Ankara Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Modellere ne oluyor son zamanlarda ya.. geçen sene en azından gün gün değişiyordu bu aralar her güncelleme hatta ara güncelleme bammmbaşka çıktı geliyor. Atmosfer fazlasıyla kaotik oluruna bırakmak en iyisi gibi artık👍

• Modellere ne oluyor son zamanlarda ya.. geçen sene en azından gün gün değişiyordu bu aralar her güncelleme hatta ara güncelleme bammmbaşka çıktı geliyor. Atmosfer fazlasıyla kaotik oluruna bırakmak en iyisi gibi artık👍

120.saate bakıp çıkmak lazım. Uzun vadeye ben artık bakmıyorum. Modeller dalga geçiyorlar çünkü gerek yok 120 den fazlasına. Sonra durduk yere canımız sıkılıyor. Şu 9 ocağı hayırlısıyla almamız gerekiyor

• Biraz baktım. Sicilya açıklarında doğan AB, Azor'un da daralmasıyla devasa bir alana yayılıyor. O kadar genişliyor ki, güney enlemlere inmeye çalışan kutup kökenli soğuk havanın da önüne bariyer oluyor. Soğuk salınım bu yüzden doğuya kayarken kuzeyde alan bulan Azor büyüyüp serpilen AB ile İzlanda'nın arasına dalıp irtibatını kesiyor. O koca AB'ye trof yaptırıp ikiye bölüyor. Tabii bunda Grönland üzerindeki aşırı derin 3 alçak basınç merkezinin de büyük etkisi var. Azor'u doğuya pressliyorlar. Soğuma da doğuya kaçıyor. Etki tepki meseleleri.

Şimdilik pek iç açıcı bir senaryo değil. Olumlu-olumsuz değişme ihtimali de çok yüksek. Ama son güncellemeden daha olumsuz olamaz.

• gfs'in kafası cok karışık ecmde gösteriyo vermiyo yine kimseye guvenemiycez yaşayıp görücez

9 10 ocak icin bi seyler yaşayacağımız kesin zaten de 13 ve sonrası çok cambaz bu durumda modeller benim için söyle:

gfs: :/ rk23_kgigf-123

ecmwf: X/ :rolleyes:

ukmo: 8) :/

🌩

• Gfs 9-10 Ocak için mükemmel bir rakım sistemi diyor.Yüksekler örtü çekerken,merkez civarlarında KKY,sistem sonuna doğru kar olabilir.İlerleyen güncellemelerde ne olacak bakalım.

• 1000 rakım aşağısı bu çıktıya göre 20 ocağa bakmaya başlasın vade çok kısaldı düzeleceği de yok

Soğuk bakımından değişmez gibi ama yağış çok değişecek. Gem controle baktım yağışı çok uzun vakitlere yaymış ve soğuk ile çakışıyor. Rahat 10 15 cm kar görülebilir o durumda mesela. Hakkımız da hayırlısı artık ankarayı nasılsa öyle kabul ediyorum. Kış şehri değiliz

• Ankara ayazı bile görmüyoruz artık 😂

Sanırım araba egzozu, yüksek katlı binalar ağaçların azalması bu konuda çok büyük bir etken.Çocuklugumuzun kışları isnisnasiz hep güzeldi hep baba kışlar olurdu. Anneannem,babaannem zemheri derdi Ocak ayına onlar bile yalan oldu yıldan yıla.

• Soğuk bakımından değişmez gibi ama yağış çok değişecek. Gem controle baktım yağışı çok uzun vakitlere yaymış ve soğuk ile çakışıyor. Rahat 10 15 cm kar görülebilir o durumda mesela. Hakkımız da hayırlısı artık ankarayı nasılsa öyle kabul ediyorum. Kış şehri değiliz

Gem asla güvendiğim bir model değildir bence hayal satan modellerin başında geliyor. Her sistemde en çok yağışı Gem verir uzun vadede hep bizi kara gömer ama sonuç hüsran olur özellikle son yıllar özelinde. Ben şahsen konumum adına kapattım 9-11 ocağı. Kış şehri değiliz evet ama oraj döneminin şehri de biz değiliz. Kütleler merkeze yanaşamaz iç ege kırmızılarla kavrulurken buraya damla düşmez bence karaman ve ığdır ile Türkiye'nin en şansız 3 ilinden birisi ankara...

• Gem asla güvendiğim bir model değildir bence hayal satan modellerin başında geliyor. Her sistemde en çok yağışı Gem verir uzun vadede hep bizi kara gömer ama sonuç hüsran olur özellikle son yıllar özelinde. Ben şahsen konumum adına kapattım 9-11 ocağı. Kış şehri değiliz evet ama oraj döneminin şehri de biz değiliz. Kütleler merkeze yanaşamaz iç ege kırmızılarla kavrulurken buraya damla düşmez bence karaman ve ığdır ile Türkiye'nin en şansız 3 ilinden birisi ankara...

Gem'i bende çok takip etmiyorum normalde ama yağış konusu hala değişkenlik gösterir diye örnek gösterdim yani. En umutsuz vaka ben bile kapatmadım 9-11 i bence pazartesi akşamına kadar bekleyelim ama merkez adına en azından bir şey beklemiyorum o yüzden üzmez. Oraj bu sene kendi adıma leş idi ama genel anlam da dolu doluydu aslında özellikle mayıs son haftası her gün oraj vardı. Genel tablo da şanssızız ama bu bir gerçek. Kış severler olarak bu şehir bizi asla tatmin etmeyecek anca hayal kurmakla yetiniriz