Batı Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gece sistem hakkında ufak bir paylaşım yapacağım arkadaşlar birlikte bilgileniriz inşallah :)

Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır. Uyandığında yattığından daha farklı bir dünyaya gözlerini açarsın

Priestley

• Arkadaşlar Herkese Hayırlı Hafta sonu , Hayırlı Tatiller diliyorum öncelikle :)

Sistem silsilesi diye tabir edebileceğimiz bu akışın ilk dalgası bu gece saatleri ile bölgemiz için başlıyor diyebiliriz.

Bölgemize yağış bırakacağı bu dalga 2 şubat sabah saatlerinde yerini kısa süreli (24-30 Saat) yağışsız havaya bırakmasını bekliyorum. Bizimde inleceyeceğimiz ilk parti 2 şubata kadar olan kısım.

Öncelikle GFS nin akşam çıktılarından yağış haritalarına kısaca bir göz atalım.

animfod2.gif

Yağış haritalarında da göreceğimiz üzere ;

29 u akşam saatleri ile 30 u sabah saatleri arası ve 31 i akşam saatleri ile 2 si gece saatleri arasında özellikle bölgemizin kuzey kesimlerinde daha kuvvetli olması bekleniyor.

Yağış yoğunluğunun olduğu saatlere ait yakın görüntüler de aşağıdaki gibidir.

Yağış konusunda açıklamamın sonunda yeniden değineceğim , Şimdi bölgemizden bir kaç şehre ait detaylı yağış miktarı , 850 hpa ve 2m sıcaklıklarına ulaşabileceğiniz detaylı tabloların linklerini aşağıya bırakıyorum ..

DÜZCE / MERKEZ

ZONGULDAK / MERKEZ

BOLU / MERKEZ

KARABÜK / MERKEZ

BARTIN / MERKEZ

KASTAMONU / MERKEZ

SİNOP / DİBEKLİ

Yukarıdaki linklerden şehirlerin verilerine ulaşabileceğiniz gibi , ayrıca açılan sayfada en sağda yazan SNOW başlığı altındaki veriler kar yağışının hangi rakıma kadar inebileceğinin verileridir.

Ekstra istediğiniz merkezler var ise sizinle paylaşımını da sağlarım..

Sistemin ilk dalgası olarak tabir ettiğimiz bu süreçte ben kıyılarda bariz bir örtü beklemiyorum .

Bölgenin iç ve yüksek kesimlerinde yer yer 40-50 cm e kadar örtü oluşması mümkün.

Bolu , Düzce , Kastamonu gibi şehirlerimizinde merkezlerinde 10 cm civarı örtü oluşması mümkün gözüküyor.

Kar yoğunluk haritasını da aşağıdaki gibi kabul edebiliriz..

Sormak istediğiniz sorular var ise yine yardımcı olmaya çalışırım , beklentilerinizi özellikle 30 Ocak - 2 Aralık sistemi için yüksek tutmayın ...

Daha güzel sistemler göreceğiz Allah'ın izniyle. Ve önümüzde yılın en kısa ayı olsa da bize kışın en uzun ayı gelebilecek bir dönem var....

12-13 Şubat sonrası daha güzel günler görecek gibiyiz.. Hayat bazen anı yaşamaktır uzakta çok güzel şeyler yaşamayı hayal etmektense bazen anın tadını çıkarmak gerekir..

Hayırlı , Bereketli Bol Yağışlar :saint:

Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır. Uyandığında yattığından daha farklı bir dünyaya gözlerini açarsın

Priestley

• :thumbup:

• Arkadaşlar son radar görüntüsüne göre deniz üzerinden gelen yağışların yoğunluk skalasını çıkarttım ..

Kırmızı - Orta - Yer yer Kuvvetii

Sarı - Hafif ve Orta Şiddette

Mavi - Hafif Şiddette

Bölgenin kuzey yükseklerinde (400+ Rakım ) yer yer 10-15 cm örtü oluşabilir. ( Yarın saat 09:00 - 10:00 Saatlerine Kadar )

Priestley

• Bahsettiğim gibi tam rakım yağışları aldık.

Bu akşam bölgemiz biraz daha şanslı görelim yaşayalım isterseniz dün gibi yine yağış tahmin paylaşımı yaparım

Priestley

• Tekrar Merhaba ;

Yağışlar bu akşam yarın sabah saatlerine kadar bölgenin batı kesimlerinin iç ve yükseklerinde yer yer etkili olması bekleniyor. ( Kırmızı Vurgulu )

Özellikle Bolu - Düzce ve Zonguldak ilimizin yükseklerinde (600+ rakım ) 20 cm civarı örtü eklemesi olabilir.

Bölgenin orta ve güney kesimlerinde ara ara orta kuvvette yağış geçişleri olacakken kıyı hattı boyunca daha sakin yağışlar bekliyorum.

Rüzgarın sakinliği yağışların hareket kabiliyetini kısıtlıyor ve yağışlar geçtiği bölgeden daha yavaş hareketlerle ilerleyecektir.

Kırmızı = Orta ve Kuvvetli Yağışlar ( 5-10 cm örtü )

Mavi = Hafif ve Orta Kuvvette Yağışlar ( 5 cm e kadar örtü )

Sarı = Hafif Yağışlar ( Örtü oluşmadan oluşabilecek kar yağışları )

Verdiğim örtü miktarları bildiğiniz üzere rakım verilerine göre farklılıklar gösterecektir.

Eşdeğer olarak son ECMWF çıktıları da tahminlerime eş değer diyebilirim.

Bu gece ve yarın sabah saatlerine kadar beklenen örtü miktarlarına dair şablonu da aşağıda bulabilirsiniz.

Priestley

• GFS SON ÇIKTI DİYAGRAMLARI :

DÜZCE

graphe3_10000___31.1639_40.8389_D%FCzce.gif

BOLU :

graphe3_10000___31.6061_40.7358_Bolu.gif

ZONGULDAK :

graphe3_10000___31.7931_41.4514_Zonguldak.gif

KASTAMONU :

graphe3_10000___33.7753_41.3781_Kastamonu.gif

SİNOP :

graphe3_10000___35.1625_42.0268_Sinop.gif

KARABÜK :

graphe3_10000___32.6277_41.2049_Karab%FCk.gif

Priestley