Marmara Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • ExcuseMe hocam bu sene ani ısınmada gözler ama bence asıl önemli olan bu saate kadar (şubata olucak) neden yağış ve kar olarak eksiğimiz var bu son 3 ayda sistemlerin gelmesini engelleyen nedir hocam ?

• ExcuseMe hocam bu sene ani ısınmada gözler ama bence asıl önemli olan bu saate kadar (şubata olucak) neden yağış ve kar olarak eksiğimiz var bu son 3 ayda sistemlerin gelmesini engelleyen nedir hocam ?

Küresel ısınma ural yb vesair etkenlerinden bir kaç tanesi. Ben uralı Aralık ayında tercih ederim ama Ocak ayında asla, model sayfasında isteyenler tercih edenler vardı. Tabi bizim dediğimizlede olmuyor atmosfer bildiğini okur. Bu kuraklık daha başlangıç uzun aradan sonra ilk defa dibine kadar yaşadık ve yaşıyoruz halen. Önümüzdeki senelerde daha sık bizi ziyaret edecektir, hele birde 2 kış üst üste kaybettiğimizi düşünürsek ileride ozaman hadi geçmiş olsun.

Öyle deme toprağım model yorumlama sayfasında yazılanlara baktığında her hafta sistemlerimiz garantiydi , yoksa sen daha kar yağışı felan göremedin mi? :hfyeni (18):

Bugün Nisan havası vardı İzmitte, kar mar göremedim valla ^^ Bakma sen o arkadaşlarda umutlarını korumak için kendilerini o şekilde motive etmeye çalışıyorlar.

• Offizieller Beitrag

Maalesef çok kötü bir kış geçiriyoruz, ben beklentilerimi minimuma indirdim böylece üzülmem ama asıl sıkıntımız kar alıp sevinmek değil, ciddi manada susuzlukla karşı karşıyayız. Bu gidişatın sonu hiç ama hiç iyi değil..

• Maalesef çok kötü bir kış geçiriyoruz, ben beklentilerimi minimuma indirdim böylece üzülmem ama asıl sıkıntımız kar alıp sevinmek değil, ciddi manada susuzlukla karşı karşıyayız. Bu gidişatın sonu hiç ama hiç iyi değil..

Narsil abi

Sapanca gölünden su pompalanıyor uzun zamandır Yuvacık barajına

Sapanca gölü de sınırsız değil sonuçta

Allah yardım etsin

• Offizieller Beitrag

Narsil abi

Sapanca gölünden su pompalanıyor uzun zamandır Yuvacık barajına

Sapanca gölü de sınırsız değil sonuçta

Allah yardım etsin

Hocam adım Baybars, yaşlarımız yakındır belki de benden büyüksünüzdür o sebeple abi demeyin ne diyeceğimi şaşırıyorum:) valla hocam kimse kusura bakmayacak şubata geldik nerdeyse en sert ocak ayı günlük güneşlik geçti, SSW filan bana sorarsanız kumarın ta kendisi o sebeple Allah yardımcımız olsun

• Hocam adım Baybars, yaşlarımız yakındır belki de benden büyüksünüzdür o sebeple abi demeyin ne diyeceğimi şaşırıyorum:) valla hocam kimse kusura bakmayacak şubata geldik nerdeyse en sert ocak ayı günlük güneşlik geçti, SSW filan bana sorarsanız kumarın ta kendisi o sebeple Allah yardımcımız olsun

Baybars hocam diyelim müsade ederseniz

Eğitimci kimliğinize de uyuyor :)

Ben artık kar yağışını geçtim

Tarımsal kuraklık olmasından çok tedirginim

• Offizieller Beitrag

Baybars hocam diyelim müsade ederseniz

Eğitimci kimliğinize de uyuyor :)

Ben artık kar yağışını geçtim

Tarımsal kuraklık olmasından çok tedirginim

hocam el-ninoya geçiş var direkt etkilemesede önümüzdeki yıl daha yağışlı bir sürecimiz olabilir ama şuan için tehlike çanları çalıyor, Rabbim yardımcımız olsun, geçen sene martta yağan 2 kar bizi kurtardı bu senede lazım..

• hocam el-ninoya geçiş var direkt etkilemesede önümüzdeki yıl daha yağışlı bir sürecimiz olabilir ama şuan için tehlike çanları çalıyor, Rabbim yardımcımız olsun, geçen sene martta yağan 2 kar bizi kurtardı bu senede lazım..

Mart ayında yağan rahmetler ilaç gibi geldi gerçekten

Tüm yıl boyunca su olarak döndü bize

İnşallah gene alırız

• Bugün Nisan havası vardı İzmitte, kar mar göremedim valla ^^ Bakma sen o arkadaşlarda umutlarını korumak için kendilerini o şekilde motive etmeye çalışıyorlar.

Umut bir nebze olsun herkeste var fakat aralıktan beri aynı kişiler her hafta aynı teranayi yazıp aynı teraneyi okuyunca bende model yorumlamadan elimi ayağımı çektim :) .Bir kaç güzel senaryo olursa burdan paylaşıyorum nasıl olsa yazılan şeyler aynı :)

• Offizieller Beitrag

Umut bir nebze olsun herkeste var fakat aralıktan beri aynı kişiler her hafta aynı teranayi yazıp aynı teraneyi okuyunca bende model yorumlamadan elimi ayağımı çektim :) .Bir kaç güzel senaryo olursa burdan paylaşıyorum nasıl olsa yazılan şeyler aynı :)

al bendende o kadar, tamamen aynı görüşteyiz

• Haftaya aylardan şubat nerden bakılsa uzun süreli kuraklık, bol sis pus ,ara ara sabah ayazları derlen kışın yarıdan fazlası geçti.İki üç sabah kırağı gördük kar görmüş gibi sevindik ,üstüne en çok yağış düşecek zamanlarda ne barajlarda ne akarlarda su adam akıllı su var.Burda ki kimliğimi bir kenara bırakıp hiç bir şeyden haberi olmayan tarım üreticisi olarak bile işin kar boyutunu çoktan geçtim yoksa mart ayında yeraltından buğday sulayacağız.Kuyuları martta da açarsak haziranda hem su kıtlığı hemde gıda kıtlığı baş gösterecek.O yüzden gerçekçi olmakta fayda var -10 izotermide kuru soğuğa ihtiyaç yok derecesi farketmeksizin 100mm türevine ihtiyaç var.

• Umut bir nebze olsun herkeste var fakat aralıktan beri aynı kişiler her hafta aynı teranayi yazıp aynı teraneyi okuyunca bende model yorumlamadan elimi ayağımı çektim :) .Bir kaç güzel senaryo olursa burdan paylaşıyorum nasıl olsa yazılan şeyler aynı :)

Usta kesinlikle haklısın onlar kendilerini biliyor özellikle içlerinde biri var ki 1.5 aydır tarih verip duruyor gözlemliyorum yakındır yazmam. bilmiyorsan zorlamayacaksın milletede ümit bağlatmayacaksın aldatmayacaksın:)

• al bendende o kadar, tamamen aynı görüşteyiz

Usta kesinlikle haklısın onlar kendilerini biliyor özellikle içlerinde biri var ki 1.5 aydır tarih verip duruyor gözlemliyorum yakındır yazmam. bilmiyorsan zorlamayacaksın milletede ümit bağlatmayacaksın aldatmayacaksın:)

Ayrı ayrı cevap vermiyim olsun siz görmüyorsunuz haftaya bambaşka olacak :D2

• Offizieller Beitrag

GabelBerg10 epsden tut modellere kadar 6 saatte bir değişince tabi haftaya farklı olur :)) Açıkçası model konusundan tamamen çekildim, gece GFSlerini biraz hareketlensin diye sohbet vs takip ediyordum ama gerek yok üstad çok SSW takipçiside baya bol, işin sonu kazıkla bitince bu çığırtkanlığı sormak lazımda neyse..

• Batı kıyılar yine bir nebze olsun kuraklığı bastırma evresinde.En azından denizde ki şu yağışı içeri alabilsek onun bile çok faydası olacak.