2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sibiryadan ziyade yine izlanda kökenli sistemlerin gelmeye devam edeceğini düşünüyorum hafif negatif ve nötr arası git gel yapan bir Nao var yaklaşık 2 buçuk haftadır ve Aralık ayındada devam edeceğini model öngörüyor, tabi araya bu tarz yeni yasadıgımız ve gelecek sistemler sıkışacaktır.

cpc-gauge-global-turkey-10day-anom-mm-0352000.png"

• Sibiryadan ziyade yine izlanda kökenli sistemlerin gelmeye devam edeceğini düşünüyorum hafif negatif ve nötr arası git gel yapan bir Nao var yaklaşık 2 buçuk haftadır ve Aralık ayındada devam edeceğini model öngörüyor, tabi araya bu tarz yeni yasadıgımız ve gelecek sistemler sıkışacaktır.

Çok tatlış bir NAO:)

Severiz. :)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Ukmonun Aralık ayı için yaptığı tahmin burada dursun bakalım tutacakmı, yine şuanlık haftalık verilere en yakın bu gözüküyor en azından Aralık ilk yarısı için tabi bir anda her şey değişebilirde belli olmaz. Bizim coğrafya sıkıntı malum.

20231121150516-738e1a8185a7009e8e65af086e781eee49a006df.png"

• Ukmonun Aralık ayı için yaptığı tahmin burada dursun bakalım tutacakmı, yine şuanlık haftalık verilere en yakın bu gözüküyor en azından Aralık ilk yarısı için tabi bir anda her şey değişebilirde belli olmaz. Bizim coğrafya sıkıntı malum.

20231121150516-738e1a8185a7009e8e65af086e781eee49a006df.png"

Birkaç yeri beyaza, birkaç yeri kırmızıya boyayarak ülkeye sert ataklar indirebiliriz. Gayet güzel bence.

• Son haftanın gözdesi İngiliz modelinin 168’ine bakmakta yarar var

Bu sinoptikte ilerisi içun hem olumlu hem de olumsuz sinyaller var

Soğuk ve yağışlı sektörde kalmak İçin levyelerin ( pardon dengelerin ) bize dönmesi gerek

Tabi bu 168 de değişebilir ama şu halinin olumlu ve olumsuz yönlerini Yorumlamak isteyen yazabilir

• Ben bu bölümü sevdim üstad:)))

Çok güzel, yapabilirse YB gücü , enfes şeyler olabilir

Ama benim dikkat çekmek istediğim 1. bölge bu şark cephesiydi zaten

Sibirya YB girişimi var ama bu arsız Ural Blokajına da dönüşebilir , işimize yarayacak bir tampon Sibirya YB’sine de dönüşebilir

Her durumda PV darbe almaya çalışıyor ve öğlen paylaştığım ısınma ihtimali ile uyumlu bir gelişme

2 3 ve hatta 4. Mesaj daha var gördüğümü sandığım , peşpeşe 2 sistem almak üzereyken 3. İçin uğraşmak da güzel olur tabi

• Tüm soğuk hakkımızı bu dönemde kullanma ihtimali korkutmuyor değil.Umarım Ocak ve Şubat gibi de görürüz böyle sinoptikler.

Kaliteli bir yorum

Ama namağlup haftalarca zirvede kalan takımlar olur

Sürekli fiyatı yükselen hatta peşpeşe günlerce zirve yapan hisse de olur oluyor

E sürekli YB yediğimiz dönemler de olabiliyor

Peşpeşe soğuk sistem aldığımız bir dönem neden olmasın

Misal 3 sistem 1 hafta es , 2 sistem 3 gün sus , 3 sistem 10 gün es sonra 15 günlük dev sistem üstüne 15 gün sus , olabilir bu tarz döngüler bence ve sistem aldıktan sonra arada molalar iyidir

Yeter ki mola 2 haftayı geçmesin

• Çok güzel, yapabilirse YB gücü , enfes şeyler olabilir

Ama benim dikkat çekmek istediğim 1. bölge bu şark cephesiydi zaten

Sibirya YB girişimi var ama bu arsız Ural Blokajına da dönüşebilir , işimize yarayacak bir tampon Sibirya YB’sine de dönüşebilir

Her durumda PV darbe almaya çalışıyor ve öğlen paylaştığım ısınma ihtimali ile uyumlu bir gelişme

2 3 ve hatta 4. Mesaj daha var gördüğümü sandığım , peşpeşe 2 sistem almak üzereyken 3. İçin uğraşmak da güzel olur tabi

Daha geçen sene o bölgeden çok çektik.Ural bize sıkıntı yarattığı gibi bazen de PV yi mükemmel darbelediği oluyordu.Hem Amerika ve kanada gibi arkadaşların da pasif olduğu zamanlarda iyi düşünelim iyi olsun hocam:)Aslında dün ortalık toz duman derken bu sıkıntılı alanların ne gibi hareketleri olacağını biraz daha gözlemleyebilmek adına idi.Herşeye rağmen ilerisi için de çok güzel şeyler hissediyorum diyebilirim:)

• Umarım hocam ama geçmişte yaşadıklarımız şüpheli yaklaşıma neden oluyor.Umalım sizin dediğiniz olsun

• Cold.EFso

Hat den Titel des Themas von „İlginç Kış , Erken Kış , Sert Kış Sinyalleri falan filan..“ zu „Erken Kış ,Sert Kasım Finali🥶 ve Aralık 🎱“ geändert.