir fikir sahibi olabiliyoruz. İşin için FT(Frictional Torque) ve MT(Mountain Torque) giriyor. Atmosferik anlamda sürtünme torku ve dağ torkları, gezegensel atmosferik açısal momentuma bağlıdır. Ayrıca yerçekimsel anlamda GWD(Gravity Wave Drag Torque) canlanması EAMT(East Asian Mountain Torque) için fikir veriyor. Benim şahsen GWD adına aşırı bir bilgim yok ancak birkaç gün gecikmeli de olsa EAMT ile kolerasyonu olabilir. Ayrıca küresel anlamda üretilen çoğu GWD'nin Doğu Asya dağ silsilelerinde olduğunu biliyoruz. Bahsettiğim konu 5 Mart'tan sonrasıyla ilgiliydi çünkü AAM'ın pozitife dönüşü o tarihten itibaren oluyor. İlk paragrafta açıkladığım üzere ATR(Atlantic Ridge)'nin baskın olabilme ihtimali bulunuyor.

• Yukarıda bahsettiğim AAM bölgesel bir durum değil. GLAAM(Global Atmospheric Angular Momentum) olarak düşünün çünkü benim bahsettiğim küresel anlamda momentumun hali. Hem GWO(Global Wind Oscillation) hem GLAAM incelediğimizde atmosferik boyutta bir fikir sahibi olabiliyoruz. İşin için FT(Frictional Torque) ve MT(Mountain Torque) giriyor. Atmosferik anlamda sürtünme torku ve dağ torkları, gezegensel atmosferik açısal momentuma bağlıdır. Ayrıca yerçekimsel anlamda GWD(Gravity Wave Drag Torque) canlanması EAMT(East Asian Mountain Torque) için fikir veriyor. Benim şahsen GWD adına aşırı bir bilgim yok ancak birkaç gün gecikmeli de olsa EAMT ile kolerasyonu olabilir. Ayrıca küresel anlamda üretilen çoğu GWD'nin Doğu Asya dağ silsilelerinde olduğunu biliyoruz. Bahsettiğim konu 5 Mart'tan sonrasıyla ilgiliydi çünkü AAM'ın pozitife dönüşü o tarihten itibaren oluyor. İlk paragrafta açıkladığım üzere ATR(Atlantic Ridge)'nin baskın olabilme ihtimali bulunuyor.

Eline sağlık kardeşim. Yine bilgiyle dolduk. Bana göre zaten FT ve MT direkt ilişkili. Ama bilim dünyasında da bu geçerli mi inan bilmiyorum.

Neyse, gelelim işin herkesi ilgilendiren kısmına. ATR artı Gronland doğusunun da sırt görünüyor olması, buna ilaveten zaman zaman kısmen Skandi Block desteği de hemen göze çarpıyor. Buna Mart dolayısıyla güney enlemlerde yükselen sıcakların kararsızlık oluşturmasını eklersek, kış boyu göremediğimiz thundersnow şovları görme ihtimalimiz özellikle yüksek rakımlarda hayli fazla.

Elbette bu benim yorumum.

• Eline sağlık kardeşim. Yine bilgiyle dolduk. Bana göre zaten FT ve MT direkt ilişkili. Ama bilim dünyasında da bu geçerli mi inan bilmiyorum.

Neyse, gelelim işin herkesi ilgilendiren kısmına. ATR artı Gronland doğusunun da sırt görünüyor olması, buna ilaveten zaman zaman kısmen Skandi Block desteği de hemen göze çarpıyor. Buna Mart dolayısıyla güney enlemlerde yükselen sıcakların kararsızlık oluşturmasını eklersek, kış boyu göremediğimiz thundersnow şovları görme ihtimalimiz özellikle yüksek rakımlarda hayli fazla.

Elbette bu benim yorumum.

Friction Torque ve Mountain Torque birbiriyle bağlantılı iki momentum olayı. Yani ilişkileri yok demek saçma olur, ben de aynı senin gibi ilişkili olduğunu düşünüyorum. Ayrıca thundersnow olayı için ben de aynı filkirdeyim. Eğer Stratosferik Polar Vorteks tekrardan güç kazanmazsa yani mevcut ısınma final ısınması olursa Brewer-Dobson sirkülasyonu sebebiyle güney enlemlere etkili olmaya başlayacak. 500hPa'ye kadar geldiğinde ise kutuptaki soğukları güney enlemlere akıtacak haliyle güç üst seviye soğuğuna sahip sistem dinamik kararsızlık oluşturup Thundersnow aktivitesine neden olabilir.

• Friction Torque ve Mountain Torque birbiriyle bağlantılı iki momentum olayı. Yani ilişkileri yok demek saçma olur, ben de aynı senin gibi ilişkili olduğunu düşünüyorum. Ayrıca thundersnow olayı için ben de aynı filkirdeyim. Eğer Stratosferik Polar Vorteks tekrardan güç kazanmazsa yani mevcut ısınma final ısınması olursa Brewer-Dobson sirkülasyonu sebebiyle güney enlemlere etkili olmaya başlayacak. 500hPa'ye kadar geldiğinde ise kutuptaki soğukları güney enlemlere akıtacak haliyle güç üst seviye soğuğuna sahip sistem dinamik kararsızlık oluşturup Thundersnow aktivitesine neden olabilir.

E bi zahmet final olsun Kerem'im :)

Bu saatten sonra PW güçlenirse Nisan'da can yakar yüksek köylerde. Yani umarım güçlenmez, bilimsel gidişatı elbette tarafsız gözle takip edeceğiz.

Birde önceki mesajında hareketli yaz beklediğini söylemişsin yüzde yüz katılıyorum.

• E bi zahmet final olsun Kerem'im :)

Bu saatten sonra PW güçlenirse Nisan'da can yakar yüksek köylerde. Yani umarım güçlenmez, bilimsel gidişatı elbette tarafsız gözle takip edeceğiz.

Birde önceki mesajında hareketli yaz beklediğini söylemişsin yüzde yüz katılıyorum.

Aslında SPW güç kazanamıyor ama son ECMWF Haftalık verileri sadece "ima" etmiş. Bence final ısınması olarak kalacak, kalmazsa sıkıntı.

• Aslında SPW güç kazanamıyor ama son ECMWF Haftalık verileri sadece "ima" etmiş. Bence final ısınması olarak kalacak, kalmazsa sıkıntı.

Konumumda bile (850 rakımdayım) fındık açıyor. Belki ite kaka Mart dönemindeki soğukları atlatırız ama klasik abrul beşi dönemi yani Nisan 18-24 arası bir soğuk dalga kötü sonuçlar doğurabilir.

PW nin dağılmadığı senelerde bu dönem genellikle sert geçiyor.