İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yer basıncında belli olmasada üst seviyede çok belirgin bir ull (üst seviye alçağı) alanı mevcut

Bu ull’nin hareketinde modeller arasında farklar olduğu için yağış hakkında yorum yapmak zor ,bunun tahmini modeller içinde zor o yüzden sınırlı alanların radarına girmesi şart Templeri incelememekle beraber Marmara denizinden nem desteği alan güney marmara ve kuzey egenin yükseklerinde 3/15cm arasında değişen örtüler yapan yağışlar görülebilir.

oluşumların başrolü üst seviye nemliliği olacağı için rakım haliyle orografi etkin rol oynar,orta seviyede eşlik edecek kuru hava alt seviye nemli olsa bile virgaya neden olur o yüzden templere mutlaka bakmanız lazım ,haritaların çözünürlüğü çok yüksek olmadığı için nereye ve hangi seviyeye kadar yağış (kar) öngördüğünü bilmeniz zor.Yüksek rakımlarda Spil zirve gibi yerlerde hafifde olsa gün boyu sürecek yağışlar görülebilir.

• Hocam hangi tarih için dağlar tüm gün kar alabilir, aşağılarda umut yok sanırım..

Bu verilere bakmadan kendi tahmini söylemimdi ,abartı bir söylem olmuş 29’u akşam ile 30 sabah erken saatler arası Spil civarında şartlar uygun görünüyor model yağış vermesede DGZ alanı boyunca %92nem 1.6g/kg Özgül nemde mevcut yer yer orta kuvvet yağışda eşlik edebilir.Aynı saatte 200 rakım beklentisi 2.5c %78 civarı nem ,Temp Turgutlu civarını baz alıyor Turgutlu,Ahmetli gibi ilçe merkezleride hafifde olsa sürprize açık görünüyor.(GFS’ye göre ve en olumlu model) bu yüzden şuan bu söylemler boş her zaman ki gibi son 24h beklemek lazım İzmir tarafında şartlar daha kötü virga olur şu görüntülerde.

• Konu Afrika olunca tüm modeller mutabık maşallah, Şubat ilk on günde kayıp gözüküyor,şu hafta sonu başı ne alırsak kar...

• Günaydın herkese öncelikle depremi hisseden herkese geçmiş olsun Allah başımıza bir daha 30 Ekim 2020 gibi bir felaket vermesin inşAllah
    ECMWF kar haritasında önümüzdeki süreçte merkez de az da olsa kar görür demiş ben halen havada da olsa kar görebileceğimizi düşünüyorum bol bol radar takibi yapacağımız bir hafta bizleri bekliyor

• Açıkçası doğru düzgün bir şey gözükmüyor, soğuma yeterli değil, yağışı bir tek ecmwf veriyor,son zamanları malum model,oda bir iki saat aralığına m2ye 1 kg bile vermiyor, umarım ben yanılıyorumdur,ancak şubat ilk on gün gfS 384 saatlere bakıp bakıp umutlanacağız gibi,öteleye öteleye gelecek bir gün inşallah,İspanya daki ufacık ab neler yaptı, düzelir mi ,atmosfer bu her şey olur,bı anda 180 derece döner mi döner, usulca takibe devam.bi kerede bize uysun.

Aslında bu görünüm de Şubat 10 dan sonraya karayelli Balkan sistemlerini işaret ediyor ama sıkıldık beklemekten,ötelemekten o sıkıyor insanı,bir motivasyona ihtiyaç var..

• Açıkçası doğru düzgün bir şey gözükmüyor, soğuma yeterli değil, yağışı bir tek ecmwf veriyor,son zamanları malum model,oda bir iki saat aralığına m2ye 1 kg bile vermiyor, umarım ben yanılıyorumdur,ancak şubat ilk on gün gfS 384 saatlere bakıp bakıp umutlanacağız gibi,öteleye öteleye gelecek bir gün inşallah,İspanya daki ufacık ab neler yaptı, düzelir mi ,atmosfer bu her şey olur,bı anda 180 derece döner mi döner, usulca takibe devam.bi kerede bize uysun.

Aslında bu görünüm de Şubat 10 dan sonraya karayelli Balkan sistemlerini işaret ediyor ama sıkıldık beklemekten,ötelemekten o sıkıyor insanı,bir motivasyona ihtiyaç var..

Tekrar edeyim havada uçuşan kar taneleri beni keser daha fazlasını kimse kovalamiyor zaten kky şuan için ihtimal dahilinde sıcaklık yeterli 500 hpa de - 35 var kütle yakalayan yerlerde sıcaklık düşüşü olacaktır

• Tekrar edeyim havada uçuşan kar taneleri beni keser daha fazlasını kimse kovalamiyor zaten kky şuan için ihtimal dahilinde sıcaklık yeterli 500 hpa de - 35 var kütle yakalayan yerlerde sıcaklık düşüşü olacaktır

Beni dağlara bile yağsa keser,kıyılarda havada görmek lüks olur, rüzgâr yönü,sıcaklık,nem uygun olursa neden olmasın, geçen aldığımız 10 kg yağış en fazla 0,5 kg gözükuyordu, ihtimal her zaman var, radarı kovalayacağız, sıcaklık takibi yapacağız.

• Mert Gfs öğlen ayın 30-31 ne yağışı dibimize kadar sokmuş hatta biraz vermiş,ha gayret kardeşim el Verde itekleyelim biraz,olcak gibi :)

• Karaburun için çok dramatik bir tablo var sıcaklık yetersiz muhtemelen graupel yagisi olacak kutlelerde oraj da mümkün anlık beyazlamalar olacaktır 850 bir tık kuvvetli olsa şov yapardı..

• Tekrar edeyim havada uçuşan kar taneleri beni keser daha fazlasını kimse kovalamiyor zaten kky şuan için ihtimal dahilinde sıcaklık yeterli 500 hpa de - 35 var kütle yakalayan yerlerde sıcaklık düşüşü olacaktır

Benim amacım dağların ürettiği orografiyle oralara gidip en azından görmek. Onlar için de modelin verdiği yağışa takılmamak gerek diye düşünüyorum modeller bu tür yağışları tam çözemiyor ayrıca Yamanlar, Spil, Bozdağların kendine has mikrokliması var bir şekilde nem toplayıp güzel yağış almayı başarıyorlar model 1 mm verse bile 10-15 mm yağış almaları sürpriz olmaz bu şartlarda.