2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cold.EFso hocam marmara bölgesinin bir çok noktasından gol haberleri gelirken elimde kahvem, sağanak yağmura karşı oturdum ay ortası sistemini takipe geçtim bu sistemi bırakıp :)

İşimiz dek'lere kaldı doğu marmara olarak fakat çarşamba günü bir siklon daha ortaya çıkıyor işimizi bozacak gibi. Şöyle bi el atsanız buralara da kar getirsek ikinci sistemde diyorum, var mıdır öyle paketlerimiz ücreti mukabilinde :D

Kocaeli değil mi konumunuz güzel kar bekliyorum oraya

• Cold.EFso hocam istanbul sahil kesimi için salı zaten ceptede son durum çarşamba salının üstüne örtü olur mu sahil kesimlerde ? cm hessabı yaparmıyız çarşamba gelen kütlelerle ? çarşamba sıcaklık sorunu var mı? Şuan -8' sıcaklık sorunu yaşatıyor.Çarşamba -8 sahillerde hızlı eriyen örtü mü yapar ;? Ecmwf güncellendi .sahiller hep sıkıntıda olduğu için özellikle sahil hakkında her sorumu cevaplarsanız sevinirim . çok meraklıyımdır. Cevaplar için teşekkürler.

İstanbul sayfasında değindim ama

Siz ayrıntının ayrıntısı peşindesiniz :))

Öyle biri yok bu dünyada o derece hakim olacak geleceğe

Ben riski az görüyorum

• İstanbul sayfasında değindim ama

Siz ayrıntının ayrıntısı peşindesiniz :))

Öyle biri yok bu dünyada o derece hakim olacak geleceğe

Ben riski az görüyorum

gönlümü rahatlattınızya o yeter hocam. <3 :hfyeni (18):

• Cold.EFso sanki 6 gecesi ve 7 sabahı yağış sonuna kadar iyi gibi görünüyor.. Şu ufak detayı takip etmek bile çok heyecanlandırıyor beni açıkçası. Soğuma yeterli olur mu? En azından ufak bir geçiş yakalar mıyız?

• Cold.EFso sanki 6 gecesi ve 7 sabahı yağış sonuna kadar iyi gibi görünüyor.. Şu ufak detayı takip etmek bile çok heyecanlandırıyor beni açıkçası. Soğuma yeterli olur mu? En azından ufak bir geçiş yakalar mıyız?

Bölge epey soğudu , altyapı iyi , sistem sağlam, modelden çok daha pozitifim , şu an oranınız HİSSO’da yüzde 50’ye yaklaştı

Takibe devam

• ECM 2 m sıcaklıklarında tokat manyağına döndü

Çoğu istasyonda 1-2 derece daha düşük beklediğinden

Bu uzun vade için bir veri girişi aslında

Daha gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklenmiş oluyor , kar haritasından tutun da tahminlere çoğu şeyde hassasiyeti bozar bu rezalet

• ECM 2 m sıcaklıklarında tokat manyağına döndü

Çoğu istasyonda 1-2 derece daha düşük beklediğinden

Bu uzun vade için bir veri girişi aslında

Daha gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklenmiş oluyor , kar haritasından tutun da tahminlere çoğu şeyde hassasiyeti bozar bu rezalet

Fark 1-2 dereceden bile yüksek bazı istasyonlar için.Mesela burası için 4 derece bekliyormuş , saatlerdir 1 bucuk dereceydi 0.9'a indi.

• ECMWF savruluyor,savruluyor yetmiyor yine savruluyor.Aslında geçen seneden başladı düşüşü.Anlamsız bir şekilde.Niye? Muamma.Kendini düzeltene kadar gözümde,orta vade de GEM in kısa vade de UKMO nun yaveridir:)

• Hocam çok sorulmuş olabilir ama Beylikdüzü 175 rakım önümüzdeki 2-3 günü bugünden daha iyi geçirip katır kutur yürümelik bi birikim yapar mı? ^^

• Bu zamana kadar Çok salladım ama İlk defa karalıyorum.5-7 şubat :chinese:

Ben bu tarihi 23 aralıkta tek tahmin olarak birkaç veriye bakarak sadece ve sadece hissettim ve salladım.Şansıma bu sezonun ilk ve ciddi ve neredeyse ülke sistemi çıkması idi. Cold.EFso hocamın sayfasına atmamın sebebi de bu kadar Ustalığına ve İlmine rağmen kullandığı HİSSO kelimesiydi.Hisler bu işin olmazsa olmazıdır.Korkmayın sallayın:))Bu vesile ile bu sistem ve beklenilen diğer sistemlerin hepsi Ülkemize,topraklarımıza hayırlı uğurlu bereketli olur inşallah.

• Hocam elinize sağlık. Ankara için düşünceleriniz nedir? İlk defa Ankarada kış geçirecek birisi olarak çok heyecanlıyım:)

• Cold.EFso hocam avrupa yakası niye böyle oldu yahu, bütün kaymak anadoluda :hfyeni (18):

Ben de şaştım kaldım

Her düşündüğümüzü yazamıyoruz ki

Acayip baskıcı troll tipler var

Modellere köle olmuş bazı tipler dalga geçiyor hatta resmen

Kafa kafaya gider bekliyordum bunu BİLE yazamadım , ama fark attı Anadolu

Bundan sonra tezlerime nanik yapana ayakkabı fırlatırım :))

Çünkü atmosferde herşey mümkün