İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam öyle demeyin Gem modeli geçen kışın mucididir tutarlılığı Gfs'den daha iyi zaten. Buradaki çoğu takip eden arkadaş bilir, siz geçen kış aramızda yoktunuz büyük ihtimalle haberiniz yok ama her güncelleme neredeyse Mart ayında gelen 2 sistemide bize verdi kuvvetli şekilde tüm modelleri kendine benzetti ecmwf anca 144'de görebilmişti. Eps felan hikaye artık dün akşama göre bir anda gene doğulamış baya hemde bir hükmü kalmadı pek yani, 2-3-4 güncelleme ısrar ediyor sonra ana çıktı 120'de değiştinmi hop geri vites. Ha bu sezon pek ısrarcı degil geçen seneki gibi orası ayrı tabi ama hiç bir model iyi değil bu kış oda bir gerçek.

Geçen yıl için kolpaçinoyu kutlarım

Ancak bu yıl özellikle siz paylaştıkça takip ediyorum bir çok verisini

maalesef uçlarda geziniyor

öyle uçlarda gezinen model bazı yıllar isabet edebilir

şu 28/31 dönemi için defalarca -12'lik sistem verdi mesela

ecm eps ise hep azami -8 görürsünüz dedi ve ben de haftalardır ay sonu bir altyapı sistemi -8 baştacı demiştim , acil şart demiştim sert bir şubat için hatta, alıyoruz da şükür

,demem o ki Gem benim için dominant model değildir, arada bir bakarım ( sadece beni bağlayan yorumum)

• modeller İzlanda'nın yapısını çözemiyor, son güncellemelerde İzlanda'da bir baskı ortaya çıktı modeller de bunu yansıttı, kar yağacak mı sorusu için bile daha çok erken,

öngörüm şudur, 1. sistem önceki güncellemelerde ki gibi güçlü olmayacak, -6 -8 bandında rakım sistemi olacak aslında 1 şubatta gerçekleşecek sistemin 1 tık fazlası olabilir, kıyı kesim için kar anca gece, sabah saatlerinde gerçekleşecek. 1. sistemin zayıflığı 2. sistemi güçlendirdi, 2. sistem daha kuvvetli olacak fakat kelebek etkisi yapıp bu seferde 1.sistem sonunda yeni bir İzlanda keşfedilecek ve 2.sistem zayıflayıp 3.sistemi konuşuyor olacağız, sistemlerin ötelenmesi bundan kaynaklı sürekli 1. 2. 3. sistemlerden bahsediyoruz, 27 ocakta görünür bir sistemimiz vardı ve 4 şubata uzadı, bu döngü yavaş yavaş kırılıyor ama kesin şu ki düşük rakımlar için çok sancılı olacak.

• İzlanda AB sinin arka arkaya düşey salınımları -8 / -10 lardan fazlasını getirmez çok ekstrem basınç yerleşimleri olmadığı sürece. Ama İzlanda şunu yapar, yaptığı U tipi salınım hareketi ile kuzeydoğudaki Kafkasya zaafiyetini ortadan kaldırarak batı Sibirya ‘yi harekete geçirir. Azor kuzeydoğu Avrupa İskandinavya ve Batı Sibirya yükseği ile bir bütünlük sağlar ve bizlerin kutup treni dediğimiz -16 ların Trakya sınırlarına girdiği güncellemeleri göstermeye başlar. Şubat 8-10’dan sonra muhtemelen kışın en pik sistemi görünecektir. İzlanda’lar ülkemizin iç kesimlerinin aç kaldığı kar yağışı için çok faydalı olacaktır bunu da atlamamak lazım.

• Ülkecek karsızlık bunalımı yaşıyoruz

Koskoca kar kenti Kayseri bile karı özlemiş

Kuzenim tıpkı binlerce vatandaş gibi kendini Erciyes dağın zirvesine atmış

Yarın ve sonrası için Kartepe’yi düşünemiyorum

İstanbul’dan başlar konvoy trafiği 😀⛄️

• Klasik İzlanda sistemi.

Her zaman İzlanda sistemlerinden nefret ederim. Şöyle sibirya olacak ki kuzeyden bodoslama hiç değişmeden vura vura gelecek. Ben pek ümitli değilim malesef İstanbul adına beni tatmin etmez...

Snow Depht / Beylidüzü

Kara Aşık Olmak Delilik Değil bir Sevdadır...

hava-yagmusrs23333323333hava-yagmusrs23333323333hava-yagmusrs23333323333

• akşam siüüüüüü dersem bilin ki kar yağıyor 🤣🤣🤣

Merhaba ben Onurcan Aydın 27 yaşındayım fiziksel engelliyim açık lise mezunuyum yılardır hava forumda model takibi yapıyorum.