Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • CAPE(Convective Available Potential Energy) Nedir?

CAPE bir hava parçasının sahip olduğu kaldırma gücüdür. Bizler için şiddetli hava olaylarını tahmin etmek için çok değerli bir veridir çünkü atmosferdeki kararsızlığı bize sayısal olarak vermektedir. Ancak diğer parametreleri ve verileri incelemeden sadece CAPE indeksine bakarak net veya kesin bir şey söylenemez. ( J/kg )

CAPE < 300 = CAPE 300J/kg'dan düşük ise hava son derece kararlıdır. Hiç veya çok az konvektif potansiyel vardır.

300 < CAPE < 1000 = CAPE 300J/kg ile 1000J/kg arasında ise hava az derecede kararlıdır ve çok şiddetli hava olayları beklenmez. Zayıf konvektif potansiyel vardır.

1000 < CAPE < 2000 = CAPE 1000J/kg ile 2000J/kg arasında ise hava orta derece kararsızdır ve oraj gibi kuvvetli hadiseler görülebilir. Orta derece konvektif potansiyel vardır.

2000 < CAPE < 3000 = CAPE 2000J/kg ile 3000J/kg arasında ise hava çok kararsızdır ve çok şiddetli hava olayları yaşanabilir. Oraj hadisesinin yanında dolu hadisesi de gözlemlenebilir. Yüksek derecede konvektif potansiyel vardır.

3000 < CAPE = CAPE 3000J/kg'dan büyük ise hava aşırı derecede kararsızdır, ağır hava olaylarına ek olarak hortum görülebilir. Gerekli şartlar sağlanırsa çevreye çok fazla zarar verebilir. Çok yüksek derecede konvektif potansiyel vardır.

Peki biz bu CAPE indeksine nereden ulaşabiliriz? Aşağıya bazı yerler bıraktım.

Skew-T diyagramlarında yan tarafta CAPE değerleri verilir.

forum.havaforum.com/attachment/157031/

ya da

https://www.windy.com bu siteye girip yan taraftan CAPE İndeksine basarak bulabiliriz.

forum.havaforum.com/attachment/157032/

Yukarıda CAPE değerini bulabileceğiniz yerlerden sadece bazılarını verdim.

• Matematiksel bir tanım yapacak olursak, CAPE bir hava parseli üzerindeki kaldırma kuvvetinin yüksekliğe göre integralidir.

CAPE = ∫F_b dz

Fiziksel olarak bir hava parselinin yükselme sonunda sahip olabileceği teorik en yüksek kinetik enerjiyi ifade eder. (Viskozite vb. etkiler göz ardı edildiğinde)

• Minik bir bilgi daha!

Rüzgar yönünün yer seviyesinde kuzeyli, üst seviyede güneyli olması CAPE değerini arttırır, güçlendirir. CAPE değerinin güçlenmesi durumuyla birlikte oraj hadisesi daha da kuvvetli olur.

• Minik bir bilgi daha!

Rüzgar yönünün yer seviyesinde kuzeyli, üst seviyede güneyli olması CAPE değerini arttırır, güçlendirir. CAPE değerinin güçlenmesi durumuyla birlikte oraj hadisesi daha da kuvvetli olur.

Tabi bu konuma göre değişebilen bir durum :)

• Minik bir bilgi daha!

aynisini bugun birebir yasadim takip ederek.