İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Daha açık konuşmak gerekirse kutup bölgesinde soğuklar hapsolmuş durumda ve YB alanları geçen seneki gibi zayıf kutbi girdabı delip kutup bölgesine doğru yükselemiyor ve biz de o soğuklardan nemalanamiyoruz.

Güzel kısım ise güçlü kutup girdabı dağılmıyor olsa da doğru basınç dizilimleriyle başka konumlara korkunç güçlü olarak öteleniyor. Hemen bir örnek olarak, Önümüzdeki günlerde bizi etkileyecek olan Afrika atağı, muhtemelen yola devam edip kırım üzerinden Sibiryaya doğru yönelecek. Bu gerçekleşirse Sibiryadaki aşırı kuvvetli soğukları Çin veya japonya bölgesine doğru ittirecek. Beklediğim gibi olursa -25 hatta -30 anomali değerinde 850hpa sıcaklıkları o coğrafyaya efsanevi soğukları götürecek.

Konuyu çok dağıttım 😂 Aralık ayını yukarıda Afrika atağının rotasına göre takip edeceğim. Karadenizi aşıp Sibiryaya yol alırsa ay sonuna kadar İzlanda kökenli haricinde sistem beklemiyorum. 😕

Günaydın forum,

Afrika atağının rotasını takipteydik. Dün gece çıktısında Karadenizi aştıktan sonra güçlenip, soğuk akış doğrultumuza set oluşturuyordu. Bunun sonucunda da Sibiryada biriken efsanevi soğuklar 216. saatte Japonyanın üzerine akıyordu.

Bu sabah çıktısı ise 144. saatten itibaren bu görüşten ayrılmaya başladı. Afrıka atağı batı Rusya bölgesinde güçlenmek yerine Kazakistan dolaylarında yataya uzanmaya başladı. Bunun etkisiyle de Sibirya - Avrupa bağlantısı daha az zarar gördü. Avrupayı dolanan sistem balkanlar üzerinden bize de şöyle bir dokunmuş oldu.

Önümüzdeki günlerde yine benzer senaryolar görebilirsek 14-15 aralık tarihleri için en azından Batıdaki kayak merkezleri için sezon açılışını başlatabilecek bir sistemi bekleyebiliriz. Eğer Afrika bir tık daha doğulu yükselip, Adriyatik veya Ege'de bir AB oluşumuz gözleyebilirsek de ilk sistemimiz (kıyılar elbette zor) hayırlı olsun diyebiliriz 8)

• çok açıklayıcı yazmıssınız elinize sağlık

aralık için 2 derece civarı mevsim normalleri üzeri tahmin var ama bunun cok üzerinde sıcaklıklar mevcut önümüzdeki hafta içinde sıcaklıkların dahada yükselmesi halinde ortalamanın 7-8 derece üzerine çıkarız

bu durumda ortalamanın 2 derece üzeri aralık tahmini için bir soğuk sistem almamız gerekir

sabah ecmwf de bunun sinyalleri var

• Bilmiyordum hocam böyle dediysen vardır bildiğin. Lodostan dolayı mı artar hastalık bilmediğimden sordum.

Yok estağfurullah hocam.

Vakit var daha erken fakat gelecek extrem sıcaklığın peşine iligimize kadar üşütecek havanın gelme ihtimali var.

Bizim insanları biliyorsun ufak bi sıcak hava gördüklerinde hemen kısa kolluya geçiş oluyor buda hastalığa sebebiyet verebilir vade şuan için uzun bakalım ne şekil alacak cumartesiye belli olur zaten.

• Yok estağfurullah hocam.

Vakit var daha erken fakat gelecek extrem sıcaklığın peşine iligimize kadar üşütecek havanın gelme ihtimali var.

Bizim insanları biliyorsun ufak bi sıcak hava gördüklerinde hemen kısa kolluya geçiş oluyor buda hastalığa sebebiyet verebilir vade şuan için uzun bakalım ne şekil alacak cumartesiye belli olur zaten.

Şimdi anladım hocam haklısın. Dikkat etmek gerek.

• çok açıklayıcı yazmıssınız elinize sağlık

aralık için 2 derece civarı mevsim normalleri üzeri tahmin var ama bunun cok üzerinde sıcaklıklar mevcut önümüzdeki hafta içinde sıcaklıkların dahada yükselmesi halinde ortalamanın 7-8 derece üzerine çıkarız

bu durumda ortalamanın 2 derece üzeri aralık tahmini için bir soğuk sistem almamız gerekir

sabah ecmwf de bunun sinyalleri var

Bence normallerin 7-8 derece üstünden 2 derece üstüne çekebilecek olası sistemi tekte alalım bölmeye gerek yok.

• Merhaba arkadaşlar,

İzlanda'nın aktifliği ile birbiri ardına ürettiği AB 'ler ingiltere, fransa, italya, adriyatik sırbistan, bulgaristan, romanya ve baltık rotasını izleyerek adeta 300 derecelik bir açıyla avrupa turu atıyor. Yaklaşık önümüzdeki 7-10 gün bu böyle devam ederken ilimiz açısından yağışlarla bir nebze mutlu olabileceğimiz bir periyottayız. Orta Atlantik civarındaki AZOR bu döngünün bozulmasını sağlayacak ve ayın 22-23-24'üne doğru ilk adam akıllı polar atak beklentim bulunuyor. Bu süreçte Almanya - İskandinavya arasına yerleşecek olan Azor yaklaşık 6-7 gün içerisinde ikinci ve nispeten daha kuvvetli bir polar salınıma yol açarak 31 Aralık - 1 Ocak gibi "daha önce de spoiler verdiğim üzere) istanbul için yılın ilk kar yağışının görülmesini sağlayabilir. Gelişmeleri takip etmeye ve sizlere aktarmaya devam edeceğim.

Herkese sevgiler, selamlar :/8103*

• şaka maka aralık çok hızlı geçiyor gibi baksanıza 6 aralık olmuş sanki daha dün girdik aralığa baya hızlı bir giriş yaptık gibi geldi bana