(SSW) Ani Stratosferik Isınma Olayının Türkiye Üzerine Etkileri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ülkemizin major ssw de etkilendiği güçlü bir sistem olmuşmuydu kayıtlarda hocam. Ben şuan hatirlamıyorum. Yani sadece ülkemizin batısını demiyorum. Ülke anlaminda dedim. 2018 de ülkemizin batısı az da olsa tozu bile etkilemisti

Konunun ilk 2mesajındaki tabloların hepsi major ssw incelemesi. O tablolardan hangi yıllarda major ısınma ve yer değiştirme olduğuna bakarak ülkemizde gerçekleşen anormalilere ve o yıl gerçekeleşen sistemlere(kendiniz) bakabilirsiniz.

2018 bölünme idi ve kar ve sıcaklık açısından etkilenemediğimiz bir durumdaydık. Sadece Edirne etkilendi desek yeridir.

turkiyeye soğuk sistemler getirir mi bu ssw hocam Enes Güleç(17)

Major çünkü

Ve yer değiştirme var bölünme değil ve mjo iskandinavya blocking diyor

Ne yalan söyleyeyim daha verilere bakma fırsatım olmadı, twitterda gezinirken gördüm tüm senaryoların major ssw verdiğini. Ancak genel bakış olarak sistem getirme potansiyeli ve soğuk geçirme potansiyeli içeren bir durum. Detaylarına sonra ineriz.

• 14 Şubattan sonraki 23 şubattaki ısınma ile yer seviyesine etki etme tarihleri Mart başına uzuyor. Yaklaşık olarak 28 Şubata kadar strarosfer-troposfer eşleşmesi gözükmüyor. Ancak Mart başı itibariyle bu eşleşme görülebilir ve yer seviyesinde etkilerini görmeye başlarız diye düşünüyorum.

• 14 Şubattan sonraki 23 şubattaki ısınma ile yer seviyesine etki etme tarihleri Mart başına uzuyor. Yaklaşık olarak 28 Şubata kadar strarosfer-troposfer eşleşmesi gözükmüyor. Ancak Mart başı itibariyle bu eşleşme görülebilir ve yer seviyesinde etkilerini görmeye başlarız diye düşünüyorum.

Ancak içinde bulunduğumuz-geride bıraktığımız sistem gibi SPV konumuna bağlı olarakta salınımlar görebiliriz Şubat sonuna kadarki süreçte.

• Ancak içinde bulunduğumuz-geride bıraktığımız sistem gibi SPV konumuna bağlı olarakta salınımlar görebiliriz Şubat sonuna kadarki süreçte.

Hocam zaten belli oldu gibi ulkemiz şubat ayını sıcaklık olarak normaller altı bitirecek. Umarım martta artık bahara gireriz. Bu temennimiz deprem bölgesi için.

• Hocam zaten belli oldu gibi ulkemiz şubat ayını sıcaklık olarak normaller altı bitirecek. Umarım martta artık bahara gireriz. Bu temennimiz deprem bölgesi için.

Deprem bölgesinin sakin geçmesi temennimiz ama Batı bölgeler Martta bahara başlarsa yeni büyük felaketler yolda demek bi çok baraj daha çok düşük ..

100hpa'ye kadar SPV Doğu Avrupa boyunca konumlanırken troposfer ile eşleşmesini sağlayacak olan katmanda 150hpa'de yani tropopozda halen kutuplarda seyrediyor. Muhtemeldir ki değişiklik olmazsa veriler güncellendikçe alt seviyede Doğu Avrupaya doğru kaymaya başlayacaktır.

360h

gfs_nh-gphellvert_20230210_f360.png

Görüldüğü üzere henüz alt seviye ile bir eşleşme yok ancak büyük ihtimalle Mart ayı ile birlikte eşleşme sağlanacak radikal bir değişiklik olmadığı sürece

• Eşleşme olmasa bile etkileri oluyor troposfere. 24-25 ısınması şubat başı aoda düşüşe neden oldu. Şubat başı ısınması da 15 sinde etkisini gösterdi. Negatife inmemesi zaten eşleşme olamadığını gösteriyor. 15 indeki ısınma da ay sonuna doğru aoda etkisini iyiden iyiye gösteriyor. Bazı senaryolarda yer değiştirme olduğunu gördüm. Zaten aodaki negatife inen senaryolardan da anlaşılıyor. Mart başında da vortexte yüksek basınçlar hakim olacak gibi. Nereyi vurur bilinmez tabi. Soğukların italyaya vurmasını isterim bu durumda, bu kadar sert soğukların ülkemizdeki durumu çok daha kötü hale getireceği belli. İtalyadan soğuğun kırılıp bize güzel yağış getirmesi temennimiz. Malesef hem kuraklık hem de deprem olması ülke adına tam bir facia 🙁

• Ülkemizin major ssw de etkilendiği güçlü bir sistem olmuşmuydu kayıtlarda hocam. Ben şuan hatirlamıyorum. Yani sadece ülkemizin batısını demiyorum. Ülke anlaminda dedim. 2018 de ülkemizin batısı az da olsa tozu bile etkilemisti

Edirnede 30cm örtü oldu hatırlıyorum

• Minör ısınma sürecini geride bıraktık. Yukarıda baz aldığım yıllar ile bu geçtiğimiz süreci kıyasladığımızda 2006ya daha yakın olduğunu söyleyebiliriz. Tabiki etki bakımından tam olarak benzemese, günün sonunda ana sinoptiğe yakınlık bulunuyor. 2006'nın major bir ısınma olduğunu ve bu yıl geride bıraktığımız ısınmanın minör olduğunu unutmamak gerek.

Isınma tarihi: 1 Şubat olarak baz aldım

Kompozit harita tarihi: 25 Ocak - 8 Şubat

Sol taraf benzerliği ile kompozit haritasını çıkardığım yıllar.(Yukarıdaki yazıda da var) - Sağ taraf gerçekleşen.

• SPV, Avrupa'dan Sibirya'ya doğru yer değiştiriyor.

6 Tane major ısınmada, Avrupa-Sibirya yer değişimi sonucu; Ülkemizde mevsim normalleri civarı ve biraz altı sıcaklıklar görülürken, yağış ise mevsim normallerinin biraz üstünde olarak görülmüştür.

O zaman sibirya ataklari alabilme ihtimalimiz daha yuksek demi subat sonlari ve mart icin