Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bölge geneli 850hPA sıcaklık ortalamaları gayet güzel gözüküyor. Şimdilik üzülecek bir mevzu yok. Sadece birkaç kez Karadeniz'deki oluşan dinamik alçak basıncın sıcak çekirdeğinden etkilendiğimizi gördük. Değişecektir. En kötü havada kar görerek kaparız ama ben daha fazlasının olacağını düşünüyorum.

ECMWF Ortalama

GFS Ortalama

GEM Ortalama

Einmal editiert, zuletzt von Palanci ()

• Palanci Benim tunga konusunda 6-7 cm sahil tahmini çok uçuk kalır mı sence oluru var mı :hfyeni (18): İşin şakası bir tarafa daha erken ama ben sahiller de az da olsa örtü bekliyorum senin düşüncelerini merak ediyorum.

• Palanci Benim tunga konusunda 6-7 cm sahil tahmini çok uçuk kalır mı sence oluru var mı :hfyeni (18): İşin şakası bir tarafa daha erken ama ben sahiller de az da olsa örtü bekliyorum senin düşüncelerini merak ediyorum.

Dediğim gibi gezgin siklonun durumu önemli. Bu tür dinamik alçak basıncın gezgin olduğu sistemlerde son ana kadar değişimler olur. Sistem analizini 24 saatten az süre kaldığı zaman yapmayı planlıyorum. Eğer soğuklar güzel girerse 6-7cm az kalabilir tabii Samsun'un yağış durumuna bağlı. Eğer siklon bu konumda olursa ve Samsun soğuk açısından biraz daha şanslı(-10 civarı) olursa 6-7cm'i geçer. Bunları vade yaklaştığında da konuşuruz. Ben sadece bölgemizdeki her ilin en kötü havada göreceğini düşünüyorum.

• Kerem hocam meteocielden gfs e bakıyorum attığınız görüntülerdeki gibi -8 felan girmiyor acaba neden farklı görüntüler?

• Demek istediğim şeydi hocam, siteden gfs e giriyorum 850hpa seçiyorum ve orda görünene göre soçi açıklarında alçak basınç oluşuyor ve doğu karadenizi boş bırakıyor. Ortalamayı mı dikkate almalıyız yoksa ana çıktıyı mı anlayamadım?

• Demek istediğim şeydi hocam, siteden gfs e giriyorum 850hpa seçiyorum ve orda görünene göre soçi açıklarında alçak basınç oluşuyor ve doğu karadenizi boş bırakıyor. Ortalamayı mı dikkate almalıyız yoksa ana çıktıyı mı anlayamadım?

Tabiki de ortalamayı dikkate almalıyız. GFS'de 30, ECMWF'de 50 ve GEM'de 20 adet mevcut verilere göre olası senaryo vardır, bunların hepsinin ortalaması verilere göre ortalama bir sonuç verir, diğerlerine göre oldukça tutarlıdır.

• Ordu da gerçekleşen gecenin en düşük sıcaklıkları

Ordu, Mesudiye, MESUDİYE -10,5
    Ordu, Kabadüz, ÇAMBAŞI KAYAK MERKEZİ -10,1
    Ordu, Aybastı, AYBASTI/TOYGAR KÖYÜ -6,7
    Ordu, Akkuş, AKKUŞ -6,1
    Ordu, Gürgentepe, GÜRGENTEPE -5,7
    Ordu, Mesudiye, MESUDİYE/TOPÇAM -4,5
    Ordu, Kabadüz, KABADÜZ/YOKUŞDİBİ BELDESİ -4,4
    Ordu, Gölköy, GÖLKÖY -3,9
    Ordu, Korgan, KORGAN -3,4
    Ordu, Aybastı, AYBASTI -2,5
    Ordu, Kumru, KUMRU -1,0