Ankara Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Şu anki tahmin ve verilere göre çarşamba günü Ankara için baya hareketli geçecek gibi görünüyor. CAPE değeri 900'lerde, lifted index -4'lerde, K-Index ise gökgürültü bir fırtına için uygun değerlerde gözüküyor. Yüzey ve üst seviyede nem değerleri de yüksek olursa çarşamba aksiyonlu geçecek gibi. Meteorolojik yorumlarda daha toyum ama yine de böyle bir yorum yapmak istedim. Yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim :)--

• Şu anki tahmin ve verilere göre çarşamba günü Ankara için baya hareketli geçecek gibi görünüyor. CAPE değeri 900'lerde, lifted index -4'lerde, K-Index ise gökgürültü bir fırtına için uygun değerlerde gözüküyor. Yüzey ve üst seviyede nem değerleri de yüksek olursa çarşamba aksiyonlu geçecek gibi. Meteorolojik yorumlarda daha toyum ama yine de böyle bir yorum yapmak istedim. Yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim :)--

Evet doğru yalnız sana bir ipucu vermek isterim. Alt seviye nemli üst seviye kuru olursa konvektif kararsızlık tetiklenir. Skew-T diyagramları öğrenmeye çalış, sana çok yardımı dokunacaktır. Ayrıca sadece sayısal endekslere bağlı kalmadan konveksiyonel hareketi çözmeye çalış. Merak ettiğin yer olursa danışabilirsin, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

• Evet doğru yalnız sana bir ipucu vermek isterim. Alt seviye nemli üst seviye kuru olursa konvektif kararsızlık tetiklenir. Skew-T diyagramları öğrenmeye çalış, sana çok yardımı dokunacaktır. Ayrıca sadece sayısal endekslere bağlı kalmadan konveksiyonel hareketi çözmeye çalış. Merak ettiğin yer olursa danışabilirsin, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Çok teşekkür ederim. Yazdığınız ipucunu da bundan sonra değerlendirmelerime alacağım. Araştırmaya ve gözlemlere devam ^^

• Evet doğru yalnız sana bir ipucu vermek isterim. Alt seviye nemli üst seviye kuru olursa konvektif kararsızlık tetiklenir. Skew-T diyagramları öğrenmeye çalış, sana çok yardımı dokunacaktır. Ayrıca sadece sayısal endekslere bağlı kalmadan konveksiyonel hareketi çözmeye çalış. Merak ettiğin yer olursa danışabilirsin, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Aslan geldi aslan :hfyeni (25):

• Arada millet kütüphanesine gidiyorum çalışmaya

bazen de özellikle dolu yağabilecek günlere denk getiriyorum orada çalışmayı

çünkü kapalı otopraka koyuyorum, kafam rahat oluyor

araba fiyatları öyle uçtu ki , artık gözüm gibi bakıyorum

önceden hususan doluda çıkardım yola , çok eğlenci oluyor diye :hfyeni (18):

yarın dolu yağabilir değil mi? kütüphaneye gideyim mi? :)

BORN IN WINTER

• Yarın sabah ve öğle saatleri arasında Afyon-Eskişehir hattında yayılacak konvektif hücreler ögleden sonra Ankara-Bolu hattına ilerleyerek geniş bir risk alanı oluşturacak.Kararsızlık değerleri için modeller biraz ayrışmış görünüyor sabah son kez inceleyecegim risk alanını şimdilik geniş tutmak istedim.Bu alanlarda süper hücre oluşma ihtimali çok fazla‼️

• Yarın sabah ve öğle saatleri arasında Afyon-Eskişehir hattında yayılacak konvektif hücreler ögleden sonra Ankara-Bolu hattına ilerleyerek geniş bir risk alanı oluşturacak.Kararsızlık değerleri için modeller biraz ayrışmış görünüyor sabah son kez inceleyecegim risk alanını şimdilik geniş tutmak istedim.Bu alanlarda süper hücre oluşma ihtimali çok fazla‼️

Boş geçmeyelim yeter

• Olumsuz durumlar var mı son olarak ? Bugun icin beklenti yaptım umarım patlamayız

Özellikle kuvvetli kısmı Ankara’nın kuzeybatısı olmak üzere il genelinde oluşumlar görecegiz.Kuzeydogusu oraj açısından biraz daha risksiz görünüyor ama belli olmaz.