İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gfs öğle güncellemesi şuan itibari ile efsane gidiyor yağış açısından diyorum muhtemelen 150 kg üstünde toplam yağış çıkacak hava-yagmusrs23333323333 hava-yagmusrs323

• Yağışlarda maşallah diyelim bir sıkıntı gözükmüyor, değişme ihtimali tabi ki de mevcut, ancak gfs ayın 15 gibi balkanlardan inecek karayelli sistemi henüz göremiyor gibi,ay ortasına doğru soğuk ve yağışlı havayı 850 hpa da -8,-10 lar görebiliriz, diğer modellerde bu dediğime yakın senaryolar mevcut. Bakalım hayırlısı, ben bu sene karlı yılbaşı kovalıyorum açıkçası..

• Ayın 2. yarısı Aralık 2001 benzeri bir pattern olabilir gibi soğuklar ülkeye bayağı yaklaşıyor ve sınırdan içeri girecek gibi Trakya bol kar ve soğuk alırken biz bol bol yağış alabiliriz kim bilir belki devamı da benzer olur şşşt :* .

• Ayın 2. yarısı Aralık 2001 benzeri bir pattern olabilir gibi soğuklar ülkeye bayağı yaklaşıyor ve sınırdan içeri girecek gibi Trakya bol kar ve soğuk alırken biz bol bol yağış alabiliriz kim bilir belki devamı da benzer olur şşşt :* .

Gelsin karayel ile balkan sistemi çok özledik 8) 8)

• Gfs ayın 22 sine kadar izmir'e toplam m2 ye 210 kg yağış vermiş, eğer gerçekleşirse 2022 yi mevsim normalleri civarında ,hatta üstünde kapatırız, barajlarımızı doldururuz..

Değişime açık tabi, değişecektir daha, ama dediğim karayelli sistemle çakışırsa diye düşünmeden edemiyorum...

• Gfs ayın 22 sine kadar izmir'e toplam m2 ye 210 kg yağış vermiş, eğer gerçekleşirse 2022 yi mevsim normalleri civarında ,hatta üstünde kapatırız, barajlarımızı doldururuz..

Değişime açık tabi, değişecektir daha, ama dediğim karayelli sistemle çakışırsa diye düşünmeden edemiyorum...

Aralık'ı normaller üstü kapatırız da yılı normallerde kapatmak için 300, normaller üstü kapatmak için 350 mm üstü yağışa ihtiyacımız var. İzmir'in yıllık yağış ortalaması 713 mm, 2022'de şimdiye kadar düşen ise 409 mm, aradaki fark 304 mm. Şu haliyle bile yıl normallerin %10-15 altında kapanabilir.

• Aralık'ı normaller üstü kapatırız da yılı normallerde kapatmak için 300, normaller üstü kapatmak için 350 mm üstü yağışa ihtiyacımız var. İzmir'in yıllık yağış ortalaması 713 mm, 2022'de şimdiye kadar düşen ise 409 mm, aradaki fark 304 mm. Şu haliyle bile yıl normallerin %10-15 altında kapanabilir.

Eğer 22 aralığa kadar 210 kg yağışı alırsak, yılbaşına kadar da 700 kg geçeriz diyerek belirttim,5-6 ay yağışsız dönemden sonra bu farkı kapatmak çok çok iyi.. Zor ama imkansız değil..en fazla yağış aldığımız ayda Aralık, neden olmasın..

• Gfs haftaya carsamba-persembe gunleri için uzun süreli bir şiddetli yağış öngörüyor Aralık ikinci yarısı bol yağışlı geçecek muhtemelen çok iyi bir patern bizleri bekliyor olabilir hava-yagmusrs323 hava-yagmusrs23333323333 :hfyeni (29):

• Yağışlarda maşallah diyelim bir sıkıntı gözükmüyor, değişme ihtimali tabi ki de mevcut, ancak gfs ayın 15 gibi balkanlardan inecek karayelli sistemi henüz göremiyor gibi,ay ortasına doğru soğuk ve yağışlı havayı 850 hpa da -8,-10 lar görebiliriz, diğer modellerde bu dediğime yakın senaryolar mevcut. Bakalım hayırlısı, ben bu sene karlı yılbaşı kovalıyorum açıkçası..

Karayel candır can...İzmirde devamlı Karayel esse kar örtüsü hiç kalkmaz İzmirden...

• 23-27 Aralık arası bir sistem belirmeye başladı ,senaryolarda %9-10 civarında batılı gelir gibi görünüyor yüksek sayıdaki senaryo sayısını baz alırsak şimdiden bu oran fena değil tabi vade uzun olumlu,olumsuz değişime açık.

• 23-27 Aralık arası bir sistem belirmeye başladı ,senaryolarda %9-10 civarında batılı gelir gibi görünüyor yüksek sayıdaki senaryo sayısını baz alırsak şimdiden bu oran fena değil tabi vade uzun olumlu,olumsuz değişime açık.

O senaryoları atarmsn

• geçen seneki sistemin kacisinin üzüntüsü hala etkili bende

20 25 cm kar görünüyordu günlerce rüyamda gördüm yine de yağmadi

Geçen sene kaçan sistemin kar haritası resmini aşağı bırakıyorum. Sisteme 48 saat kala bozmuştu Ecmwf. Hatta Mert_35 iyi hatırlar o sistemi. 240lı saatlerden 72 ye kadar getirmiştik.

Umarım bu sene ruyalarimizda görmeyiz artık.

• Offizieller Beitrag

Güney Ege Kıyılarında Beklenen Kuvvetli Yağışlara Dikkat!

Beklenen Hadise

Gökgürültülü Sağanak Yağış

Beklendiği Yer

Yapılan son değerlendirmelere göre; yarın (Perşembe) öğle saatlerinden sonra İzmir’in güneyi ile Aydın ve Muğla’nın kıyı kesimlerinde yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yarın (Perşembe) akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi beklenen kuvvetli yağışlarla birlikte ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.