Marmara Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Şu an en üzüldüğüm şey şu ki , 25 Ocak'ta Aydın'dan Gölcük'e geldim o tarihin 1 hafta öncesinden beridir harıl harıl sistem takip ediyoruz , -200. saat çok uzak , takla atar 150lere hele bir gelsin ciddi konuşuruz diyoruz , 150 geliyo 120 geliyo ulan sistem dibimize geldi anca mı gördü bu ultra süpersonik bilgisayarlar alçak basıncın soğuğu bu kadar kıracağını , dün bu saatte utanmasa -13 -14 sokacak model 12 saatte nerdeyse -5 soktu ya , bide fenerliyiz bünye öyle böyle dolmadı :d , kafamda en kötüsüne hazırlıyordum kendimi ama soğukların bu kadar yakın vadede nerdeyse 10 derece oynayacağına da hazırlamamıştım , kendi adıma yıkım oldu . He yarın sabah tekrar yavaş yavaş geri gelir mi soğuklar bilemem 4 dönüyorlar bütün hepsi ,her neyse içimi dökmek için buraya yazmak istedim hayırlısı artık bol yağışımızı alıp şöyle örtülük kar yağışını da 8 şubatta falan alabiliyosak alalım gidelim kafasındayım.

• Şu an en üzüldüğüm şey şu ki , 25 Ocak'ta Aydın'dan Gölcük'e geldim o tarihin 1 hafta öncesinden beridir harıl harıl sistem takip ediyoruz , -200. saat çok uzak , takla atar 150lere hele bir gelsin ciddi konuşuruz diyoruz , 150 geliyo 120 geliyo ulan sistem dibimize geldi anca mı gördü bu ultra süpersonik bilgisayarlar alçak basıncın soğuğu bu kadar kıracağını , dün bu saatte utanmasa -13 -14 sokacak model 12 saatte nerdeyse -5 soktu ya , bide fenerliyiz bünye öyle böyle dolmadı :d , kafamda en kötüsüne hazırlıyordum kendimi ama soğukların bu kadar yakın vadede nerdeyse 10 derece oynayacağına da hazırlamamıştım , kendi adıma yıkım oldu . He yarın sabah tekrar yavaş yavaş geri gelir mi soğuklar bilemem 4 dönüyorlar bütün hepsi ,her neyse içimi dökmek için buraya yazmak istedim hayırlısı artık bol yağışımızı alıp şöyle örtülük kar yağışını da 8 şubatta falan alabiliyosak alalım gidelim kafasındayım.

• Orada da yağışa ve sistem süresine bağlı elbette ama 1 günde 30 santim aldığımızı da hatırlıyorum, 5 günde her gün gece 15-20cm yağıp gündüz eriyip yine gece biriktireni de. O yüzden çok fazla koşul var ama soruya evet diyebilirim. Olmaması için ekstrem nedenler olmalı.

Sonuç olarak şu an doğu Marmara sıcaklık sınırında sanırım en az -8 ile girmemiz gerek sanırım yağış gözüküyor ama kar sınırda sanırım saygıdeğer hocam

• Sonuç olarak şu an doğu Marmara sıcaklık sınırında sanırım en az -8 ile girmemiz gerek sanırım yağış gözüküyor ama kar sınırda sanırım saygıdeğer hocam

Evet doğrudur, ExcuseMe hocamız tarih yaklaştıkça güncel son durumları da bize paylaşacaktır zaten. Ondan takip edeceğiz artık. Bıçak sırtında, iyi veya kötü gelişmelere açık.

İzmit 5 günlük hava durumu

tahmin-show-2.aspx?m=KOCAELI&basla=1&bitir=5

Sanırım dua etmekten başka şansımız kalmıyor herhalde Rabbim istesin yeter ki model falan hikaye olur o zaman

• Yarın akşamki güncellemelerden sonra kısaca 6 Şubat akşam geç saatlere kadarki zaman aralığında son görünen durum hakkında yorum yaparım. Ama şuan için rakım sistemi kıyılara kar çok zor zaten yağışıda azaltmış. 6 Şubat kayıp olursa kıyılara 7 Şubat için bakacağız. Kar alacak yerlere hayırlı olsun şimdiden.

Ek olarak: Bu değerlerle kıyılara kar bekleyenlere halen daha insanlara umut verenlere aldanmayın kandırırlar sizi.

Yarın akşam görüşmek üzere canımı sıktı çünkü bu durum, üstünede fener maçı. İyi geceler.

xx_model-en-333-0_modez_2023020212_93_4964_969.png

• İstanbul avrupa da başladı şimşek aktivitesi, 1 saate yalova - kocaeli hattına doğru kayacak. Akşamda yazmıştım yine yazıyorum, kartepe kamerası eğer kilitlenmezse çok güzel bir yağış izleme şansımız olacka canlı canlı. Uyumayacaklara duyrulur :)

• İstanbul avrupa da başladı şimşek aktivitesi, 1 saate yalova - kocaeli hattına doğru kayacak. Akşamda yazmıştım yine yazıyorum, kartepe kamerası eğer kilitlenmezse çok güzel bir yağış izleme şansımız olacka canlı canlı. Uyumayacaklara duyrulur :)

Bursaya gelirmi

Merhaba hocam, Sakarya'da durumlar nedir önümüzde ki süreçte. Modeller ve MGM tahminleri sanki zıt gibi birbirine.

• Merhaba hocam, Sakarya'da durumlar nedir önümüzde ki süreçte. Modeller ve MGM tahminleri sanki zıt gibi birbirine.

Bugün özellikle modellerde ki batılama yüzünden mevcut görüntüde merkez yağmur alıyor. 7 şubat gibi yeterli soğuk girişiyle bi ihtimal kar görebiliriz. Son ana kadar takip ama şu anda gözüken bu. 2 günde aleyhimize değişen görüntü 2 günde de lehimize değişebilir belki ama artık vade iyice kısaldığı için fazla değişim beklememek lazım.