Ankara Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hosgeldin kipcak hocam dediklerine saygi duyuyorum ancak bu endeks ve verilerle sistemin italyaya kaçma riski yok bana göre ecmwf’nin tamamen sacmaladigi ve cozunurluk anlaminda sinifta kaldigi bir aksam guncellemesinden ibaret..

Endeksler bir şeyi gösterirken trendler başka bir şeyi gösterir. Sadece endeks de sadece trend de tüm tabloyu ortaya koymayabiliyor

• kipcak hoşgeldin hocam uzun bir aradan sonra forumda seni görmek çok güzel. Yoğun ısrar konusuna katılmıyorum. kendin bizleri çok özlediğini dile getirip foruma cereyanı vermeye gidiyorum dedin :hfyeni (18): :hfyeni (18):

Şubat başında ki sistem inşallah bize yarayacak ve Baskentli, sen, ben ortak bir tahmin hazırlayıp asıl cereyanı o zaman vereceğiz 8)

Adam ayak üstü bizi yalancı çıkardı. Belgelerle mi konuşalım illa yani ^^

• 2012 sistemi neredeyse tüm senaryolar ip gibi dizilmişken İtalya'ya gitti. Bazen o senaryolardan birisi trendi bir yakalıyor, hepsini yanına çekiyor.

Gerçi kaçan 2012 sisteminin kırıntısı bile İstanbul'da acayip deniz etkisi ile kar sağanaklarına sebep olmuştu ama kaçan balık çok büyüktü.

• Estagfirullah kendi gördüğümü söylüyorum saygı duyuyorum dedim yazinin basinda ;) ^^Trend dediginiz seyi anlayamadim bu sezonda gorulen orta akdeniz siklonlarını mı kastediyorsunuz?

• 2012 sistemi neredeyse tüm senaryolar ip gibi dizilmişken İtalya'ya gitti. Bazen o senaryolardan birisi trendi bir yakalıyor, hepsini yanına çekiyor.

Gerçi kaçan 2012 sisteminin kırıntısı bile İstanbul'da acayip deniz etkisi ile kar sağanaklarına sebep olmuştu ama kaçan balık çok büyüktü.

Degerli hocam ben merkeze kesin tatmin edici kar yagar demedim kendi gordugum ve bekledigim goruntude italya riskini cok dusuk goruyorum ispanyadan yukselen azor yuksek basincinin bati akdeniz kolu olacagini dusunuyorum bugun guncellenen ao nao da beklentime uygun ayrica faz 4 ile geliyor

• Estagfirullah kendi gördüğümü söylüyorum saygı duyuyorum dedim yazinin basinda ;) ^^Trend dediginiz seyi anlayamadim bu sezonda gorulen orta akdeniz siklonlarını mı kastediyorsunuz?

O gördüğünüz çizgilerin her birisi bir senaryo. Ve bu senaryolar oluşturulurken ön tanımlı bir veri seti ile çalıştırılıyor senaryo. Buna bias deniyor. Model bu bias ile çalıştırılınca bazı senaryolar aldığı bu veri ile diğer senaryolardan farklı bir çıktı veriyor. Süreç içinde çalıştırmalar devam ederken. O senaryoya girilen veri olmadan da diğer senaryolar benzer çıktılar sunmaya başlıyor. Buna kabaca trend deniyor. 2012-2007'de çok benzer şekilde tüm çalıştırmalar sisteme 24 saatten az bir süre kala trendi görüp aslında bunun bir italya sistemi olduğunu söyledi.

Dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Umarım açıklayıcı olmuştur.

• Degerli hocam ben merkeze kesin tatmin edici kar yagar demedim kendi gordugum ve bekledigim goruntude italya riskini cok dusuk goruyorum ispanyadan yukselen azor yuksek basincinin bati akdeniz kolu olacagini dusunuyorum bugun guncellenen ao nao da beklentime uygun ayrica faz 4 ile geliyor

Esrağfurullah

Burada bir ispat ya da benim dediğim doğru çıkacak tavrı ile söylemiyorum hiçbir şeyi. Öyle anlaşılıyorsa affola.

Sadece böyle bir durum da var demeye çalışıyorum.

• Evet modellerin ve senaryoların çalıştırma şeklini okumustum bias correction diye geciyor makalelerde trend kelimesini ilk kez duydugum icin merak ettim.Bir baska veri daha atayim burada kalsin bakalim yarin sabahki degisim nasil olacak

• Ankara'da kar mi basladi arkadaslar sosyal medyada birkac haber gordum ama gercek mi anlamadim

Bazı bölgelerde yağması muhtemel görünüyor hocam. Google bile gecenin 4'ünde karla karışık yağmur vermiş merkez için.

Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 2. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

"Bütün ümidim gençliktedir." - Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk

(1881-193∞)

• Ankara'da kar mi basladi arkadaslar sosyal medyada birkac haber gordum ama gercek mi anlamadim

ben yoldayım. Eşime sordum. Yapracıkta bir şey yok. Genelde Ankara’da ilk bizde başlar

BORN IN WINTER