İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kasım 1 gibi kuzeyden ınecek bir soguk hava dalgası var İzmir bile geceler 7-8 dereceler gunduzler 16-17 derecelere ınebılır. Ama daha henuz konusmak ıcın erken yagıs mı söz konusu bıle degıl İzmir için..Kuraklıga devam

• Doğum günümden ötürü yıllardır her ekim ayının son haftasının hava sıcaklarını çok iyi bilirim ve her 26 ekimde akşamları dışarı çıktığımda üzerime bir ceket dahi giymez ve kısa kollu ile gezerdim. Lakin ben İzmir'de böylesine uzun soluklu serin geçen bir Ekim ayı hatırlamıyorum. Maksimum 2-3 günlük soğuk dalga vurur ve hava mutlaka toparlardı ama böyle uzun soluklusu ilk kez yaşıyorum.

+ olarak İzmir sonbaharda vermediği yağışı aralık ve ocakta misliyle karşılar ama olur da sonbaharda sağlam yağış verirse aralık ve ocakta yağış vermezdi. Bu yaşadığımız olağandışı hava şartlarında bu döngünün de garantisi mevcut değil.

Kısacası vaziyet meçhul.

• Maalesef İzmir de bile elektrik sobasini şu an itibari ile açmış bulunuyoruz bu kış çok erken başladı Allah herkesin yardımcısı olsun...

• Son mesajlar bir tek bana mı abartılmış gibi geliyor? İzmir'in bu tarihlerdeki ortalama sıcaklıkları gündüz 21-23, gece 12-14 derece aralığında değişiyor zaten Meteoroloji'nin verilerine göre ve son 2 günde de (21-22 Ekim) Güzelyalı istasyonunda gündüz sıcaklıkları 24.2-21.6 derece olarak kayda geçerken gece sıcaklıkları da 15.5-9.9 olarak kayda geçmiş. Gündüz değerleri ortalamada normal değerinde, gece değerleri ise sadece dün gece ortalamanın 2-3 derece altında gerçekleşmiş ondan önceki gün ortalamanın 1-2 derece üzerinde bile olmuş bu da olağan bir sıcaklık dalgalanmasıdır. Sıcaklıklar olması gereken normal seyrinde gidiyor anormal, normalinden çok sapmış soğukluk veya sıcaklıklar yok şu an ama olduğundan soğuk-sıcak hissedilebilir o ayrı konu.

3 Mal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Son mesajlar bir tek bana mı abartılmış gibi geliyor? İzmir'in bu tarihlerdeki ortalama sıcaklıkları gündüz 21-23, gece 12-14 derece aralığında değişiyor zaten Meteoroloji'nin verilerine göre ve son 2 günde de (21-22 Ekim) Güzelyalı istasyonunda gündüz sıcaklıkları 24.2-21.6 derece olarak kayda geçerken gece sıcaklıkları da 15.5-9.9 olarak kayda geçmiş. Gündüz değerleri ortalamada normal değerinde, gece değerleri ise sadece dün gece ortalamanın 2-3 derece altında gerçekleşmiş ondan önceki gün ortalamanın 1-2 derece üzerinde bile olmuş bu da olağan bir sıcaklık dalgalanmasıdır. Sıcaklıklar olması gereken normal seyrinde gidiyor anormal, normalinden çok sapmış soğukluk veya sıcaklıklar yok şu an ama olduğundan soğuk-sıcak hissedilebilir o ayrı konu.

Hatta öyle ki şu ana kadarki ay ortalaması baz alındığında;

-Gündüz En Yüksek Ortalama Sıcaklık: 26.0°C (Normalin +2 derece üstü)

-Gece En Düşük Ortalama Sıcaklık: 16.9°C (Normalin +2.3 derece üstü)

-Ortalama Sıcaklık: 21.4°C (Normalin +2.5 derece üstü)

şeklinde ortaya çıkıyor. Bu verilere göre serin, soğuk geçmiş bir Ekim söz konusu bile değil hatta ortalamanın 2 derece üzerinde, sıcak geçmiş bir Ekim söz konusu. Kaynak: İnfoclimat ve MGM

Einmal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Atmosfer Hep dengeli bir şekilde gitmiştir. Bu anormal olan kısır döngü, bir şekilde Sona erecek ama korkum şu ki; bu süreçten sonra sel yapacak şekilde yağan yağışlar sonrasında, uzun süren yağışsızlık dönemi.! O daha da kötü. Ağır ağır günlerce yağan yağmurlara ihtiyacımız var inşallah kavuşuruz.

• Uzun süre daha İzmir genelinde yagıs beklentısı yok 7 Kasım tarıhıne kadar kuraklıga devam..Elbette bu döngü kırılacaktır.Umarım kasım'ın 2.haftası bol yagıslı donemler gelırde bunu acısı cıkar..Gelelım bu haftaya persembe gunune kadar gunduzler 24ıle 27 derece aralıgında geceler 14 - 18 derece aralıgında sabaherken saatler ve gece ayaz olusacaktır.Öğlen saatlerı oldukca ılıman gececektır.Ruzgarlar persembe gunune kadar oldukca hafıf arasıra orta kuvvette esecek.Persembe aksam saatlerı ruzgar kuvvetlenmeye baslıyor ve sıcalıklar kademelı sekılde azalısa gececektır.Haftasou gunduzler 19-22 derece arası geceler 11-15 derece arasına dogru ınıyor..Aman dkkat edin sabah ve gece ayazı hasta yapabılır ceketsız dısarı cıkmamakta yarar var..

• Ekim sonuna doğru yaklaşırken ıstedıgımız gibi bir ekim ayı yasamadık oldukca yagıssız bır ay gecırdık.Malesef Kasım ayı'nın ilk haftasıda bu gunler gıbı yasanacak gıbı yagıs yok gunduzler ılık geceler serın ve ayaz hava ıse bol guneslı Kasım'ın 2.haftasına kadar İzmir de yagıs beklentım yok 7-8 kasım gıbı ongormustum ancak oda buhar oldu malesef..Kısacas durgun 2 hafta bızlerı beklıyor

• Perşembe akşam saatlerı ıtıbarıyle cuma ve cumartesı poyraz yonlu ruzgar orta kuvvetlı ve yer yer kuvvetlı esecek buda hıssedılen sıcaklıgı alt sevıyeye ındırecek ayrıca hava sıcaklıklarında dalgalanma söz konusu pazar ıse ruzgarlarımız hafıflıyor

• 66 gündür yagmur yağmaması çok anormal birsey değil aslında asıl kötü olan Eylül ve Ekim aylarini sifir yağış ile kapatmamiz bu aylar hiç boş geçmezdi insallah kasımdan itibaren arkaya arkaya sistemler yakalarız :|