2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bir de ao,nao,mjo bunlarla sistem gelmez bunlar bize yol gösterir ama kesin sonuç vermez -5 ao ile sistem aldığımızı bilirim tam tersine +5 le de daha 2/3 sene öncesi pozitif nao da da sistemler aldık aşırı pozitif de ve ne fazlar da da sistem aldık bizim için en önemlisi model ve modellerde önceliğimiz balon ab leri balon yb leri görüp fikir yürütmek ve diyagramlardan kontrol etmek olmalı diye düşünüyorum

• Bir de ao,nao,mjo bunlarla sistem gelmez bunlar bize yol gösterir ama kesin sonuç vermez -5 ao ile sistem aldığımızı bilirim tam tersine +5 le de daha 2/3 sene öncesi pozitif nao da da sistemler aldık aşırı pozitif de ve ne fazlar da da sistem aldık bizim için en önemlisi model ve modellerde önceliğimiz balon ab leri balon yb leri görüp fikir yürütmek ve diyagramlardan kontrol etmek olmalı diye düşünüyorum

Hepsini bir yapsak , hatta jetleri de eklesek :))

Tek başına sinoptikten sistem bulmaya çalışmak çok yorucu bir iş ve gösterdikleri sinoptikler cidden çok değişken

• Klasik ao nao negodan poziye çıktığında illa sistem gelecek diye bir şey yok. 2017 sistemi ao ve nao poziden negoya inişte gelmiştir gayet iyi hatırlıyorum. O yüzden atmosferde kesinlik olmaz.

• Klasik ao nao negodan poziye çıktığında illa sistem gelecek diye bir şey yok. 2017 sistemi ao ve nao poziden negoya inişte gelmiştir gayet iyi hatırlıyorum. O yüzden atmosferde kesinlik olmaz.

Gayet mantıklı ve gerçekçi

Fakat nego ve pozi ifadeleri bir yerlerden tanıdık geliyor ama neyse :hfyeni (18):

• İstanbul 21 Aralık ( En uzun gece ) saat 23:59’a kadar kar alır diyenler lütfen gözlük , almaz diyenler lütfen kahkaha butonu , bu konuda nötrüm oyun büyük diyenler lütfen şaşırma emojisi , challenge başlasın :))

Anket korakor başabaş gidiyor

Soğukçular güçlü destek lütfen 🥶😆🚀⛄️🥶

• Açıkçası kışa kötü başladık.(soğuk açısından) diyağramlar hala net soğuk olacak bir tarih aralığı vermiyor. 8-9 aralıkta çok kuvvetli bir soğuk gözükmüyor

• Birincisi kışa daha girmedik ikinci olarak gayet mevsime uygun gidiyoruz bu kar acelesi nedir arkadaş kaç senedir kurak ve sıkıcı kasım ayları yaşadık bu sene ülke geneli gayet aksiyonlu geçiriyoruz.

• 2020 Şubat orta ve doğu Karadeniz sistemi aşırı pozitif Nao ve Ao ile gelmişti 1 tanede benden örnek olsun. +3 +4lerle geldi yani.

archives-2020-2-7-18-0.png"

Bu sistem önce Balkan -italya hattına inecek derken bir anda mükemmel bir atlantik düzeni sonrası azorun eşsiz hamlesi ve harika bir polar atakla ortaya kusursuz bir sinoptik çıkmıştı:)Herşey çok hızlı gelişti

• Açıkçası kışa kötü başladık.(soğuk açısından) diyağramlar hala net soğuk olacak bir tarih aralığı vermiyor. 8-9 aralıkta çok kuvvetli bir soğuk gözükmüyor

Daha 3-4 gün önce enfes soğuklar aldık , Kasım ayı içinde sıfırın altı değerler görmüş olduk

Üstüne muhteşem yağışlar aldık ki en az 5 tane ucu ucuna kıl sistemden daha bereketli oldu

8-10-12 Aralık dönemi hala çok uzak vadeler modeller için

Negatif Pna bölgesi ile Nat jet dilemma durumunda olup Skandi bölgesi Geopotansiyel Yükselmesi , beklenenden zayıf İngiliz AB’si bölgesinden yükselecek hafif Azor yükselmesi bile şu görüntüyü son 96’ya ( şu anda 168’lere geldik )bile soksak aniden bize -10 bile indirebilir , zor ama hala Evet hala o potansiyel var

Ay ortası ve devamı ise hiç belli olmaz

Atmosferde gelişmeler ani olabilir ve pamuk ipliğine bağlı en kuvvetli geçinen endeks bile, o yüzden aynen mücadeleye devam ediyoruz imkan , zaman ve fırsat buldukça

• Bu sistem önce Balkan -italya hattına inecek derken bir anda mükemmel bir atlantik düzeni sonrası azorun eşsiz hamlesi ve harika bir polar atakla ortaya kusursuz bir sinoptik çıkmıştı:)Herşey çok hızlı gelişti

Evet dün gibi hatırlıyorum çünkü kendimede pay koparma derdindeydim ^^ 4-5 cm bir şey görmüştüm doğu marmarada. Bu sistemide ilk gören Ukmo modeliydi ve biraz daha batılı veriyordu hatta +3.5 Nao indexine göre imkansız felan diyenler çoktu ama bir şekilde biraz doğu yaparak geldi.

• Kar için bence daha erken. 21 Aralık kış başlangıcı sonuçta. Kar yerine şimdilik o tarihlere kadar yağmur kovalayalım. Önümüzde uzun bir kış var. Kar illaki gelir.

• Kar için bence daha erken. 21 Aralık kış başlangıcı sonuçta. Kar yerine şimdilik o tarihlere kadar yağmur kovalayalım. Önümüzde uzun bir kış var. Kar illa gelir.

Bu da bir bakış açısı tabi

İsteyen takip eder , istemeyen de etmez

Burası özgür bir ortam

Ben 21 Aralık öncesi kar kovalamayanlara niye öyle yapıyorsun demedim

Ama birileri gelip bize kar kovalamayın çünkü yağmayacak deyince Cevap vermezsek kendimize ayıp etmiş oluruz

Zira sadece 21 yada 31 Aralık’a kadar değil hiç bir zaman yağmayacak diyen tipler de çıkıyor meydanı boş bırakınca