Batı Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Düzce 264 rakımda da çok güzel yağıyor ve tutmaya başlamış beklemiyordum şaşırdım

Ben de beklemiyordum zaten boşuna beklememezlik yapmıyormuşuz burada tamamen durdu yağış :) Çatılarda ve araçların üzerinde hafif örtü bıraktı

• Düzcede yağış ağırlıklı olarak öğleden sonra başlar diye tahmin ediliyordu herhalde önlem olarak ara verildi.

Kastamonu merkez de ne zaman başlar acaba

Kastamonu için de yarın öğleden sonra başlar büyük ihtimalle modeller öyle gösteriyor.

• Sistemin ilk netleştiği zamanlarda çok ciddi miktarda kar örtüsü alacaktık tüm batı karadeniz olarak ama sistem yaklaştıkça her güncellemede zayıfladık neyse ki son 1-2 güncellemede biraz toparlama var. Eğer ilk başlardaki gibi çok güçlü yağış alsaydık 40-80cm örtü bile oluşabilirdi

• Batı karadeniz için efsanevi bir sistem gelecek hissediyorum. Ama şu an önemli olan kuraklıktan ülkemizin bir an önce kurtulması. Umarım ülkemiz ve bölgemiz için geç olmuş ama bol yağışlı bir sene olmuş olur

• Öncelikle cümleten hayırlı geceler :)

Özellikle yarın öğleden sonra iç kesimler için tamamen sıcaklık sorunu ortadan kalkacak ve yaklaşık 5-6 gün sıcaklık sorunu yaşanmayacak. (Kar İçin Yeterli Soğuma Mevcut Olacak)

Kıyı kesimler ise bu süreç içerisinde tüm sahilimiz boyunca ben 10 cm civarı örtü bekliyorum özellikle 7 si gelecek dek yağışları ile bu miktar katlanabilir.

İç kesimlerde ;

Düzce , Zonguldak , Kastamonu , Bartın , Karabük illerinin 350+ rakımlı bölgelerinde ve Bolu ilimizin tamamında yer yer 45-50 cm lere kadar örtü oluşması gözlenebilinir.

Dekli sistemlerde bildiğiniz üzere bir taraf mükemmel yağışlar alırken 30-40 km yan tarafında sakin , güneşli bir hava gözlenebilinir :)

Buna aldanmayın ,.. Her yere kar ulaşacak hemen karalar bağlamaya gerekk yok :)

Tek korkum sahil şeridinin daha az örtü alması, bunun dışında diğer illerimizin merkezlerinde 15-20 cm örtü oluşacak gibi gözüküyor.

10 Şubat'a kadar toplam yağış haritasını koyuyorum .

İç kesimler , 350+ rakımlı bölgelerde bu yağışının tamamı kar olarak alınacaktır.

Sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırım :)

Bu arada 10-11 Şubat gibi soğuk etkisini azaltacak fakat hemen peşinden 13-15 Şubat arası bir soğuma 20-22 Şubat civarı da yılın en kuvvetli soğukları bölgemizi ziyaret edebilir :)

Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır. Uyandığında yattığından daha farklı bir dünyaya gözlerini açarsın

Priestley

• hocam kıyılar için 200 250 rakım ne zaman kar görmeye başlayabilir

Tabi şehir ve hatta ilçenin bile önemi olan bir sistemin içerisindeyiz ama yarın özellikle öğleden sonra sistem çok daha kar için uygun hale geliyor diyebiliriz :)

Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır. Uyandığında yattığından daha farklı bir dünyaya gözlerini açarsın

Priestley

• Hocam değerli yorumlarınız için teşekkürler öncelikle Zonguldak 40-50 rakım ne olur güzel dek yağışları alır mıyız 20 cm örtü zorlar mıyız sizce dek yağışlarının durumuna göre ?