İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 1987 kışını yaşayanlar haklı olarak “bu kadar mıydı” diyecek. Haber siteleri her sene aynı başlıkları atmaktan bıkmıyor maalesef. Bana göre bu yüzyılın en büyük sistemi 2017’dir. 87’yi yaşayanlar ilk defa dejavu olur gibi tepkiler vermişti :))

• 1987 kışını yaşayanlar haklı olarak “bu kadar mıydı” diyecek. Haber siteleri her sene aynı başlıkları atmaktan bıkmıyor maalesef. Bana göre bu yüzyılın en büyük sistemi 2017’dir. 87’yi yaşayanlar ilk defa dejavu olur gibi tepkiler vermişti :))

aslında karşılaştırma Mart aylarındaki kışlar. 2017 Ocak sistemi, medya bir tık fazla almak için Mart ifadesini kullanmıyor.

2017 demek için de 2004’ü 2006’yı 2008 i görmemiş olmak gerek sanırım . Hepsi birbirinden güzel senelerdi özellikle 2004 kar aşkımın başladığı zaman olabilir . Fırtınası ile karı ile mükemmeldi . Elektrikler gitmişti , mahalle bakkalından aldığımız mumlarla aydınlanmıştık . O zaman merkezi İstanbul şimdi ki gibi olağanüstü bir kalabalığı da yoktu , fazlasıyla huzurlu zamanlarmış şimdi yeni yeni idrak ediyorum . :S

• Bünyamin Bey’den haklı bir isyan.

Çok doğru söylüyor Bünyamin hocam. Aynen dediklerine harfiyen katılıyorum.

Bu gelmesi beklenen sistem "Mart ayı standartlarına göre iyi bir sistem". Yani 87 ile uzaktan yakından alakası yok. Yanına dahi yaklaşamaz.

Bizde sosyal medyada AYBAR Kar Fırtınası haberini verirken şuraya dikkat çektik (Mart ayına göre 87 den sonra gelen en etkin sistem). Aradaki farkı küçük çocuklar dahi anlar. Yani Mart standartlarına göre oldukça etkin bir sistem.

Ama maalesef bizim basınımız reyting uğruna tahmini farklı yerlere çekmeyi seviyor her zaman olduğu gibi:) Sonuçta herkes tarafından ilgi ile takip edilen bir haber:)

Basında ve medya da (AYBAR Kar Fırtınası) ismi ile çok geniş kitlelere ulaştık önceki sistemler de olduğu gibi. Hava Forum olarak çok büyük bir aileyiz hep birlikte. :hfyeni (29):

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Bu konuda kıyas yoluna gitmeyi ve yeni rekor geliyor algısıyla reyting yapmayı çok seviyoruz ve maalesef çok yanlış yapılıyor. Yine kocaman bir EVET çünkü 87 ile kıyaslamak için onu gerçekten yaşamış olmak, o kara dikine gömülmüş olmak, insanların evlerinden işlerine yürüyememiş olduğuna şahit olmak gerekir.

Daha eylem başlamadan rekor derdine düşmek yerine o günün koşullarına göre değerlendirme yapılabildiği gün daha sağlıklı yol alabileceğimizi göreceğiz elbet. Örneğin Vortex İstanbul için kendi çapında bence bir rekordu ve bunu anı yaşayarak gördük ama kimse sistemden 3-5 gün önce o seviye rekor yağışlık bir durum beklemiyordu. Sistem değil ama mm/saat bazlı bir rekordur benim gözümde.

İklimlerin değiştiği ve uç noktaların daha da uçlara evrildiği, küresel ısınmanın hayatın her noktasında aslında kendini belli ettiği bu kadar malum iken eskilere erişme ihtimalimiz imkansız değilse bile yok denecek kadar az iken, bundan 20-30 yıl sonra İstanbul'a kar yağışının gerçekleşiyor olmasının bile rekor olabileceği ihtimali çok yüksek iken her sistemi kendi dönemine uygun olarak değerlendirip alınabilecek Max/Min ne olabilir/olabilirdi sorusuna yöneliyor olmak hepimizi daha mutlu edecektir.

Ve bence unutmamalıyız ki bazen Min>Max tır.

Saygılar

Edit: Reyting uğruna sözüm medyayadır, yanlış anlama olsun istemem

• Herkese merhaba.

İstanbul için yağışın sorun olmayacağını her iki yaka için de Dek bantlarının yeterli yağışı bırakacağını öngörüyorum. Sıcaklık konusunda ise özellikle 850 hpa da -10 kritik değer. Kıyılar için bu değerin üzerine çıkarsa problem yaşanabilir. O yüzden ben dikkat ederseniz GFS öğleni söz vermeme rağmen yorumlamadım. Çok yorumlanası bir çıktı sunmadı. Şu kuru soğuk korkusunu bir türlü aştıramadık bazılarına. İzobarlar çamaşır ipi gibi dizilmiş adam hala diyor ki ya kuru soğuk olursa. Görsen sanki Ornella Muti cildi kuruyup çatlayacak tasasını yapıyor. -11 ve altı yani 12 13 ler olursa yağış da Coşar yağan kar da zınk diye yapışır sonra mahalle arasında kızakla mı kayıyorsun buz pateni mi yapıyorsun orasını ben bilemem. :hfyeni (18):

Hocam bu sistem Ocak sonu Şubat başı gelseydi bence 850 de -5 -6 bile kıyılarda sorun olmazdı(Sibirya faktörüyle) güneş ışınlarının dikliği azdı ve hava akşam 7 de değil 5 buçuk 6 da kararıyordu